cyklo batohy

Cyklo batohy

Nejoblíbenější cyklo batohy pro rok 2024

Jezdíte často na kole, nebo se na to teprve chystáte a hledáte vhodný batoh? Ne každý batoh je při jízdě na kole pohodlný a využitelný. Měl by být menších rozměrů, lehký, a především by vám měl na zádech pevně sedět a nehýbat se. Existují cyklo batohy určené především k tomuto účelu, ale i takové, které využijete kromě kola třeba i na procházku do přírody nebo na krátký výlet.

Pojďme se podívat, jaké cyklo batohy jsou uživateli označené jako ty nejlepší, jaké jsou nejčastěji kupované a nejvíce chválené. A než si nějaký batoh na kolo koupíte, projděte si s námi krátký manuál, jak správně cyklo batoh vybrat, na co se zaměřit a na co dát raději pozor.

5 nejlepších batohů mezi cyklo batohy

#1 Malý, praktický a pohodlný

Batoh Loap Alpinex

Pokud hledáte lehký trekový nebo cyklistický batoh na kratší trasy, ideálním řešením je cyklo batoh Alpinex o objemu 25 litrů, od české firmy Loap. Tento batoh váží necelý 1 kilogram, ale unese až 8 kg. Nechybí mu prostor pro hydrovak, integrovaná pláštěnka, boční kompresní popruhy a úchyty na další vybavení. Tento cyklo batoh má hlavní komoru, v ní jednu vnitřní kapsu, a k tomu navíc dvě postranní kapsy zvenku a přední kapsu na zip. Pohodlí při nošení podporují anatomicky tvarované ramenní pásy, bederní pás a hrudní spojka, a především skvěle odvětrávaná zádová část se systémem AVS. Mít jej můžete hned v několika barevných provedeních. Hlavní předností však je, že ho při jízdě na kole na zádech ani nepocítíte.

Zjisti aktuální cenu

#2 Batoh který se přizpůsobí vašim pohybům

Dámský batoh Gregory Maya

Jestli existuje ideální batoh pro ženy, který se přizpůsobí každé postavě, pak je to cyklo batoh Gregory Maya. Je určený především pro aktivní pohyb, ať už běháte, jezdíte na kole nebo na in-linech. Batoh má objem 16 litrů a nosnost až 9 kg. Délku nosného systému však můžete nastavit podle své výšky, takže vás nebude nikde tlačit ani překážet. Dokonalé pohodlí přináší především díky systému BioSync, který je lehký a prodyšný a vaše záda při pohybu budou v suchu. Komfort přináší i elastické vložky spojující ramenní popruhy s tělem batohu, jenž se přizpůsobí vašemu pohybu a zabrání otírání popruhů na nesprávných místech. Ramenní popruhy jsou samozřejmě polstrované, stejně jako bederní pás s kapsami.

Tento cyklo batoh s vámi bude jedno tělo! Jeho majitelky oceňují také hlavní kapsu s praktickým organizérem, samostatné oddělení pro hydrovak, tři elastické kapsy, poutko na hole a reflektor a další vychytávky. K dostání je tento (nejen) cyklo batoh navíc v několika barevných variacích. Jeho cena je sice o něco vyšší, ale v porovnání s funkcemi se jeho pořízení rozhodně vyplatí!

Zjisti aktuální cenu

#3 Ultralehký a pohodlný cyklo batoh

Husky Pelen

Ultralehké, voděodolné a extrémně pohodlné, takové jsou cyklo batohy Pelen od značky Husky. Mají objem 9 litrů a váhu 500 gramů. Takový batoh na zádech téměř neucítíte. Je ideální především na sportovní aktivity, ale využijete ho určitě i do města, na kratší výlet apod. Husky Pelen je vyroben z vysoce kvalitních materiálů a díky své konstrukci skvěle napomáhá odvětrávání zad. Zádový systém AMS tomu ještě napomáhá. Pohodlí při nošení tohoto cyklo batohu zajišťují i polstrované anatomicky tvarované ramenní popruhy. Batoh Pelen má hlavní komoru s vnitřním organizérem, boční elastické kapsy a možnost připnutí hydrovaku. Majitelé oceňují i hrudní a bederní popruh k upevnění batohu při pohybu. Ať už s ním běháte, jezdíte na kole či na in-linech, batoh se vám na zádech ani nepohne. Připnout k němu můžete také helmu a nechybí mu samozřejmě ani reflexní prvky a pláštěnka.

