aktovky pro prvnacky

Aktovky pro prvňáčky

Nejlepší školní aktovky pro prvňáčky

Nastal čas nástupu vaší ratolesti do první třídy a vy řešíte zásadní otázku – jakou vybrat aktovku pro prvňáčka? V tom případě jistě oceníte náš aktualizovaný výběr těch nejlepších školních aktovek pro prvňáčky v tomto roce. Zajímají-li vás spíše batůžky, prohlédněte si i náš výběr nejlepších školních batohů pro prvňáčky a pokud tápete, jestli vybrat batoh nebo aktovku a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl, doporučujeme článek: Jak vybrat školní aktovku/batoh pro prvňáčka?.

Teď už se ale podíváme na to, jaké aktovky bychom pro prvňáčky v tomto roce vřele doporučili. V našem výběru najdete pouze aktovky, které odpovídají všem normám a které mají kvalitně řešenou ergonomii zad. Protože však výběr toho nejlepšího nelze generalizovat (záleží totiž také na postavě a vzrůstu školáka) níže v článku se dozvíte více o tom, na jaké parametry se u výběru aktovky pro prvňáčky zaměřit.

5 nejlepších aktovek pro prvňáčky

Volba redakce

1. Aktovka Hama pro prvňáčky

Aktovky Hama jsou jedny z nejoblíbenějších a nejprodávanějších na trhu. Záda aktovky jsou anatomicky tvarována tak, že kopírují zakřivení páteře – nabízí dostatečnou oporu pro lopatky a bederní část. Na to, že mají pevnou konstrukci jsou relativně lehké (dle normy by aktovky pro prvňáčky neměly vážit více jak 1200 g a tento model má 980 g). Výškou svých zad vhodné pro průměrně vysoké až vyšší prvňáčky. Pokud je váš prvňáček spíše drobnější, doporučujeme model stejné řady Hama pro prvňáčky, který je lehčí a menší (750 g, 33 cm)

 • Váha: 980 g (případně 750 cm)
 • Výška: 38 cm (případně 33 cm)
 • Vhodný pro průměrně vysoké až vyšší prvňáčky (cca 120 – 125 cm), menší model je vhodný pro drobné děti (pod 115 cm)

Do obchodu

Hybridní aktovka s rostoucími zády

2. Bagmaster Polo

Bagmaster je značka soustředící se především na školní batohy. Do našeho výběru se dostala jejich hybridní školní aktovka (batoh se zpevněným dnem a jednoduchým zapínáním na přezku), která má velkou oblibu mezi rodiči, především díky nastavitelným zádům. Batoh je vhodný pro prvňáčky průměrného a vyššího vzrůstu. Dále však díky nastavitelným zádům bude s prvňáčkem růst a tím můžete použítelnost batohu prodloužit o několik let. Kvůli této nastavitelné zádové konstrukci je však aktovka nejtěžší (1000 g) z našeho výběru – stále však v normách vhodných pro prvňáčky. Skvělou alternativou může být také model Bagmaster Prim 22 D.

 • Váha: 1000 g
 • Výška: 40 cm
 • Vhodný pro průměrně vysoké až vyšší prvňáčky (cca 125 – 130 cm)

Do obchodu

Oblíbený mezi rodiči

3. Step by Step Space

Step by step a Hama jsou podle nás mezi aktovkami pro prvňáčky jedničkou na trhu. Všechny jejich aktovky mají ideálně řešenou zádovou ergonomii a pokud zvolíte správnou výšku zad pro vaše dítě, s Hama určitě nešlápnete vedle. Z toho důvodu se v našich TOP 5 umístily hned dvě aktovky této značky – tentokrát mluvíme o aktovce Space z řady Step by Step. Váhově je mírně lehčí, než klasická aktovka Hama pro prvňáčky, výšku zad má zas o něco větší. Ideální je proto pro vyšší, ale drobné děti. Zakoupit ji můžete v praktickém setu s penálem, pouzdrem a pytlíkem na přezůvky.

