Nejlehčí aktovky pro prvňáčky

5 nejlehčích aktovek na trhu

Nedávno jsme pro vás vybírali ty nejlepší školní batohy a nejlepší aktovky pro prvňáčky. Dnes se zaměříme na speciální kategorii školních aktovek a to na ty nejlehčí aktovky pro prvňáčky.

Je-li váš budoucí prvňáček spíše drobnějšího vzrůstu a většina klasických aktovek na něm visí nebo jsou zkrátka příliš těžké a tahají ho dolů – jste na správném místě. I pro výškově větší prvňáčky však samozřejmě platí – čím lehčí aktovka, tím lépe (jen je potřeba pohlídat si výšku zad batohu, aby odpovídala délce zad vašeho dítěte – více tipů ohledně výběru najdete v článku Jak vybrat aktovku pro prvňáčka).

5 nejlehčích aktovek pro prvňáčky

Vybrali jsme 5 nejlehčích aktovek pro prvňáčky na trhu – zařadili jsme pouze takové, které mimo svou ultra lehkou váhu splňují i všechny ostatní ergonomické požadavky a mají správně anatomicky tvarovaná záda. Pokud tedy vybíráte nejlepší aktovku pro malé dítě, všech 5 následujících modelů bude skvělou volbou.

#1 Jedna ze dvou nejlehčích na trhu

Baggymax Trikky (650 g)

O prvenství na poli lehké váhy se dělí hned dvě nejlehčí aktovky pro prvňáčky. Jednou z nich je právě Baggymax Trikky s pouhými 650 g. Je odlehčenou a menší verzí aktovky Baggymax Fabby, která se umístila v žebříčku TOP 5 nejlepších aktovek pro prvňáčky. Aktovku koupíte v praktickém setu s pouzdrem a pytlíkem na přezůvky.

 • Váha: 650 g
 • Výška zad: 36 cm
 • Vhodná pro drobnější děti (pod 120 cm)

Do obchodu

#2 Druhá ze dvou nejlehčích na trhu

Herlitz UltraLight (650 g)

Další ze dvou úplně nejlehčích ergonomických aktovkek na trhu je aktovka Herlitz UltraLight. Tento model byl na míru navržen těm nejmenším a nejdrobnějším prvňáčkům. Rozměry je v podstatě stejný jako předchozí model Baggymax, jen jeho hloubka je lehce vyšší.

 • Váha: 650 g
 • Výška zad: 36 cm
 • Vhodná pro drobnější děti (pod 120 cm)

Do obchodu

#3 Nejoblíbenější mezi rodiči

Hama pro prvňáčky (750 g)

Jednou z nejprodávanějších aktovek pro drobné děti je odlehčená verze Hama pro prvňáčky. Tento model je nejmenší co známe, co se týký výšky zad. Pokud tedy hledáte aktovku pro velmi malého prvňáčka, je to jedna z těch nejlepších variant.

 • Váha: 750 g
 • Výška zad: 33 cm
 • Vhodná pro drobnější děti (pod 116 cm)

Do obchodu

#4 Odlehčená aktovka pro vyšší prvňáčky

Karton P+P aktovka SMARTY (750 g)

Aktovka P+P Smarty je jedna z mála ultra lehkých aktovek, které jsou vhodné i pro vyšší děti (se svou výškou zad 39 cm sedne dětem s výškou kolem 130 cm). Má však poněkud měkčí konstrukci a tím pádem bychom ji zařadili spíše do kategorie hybridních aktovek (= „něco mezi“ školním batohem a aktovkou). Stále je však stabilní, má pevné dno a jednoduché zapínání.

 • Váha: 750 g
 • Výška zad: 39 cm
 • Vhodná pro průměrně vysoké až vyšší děti (kolem 130 cm)

Do obchodu

#5 Jedna ze dvou nejlehčích na trhu

Belmil 405-33 Minifit (780 g)

Poslední aktovka, která se dostala do pětice těch nejlehčích na trhu (a stále je to se svými 780 g obdivuhodné číslo) je Belmil 405-33 Minifit. Jedná se o odlehčený model klasického Belmil 403-13, který se dostal do našeho letošního výběru TOP 5 nejlepších aktovek, Pokud vás tato aktovka v žebříčku zaujala, ale pro vašeho prvňáčka je moc velká, Minifit je jasná volba.

 • Váha: 780 g
 • Výška zad: 36 cm
 • Vhodná pro drobnější děti (pod 120 cm)

Do obchodu

Proč je nízká váha aktovky důležitá?

Mimo dobré anatomické tvarování a správně zvolenou výšku zad je nízká váha aktovky stěžejní pro správné držení těla a budoucí pohybové návyky dítěte. Školní aktovka by neměla vážit více, než je desetina váhy jejího nositele. Pro výslednou zátěž na zádech však musíte přičíst i obsah aktovky – všechny učebnice, sešity a pomůcky, které bude dítě denně v aktovce nosit. Jistě existují pokrokovější školy, které se snaží nenakládat malému dítěti velkou váhu, a doufáme, že tento trend bude pokračovat. Zvolením ultra lehké aktovky však dítěti vždy ulehčíte.

Kdy je potřeba volit ultra lehkou aktovku?

V jakých případech je lehká váha aktovky absolutní nutnost? Jak jsme již zmínili, ultra lehké aktovky vybírají většinou rodiče drobných dětí. Děti které jsem menší než průměrně vysoký prvňáček nebo jsou hubenější a zátěž na zádech by jim mohla dělat problém.

Dále záleží i na čase, který dítě s aktovkou na zádech reálně stráví. Některé děti totiž rodiče do školy vozí autem a tak mají aktovku na zádech pouze na cestě mezi parkovištěm u školy a svou lavicí. Často děti bydlí v přímé blízkosti školy a cesta jim zabere pár minut. Za předpokladu, že dítě stráví celý školní den bez přesunování ve třídě, stráví s aktovkou na zádech zanedbatelné množství času, které nebude mít tak velký vliv na jeho držení těla.

V opačném případě se ale může stát, že dítě s aktovkou na zádech stráví opravdu velké množství času. Do školy např. dojíždí s maminou autobusem, poté jde pěšky z autobusové zastávky do školy a během školního dne se přesouvá do různých učeben dle předmětu a dále do družiny. V takovém případě určitě při výběru aktovky zohledňujte váhu.

Co je to ultra lehká aktovka?

Jak ale poznáte lehkou aktovku? Dospělému člověku přijdou všechny aktovky pro prvňáčky relativně lehké, tak kde je ta hranice? Dle normy (ČSN 79 6506) nesmí aktovka, která se prodává jako „aktovka pro prvňáčky“ přesáhnout 1200 g. My však dopručujeme jít s váhou ještě níž. Mnoho dostupných aktovek je vyloženě na hraně této normy, ale pokud hledáte ty nejlehčí dostanete se až na váhu kolem 700 g (což je skoro polovina).

Doufáme, že vám náš článek s výběrem pomohl se zorientovat na trhu aktovek a že nyní vyberete tu nejlepší pro svého malého školáka.