Zjisti aktuální cenu

#4 Cyklo batoh pro ty nejnáročnější

Cyklistický batoh Camelbak Mule

Cyklo batoh Camelbak Mule představuje naprostou špičku mezi cyklistickými batohy. Hlavní komora má objem 9 litrů, a nechybí zde prostor na hydrovak o objemu 3 litry. Kompatibilní je s vnitřním 3 L Cruz rezervoárem na vodu, z něhož je veden vývod do ramenního popruhu. Snadno se pak napijete i během jízdy na kole, aniž byste museli zastavovat. Na zádech si cyklo batoh upevníte díky hrudnímu a bedernímu popruhu. Camelbak Mule je ideální i díky speciálnímu zádovému systému Air Director, který pomáhá dokonalému odvětrávání zad a odvodu potu. Technologie HydroGuard Anti Microbial pak zlikviduje až 99 % plísní a bakterií, které se běžně vytváří v hydrovaku. Účinným bojovníkem proti nim jsou přitom ionty stříbra ve vnitřní povrchové vrstvě plastu rezervoáru a plastové trubice na pití. Tento cyklo batoh je proveden v unisex verzi a je dostupný v několika barevných variacích. Je určen těm nejnáročnějším zákazníkům, kteří pro svůj skvělý výkon neváhají investovat do kvality a tím i do svého zdraví.

Zjisti aktuální cenu

#5 Praktický batoh do města i na kolo

Batoh Axon Aktiv

Chystáte se na cyklo výlet a budete potřebovat menší batoh, který pojme alespoň základní potřeby, pár kousků oblečení, vak na vodu a další? Batoh Axon Aktiv je oceňovaný jako skvělý společník na kolo a celkově do přírody a na kratší výlety. Má jednu hlavní komoru a k tomu 11 dalších kapes – z toho jednu přední na zip a dvě boční ze síťoviny. Celkový objem batohu je přitom 20 litrů. I když je tento cyklo batoh celkem velký, neznamená to, že je méně pohodlný. Naopak. Má polstrovaná odvětrávaná FAS záda, anatomické ramenní popruhy, nastavitelný hrudní popruh a bederní popruh, který je navíc polstrovaný. Cenově se batoh Axon Aktiv pohybuje v nižších hladinách, takže je dostupný téměř pro každého a pochvalují si ho jak aktivní sportovci, tak ti rekreační nebo příležitostní. K dostání je opět v několika barevných variacích, takže záleží jen na vás, jaké barvy preferujete.

Zjisti aktuální cenu

Jak vybrat cyklistický batoh?

Vyrazit na projížďku na půl hodinky kolem města je fajn, stejně jako cyklo výlet na celý den. Ať zvolíte jakoukoli délku trasy, nezapomeňte, že byste s sebou měli mít pár nezbytností, bez kterých se na kole neobejdete. Možná je nebudete potřebovat pokaždé, je však dobré mít je po ruce (voda na pití, pumpička, světlo na kolo, pláštěnka, telefon atd.). Málokdo má kolo přizpůsobené tak, aby upevnil všechny potřebné věci přímo na něj. Proto je vždy lepší mít praktický cyklo batoh nebo batůžek, do nějž je uložíte.

Objem

Objem cyklo batohu si vybírejte podle toho, jak často jej budete využívat, jak dlouhé budou trasy a co všechno s sebou budete vozit. Pokud vám stačí opravdu jen voda, mobil, pumpička a třeba nějaká raw-tyčinka, postačí vám batoh na 9 litrů. Na delší trasy, kdy s sebou budete vozit i větší svačinu nebo dokonce jídlo na celý den, nějaké náhradní oblečení apod., už je vhodnější batoh větší. Ideální jsou cyklo batohy kolem 15 kg. Najdete ale i batohy s větším objemem, kolem 20 litrů a víc.

Výška batohu

Objem batohu a velikost – výška batohu jsou dvě rozdílné věci. Aby vám cyklo batoh dobře seděl na zádech a při jízdě nepřekážel, je potřeba, aby byla jeho délka úměrná vaší velikosti, resp. vaší výšce. Proto před koupí batohu vždy pozorně čtěte rozměry, především výšku – délku zádové části. Pokud doma máte batoh podobné velikosti, zkuste si ho nasadit na záda, ať víte, kam až vám bude sahat. Předpokladem jsou samozřejmě správně utažené – nastavené ramenní popruhy. Některé cyklo batohy, v našem výběru např. dámský batoh Gregory Maya, mají nastavitelnou výšku, což je naprosto ideální řešení nejen pro nákup batohu on-line. Snadno si tak výšku batohu uzpůsobíte své velikosti, a to přímo na vašem těle.

cyklo batohy kolo

Váha a nosnost

Aby se vám s batohem na kole jezdilo co nejlépe, je vždy dobré, aby jeho hmotnost byla nízká. To samozřejmě závisí na velikosti batohu, materiálu, z něhož je vyrobený, na jeho konstrukci atd. Snažte se vybírat co nejlehčí batohy, protože jakmile do něj naskládáte věci nezbytné k jízdě, jeho váha se automaticky zvýší. S tím souvisí i nosnost. U cyklo batohu se sice předpokládá, že se budete snažit vozit toho co nejméně, protože celý den na kole s těžkým batohem není zrovna příjemné, ale i tak při koupi koukejte na maximální hmotnost. Ať cyklo batoh zbytečně nepřetěžujete a vydrží vám co nejdéle.