 • Váha: 900 g
 • Výška: 40 cm
 • Vhodný pro průměrně vysoké až vyšší prvňáčky (cca 125 – 130 cm), pro její výšku zad a nižší váhu sedne skvěle vysokým hubeným dětem

Do obchodu

Skvělá volba pro menší prvňáčky

4. Belmil 403-13

Perfektní volbou pro drobnější prvňáčky bude aktovka Belmil 403-13. Belmil je další oblíbenou značkou, která si dává záležet na zádové ergonomii a pohodlí dítěte. Tento model má konkrétně menší výšku zad (36 cm) proto je vhodný i pro ty nejdrobnější prvňáčky, dobře padne i průměrně vysokým dětem v tomto věku. Je možné ji zakoupit v praktickém setu s pouzdrem a pytlíkem an přezůvky.

 • Váha: 900 g
 • Výška: 36 cm
 • Vhodný pro drobnější až průměrné prvňáčky (cca 110 – 120 cm)

Do obchodu

Sladěný set pro první třídu

5. Baggymax Fabby

Další aktovkou která se prodává v praktickém setu (s pouzdrem a pytlíkem), kterou můžeme vřele doporučit, je Baggymax Fabby. Svou výškou zad je vhodná pro drobnější nebo průměrně vysoké děti a zalíbila se nám i díky krásným designovým variacím (ačkoliv design není primární parametr, který chcete u aktovky řešit). Baggymax Fabby samozřejmě splňuje všechny váhové a ergonomické požadavky, takže pokud se vám (a hlavně vašemu prvňáčkovi) aktovka zalíbila a sedí výškově, pak není o čem přemýšlet.

 • Váha: 900 g
 • Výška: 36 cm
 • Vhodný pro drobnější až průměrné prvňáčky (cca 110 – 120 cm)

Do obchodu

Ověření výrobci aktovek

Aktovek je na trhu samozřejmě spoustu a vybrat 5 konkrétních nejlepších modelů byl trochu oříšek. Někteří další naši favoriti se do TOP 5 ani nedostali a přesto bychom je s klidným srdcem doporučili (přecejen záleží hodně na postavě a preferencích dítěte). Proto jsme vytřídili výrobce aktovek a školních batohů, kterým v redakci věříme a předpokládáme, že s žádnou z jejich aktovek neuděláte chybu.

Ověřené značky:

Jak vybrat školní aktovku pro prvňáčka?

Výběr té správné aktovky do první třídy je vskutku důležitý. Vaše dítě s aktovkou na zádech stráví značnou část svého školního života (samozřejmě záleží individuálně jak velkou část) a nevhodně zvolená aktovka nebo školní batoh by školákovi do budoucna mohl zadělat na problémy se špatným držením těla a pohybovými návyky.

Ale nebojte, výběr aktovky není taková věda, už jen proto, že přední výrobci školních aktovek se předhánějí v tom, aby měli ten nejlepší model na trhu (zároveň musí splňovat určité normy). Dáte-li si pozor na následující parametry a v průběhu školní docházky budete s dítětem komunikovat, zda jej aktovka netlačí, nemusíte mít o záda své ratolesti žádný strach.

Zádová ergonomie

Tou nejpodstatnější a nejdůležitější vlastností aktovky, je řešení jejich zad. Hledejte takovou aktovku, která má anatomické tvarování zad a hezky kopíruje přirozené zakřivení páteře. Poznáte to tak, že má polstrovanou oporu pro lopatky, ale také pro bedra. Polstrování by mělo být dostatečně pevné pro spolehlivou oporu, ale také komfortní a nemělo by dítě nikde tlačit.

aktovka pro prvnacky opora zad

Výška zad

U zad aktovky hleďte nejen na anatomické tvarování, ale také na jejich rozměry a to především výšku. Ta by měla odpovídat vzdálenosti od křížové kosti k ramenům dítěte. Při nošení by aktovka v této oblasti měla být usazena – pokud dítěti aktovka sjíždí na zadek, je to špatně.

Chcete-li ušetřit a nekupovat dítěti novou aktovku pokaždé, když trochu povyroste (ačkoliv je to to nejlepší, co pro jeho záda můžete udělat) je možnost do první třídy koupit mírně větší aktovku a počkat, až do ní povyroste. Zde bychom chtěli zdůraznit slovíčko „mírně“ – nekupujte prvňáčkovi velký školní batoh s úmyslem, aby mu vydržel celou základní školu.

Strategii mírně větší aktovky pro prvňáčky aplikujte spíše v případě, kdy dítě nestráví s aktovkou na zádech příliš mnoho času. To jsou především děti, které rodiče vozí do školy autem nebo mají školu pár minut pěšky od domu.

Další možností, jak prodloužit čas, kdy bude dítě jednu aktovku využívat, je pořízení aktovky s nastavitelnou výšku zad. Mějte však na paměti, že výška zad není jediným důvodem, proč je aktovku nutno po čase vyměnit. Velmi často totiž malého prvňáčka nadchne design jedné aktovky, kterou pořídíte, ale poté ve třetí třídě, už bude daný motiv v jeho očích „trapný“ a bude ji odmítat nosit. Proto může být koupě aktovky s nastavitelnými zády i trochu riskantní.

Váha

Ruku v ruce s ergonomií zad jde i celková váha batohu, potažmo aktovky. Ta by neměla přesáhnout desetinu celkové váhy dítěte. To může být vzhledem k těžkému obsahu, který některé školy požadují pro výuku, docela oříšek. Proto se snažíme ulehčit dítěti alespoň výběrem co nejlehčí aktovky.

Dle normy (ČSN 79 6506) by váha aktovky neměla přesáhnout 1200 g. S nejnovějšími modely aktovek na trhu však můžete jít ještě níž a dostat se až na váhu kolem 800 g.

TIP: Prohlédněte si náš žebříček 5 nejlehčích aktovek pro prvňáčky na trhu.

Design

Hlavní slovo ohledně designu aktovky bude mít pravděpodobně váš nastávající školák. Určitě je potřeba výběr aktovky konzultovat právě s ním, nejen aby mu správně seděla, ale také aby se mu líbila a na svůj první školní den se díky tomu o to více těšil.

Nevybírejte však jen podle designu. Ideálně dejte dítěti na výběr až z vámi protřízených modelů – takových, o kterých víte, že splňují ptořebné ergonomické požadavky a které sedí právě na jeho výšku.

Často kladené otázky ohledně výběru aktovky do první třídy

Vybrat raději aktovku nebo batoh pro prvňáčka?

Spousta rodičů při výběru první školní tašky napadne právě tato otázka – je lepší pořídit batoh nebo aktovku? Odpověď však není jednoznačná. Obecně bychom doporučili spíše odlehčenou aktovku pro její pevnou konstrukci, snadné zapínání a nečleněný prostor uvnitř – pro prvňáčka je používání takové aktovky jednodušší.

Školní batohy se obecně dělají ve větších velikostech než aktovky, proto jsou aktovky pro drobnější prvňáčky jasnou volbou. Pokud je váš prvňáček vyšší, školní batoh s ergonomickými zády pro něj může být také naprosto vyhovující variantou. Některé děti mohou navíc časem preferovat členitější prostor, který nabízí právě batohy.

Na trhu najdete i hybridní verze, které mohou být při váhání mezi aktovkou a batohem perfektním kompromisem. Jsou to např. batohy se zpevněným dnem. Tyto kompromisní verze najdete především např. pod značkou Ergobag.

Jaký je rozdíl mezi aktovkou a školním batohem?

Aktovka: Má zpevněnou konstrukci (je stabilní i pokud je prázdná, pevné dno, jednoduché zapínání, nečleněný prostor pro větší přehled. Vyrábí se i v těch nejmenších velikostech pro nejdrobnější prvňáčky.

Školní batoh
: Nemá pevnou konstrukci (je stabilní pouze pokud je naplněný), má členitější prostor, časot více kapes a komor a zapínání většinou na zipy. Existují varianty vhodné i pro první třídu, ale pokud je dítě drobnější, nemusí mu takový batoh sedět.