Upevnění na tělo

S velikostí a váhou úzce souvisí i upevnění cyklo batohu na záda. Nejen, že by měla být jeho délka úměrná vaší velikosti a neměl by vám překážet na hýždích a v dolní části zad, ani vás nepříjemně dřít v oblasti ramen a krční páteře, ale také by měl na vašich zádech pevně sedět. K tomu jsou určeny speciální popruhy – hrudní a bederní. Oba popruhy by měly být nastavitelné, abyste je opět utáhli podle své velikosti. Pokud bude bederní pás navíc polstrovaný, je to příjemný bonus, protože vás nebude přes břicho tlačit ani řezat. Zároveň by vám ale nemělo jeho polstrování překážet při pohybu.

Důležitým prvkem jsou i nastavitelné a pokud možno polstrované, ideálně i anatomicky tvarované ramenní popruhy.

Hydrovak a pitný režim

Během jízdy je důležité doplňovat tekutiny. To se dá řešit hned několika způsoby. Pokud si dáváte „jen“ pravidelnou hodinku kolem města, nebude problém do batohu přihodit láhev, během cesty si zastavit a napít se. Pokud to však s cyklistikou myslíte vážně a chcete využít aktivně veškerý čas a možnost pohodlí, sáhněte po hydrovaku, tedy po rezervoáru na vodu. Jedná se o vaky na tekutinu o objemu až 3 litry. Při koupi cyklo batohu narazíte na dvě varianty – první varianta bude mít prostor pro hydrovak nachystaný. Bude tedy potřeba rezervoár dokoupit a vložit. Druhou možností jsou tzv. camelbaky, což jsou batohy, které už mají rezervoár na vodu vestavěný.

Ať už zvolíte první nebo druhou variantu, sledujte, zda má batoh otvor na hadičku vedenou z rezervoáru do ramenního popruhu. Pokud ne, budete muset mít batoh neustále lehce pootevřený. Možnost napít se za jízdy z hadičky rezervoáru je však velmi pohodlná a ocení to profesionální i rekreační cyklisté.

Odvětrávací zádový systém

Cyklo batohy by měly mít také dobře vyřešenou zádovou část. Nejen, že by měla být pohodlná a anatomicky tvarovaná, aby se co nejvíce přizpůsobila tvaru vašeho těla, ale měla by mít dobře

vyřešené odvětrávání. Pro odvod potu výrobci přichází s různými systémy a vychytávkami, které můžete najít pod názvy Air Director nebo zkratkami FAS, AMS a podobně. Odvětrávání zad určitě nepodceňujte a vybírejte jen batohy s kvalitním řešením.

Vychytávky (nejen) pro cyklisty

Cyklo batohy mívají i řadu dalších vychytávek, které se hodí při jízdě na kole, in-linech, běhu i při výletech. Jsou to různá poutka a kompresní gumy, kterými připevníte na batoh helmu, hole, bundu nebo mikinu atd. Součástí může být i blikačka, nebo alespoň poutko na blikačku, ochranné prvky, ochranná pláštěnka, kterou přes batoh natáhnete, když začne pršet apod.

Proč si (ne)pořídit cyklistický batoh?

cyklo batohy jsou uzpůsobené přesně pro tuto aktivitu

mají dobře řešené odvětrávání zádové části

anatomický tvar pro pohodlnou jízdu

místo na hydrovak, nebo rovnou integrovaný vodní rezervoár

nastavitelné ramenní popruhy a hrudní i bederní pás/popruh

anatomický tvar přizpůsobitelný vašemu tělu

jsou lehké a praktické

cyklo batohy mají zpravidla menší rozměry

ceny precizně řešených cyklo batohů z vysoce kvalitních materiálů mohou být vyšší

Ať už kupujete cyklo batoh na občasné výlety, nebo jej budete používat pravidelně, věříme, že vám náš článek pomohl a vyberete díky tomu ten, který vám bude nejlépe vyhovovat a dlouho a dobře sloužit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *