batohy pro prvnacky

Batohy pro prvňáčky

5 nejlepších školních batohů pro prvňáčky

Vybrat školní batoh může být někdy pěkný oříšek. Ať už máte doma prvňáčka nebo staršího studenta prvníh stupně, školní batohy byste měli vybírat velmi pečlivě a s rozmyslem. Jde o pomůcku, kterou budou vaše děti využívat téměř denně a musí splňovat spoustu důležitých kritérií. Jaká to jsou, na to se podíváme níže.

V tomto článku se zaměříme na ty nejlepší školní batohy pro prvňáčky a děti na prvním stupni. Ukážeme si, zda je pro nejmenší děti lepší aktovka, nebo batoh a jaký je v nich rozdíl. Poradíme vám, na co se při koupi zaměřit a na co si naopak dávat pozor. Nesprávný výběr školního batohu totiž může negativně ovlivnit zdraví vašeho dítěte.

Tip: V tomto článku se věnujeme školním batohům. Pokud vás však zajímají spíše aktovky pro prvňáčky, projděte si náš výběr nejlepších aktovek. Hledáte školní batoh pro starší žáky a studenty? Přečtěte si náš článek o studentských batozích..

Školní batohy pro prvňáčky

Je období zápisů do prvních tříd, a tak mnozí rodiče uvažují, zda koupit svým ratolestem aktovku či školní batoh. Většina z nich se rozhoduje podle ceny a vzhledu – především má-li dítě požadavky např. na školní batoh se svým oblíbeným pohádkovým hrdinou.

Vybírání školních batohů pro prvňáčky a pro děti na prvním stupni základní školy však vyžaduje dobrou přípravu, dostatek rozvahy a velkou dávku zodpovědnosti. Vaše dítě ho bude mít na zádech každý všední den a bude v něm nosit spoustu učebnic, sešitů, ale i svačinu a vodu na pití, nebo náhradní oblečení na tělocvik. Školní batoh vašeho dítěte bude hodně těžký, a tak je velmi důležité, aby mu opravdu seděl a aby byla jeho váha správně rozložena.

5 nejlepších batohů pro prvňáčky

#1 nejoblíbenější mezi zákazníky

Dětský batoh Boll Schoolmate

Jeden z nejlepších školních batohů pro prvňáčky a děti na prvním stupni je Boll School Mate. Respektuje anatomii dětského těla a umožňuje tak jeho zdravý vývoj i komfort při nošení. Tento školní batoh má nastavitelnou výšku nosného systému, přesně podle velikosti dítěte. Tím dochází k perfektnímu rozložení váhy. Nastavitelný je i hrudní popruh, který batoh na zádech dítěte upevní.

Školní batoh Boll School Mate Giraffe má pořadač pro sešity a desky velikosti A4 a A5, přední 3D kapsu, uvnitř se síťovinou, a dvě boční kapsy vhodné i na láhev na pití. Uvnitř má navíc další dvě kapsy pro lepší organizaci učebnic a školních pomůcek.

Reflexní prvky jsou umístěny ze všech stran, takže tento školní batoh vyhovuje i z hlediska bezpečnosti. Materiál, ze kterého je vyroben, je velmi odolný a zadrží i případnou vodu. Postranní kapsy jsou pak ze síťoviny.

Školní batohy Bool School Mate Giraffe jsou ideální pro děti od první do třetí třídy, mají objem 18 litrů a uživatelé si na nich chválí především stabilitu, precizní nastavení podle výšky dítěte a nízkou váhu.

Zjistit aktuální cenu

#2 favorit redakce

Dětský batoh Boll Sioux

Dalším skvěle hodnoceným je dětský školní batoh Boll Sioux 15. Tento batoh o objemu 15 litrů je ideální na denní nošení, celodenní výlety i na sportovní aktivity. Zádový panel má měkce polstrovaný a vyztužený, takže splňuje nároky pro zdravé nošení. Ergonomicky navržené jsou i ramenní popruhy. Pohodlné a stabilní nošení batohu vylepšuje vzdušný zádový Air Flux systém a hrudní popruh, který je možné nastavit podle potřeby a velikosti dítěte.

Školní batoh Boll Sioux má hlavní komoru se síťovinovou kapsou na zip, vpředu další 3D kapsu a dostatek místa na učebnice i sportovní pomůcky. Tento školní batoh o objemu 15 litrů je velmi praktický. Má dvě komory uvnitř batohu a celkem pět kapes. Navíc je velmi lehký – jeho hmotnost je pouze 480 g. Vhodný je pro děti od 120 cm výšky.

Zjistit aktuální cenu

#3 skvělý poměr cena/kvalita

Batoh Husky JUNNY

Školní batoh Husky JUNNY je velmi praktický a univerzální. Vaše děti ho využijí do školy i na výlety do přírody, popř. na sportovní aktivity. Kvalitnímu materiálu a moderní konstrukci napomáhá skvělé odvětrávání v zádové části a jeho nošení je tak velmi pohodlné. Popruhy tohoto školního batohu jsou anatomicky tvarované, nastavitelné podle výšky dítěte, a navíc mají prodyšné polstrování. Díky tomu se při plně zatíženém batohu nezařezávají do ramen a dítě se pod nimi nezpotí.

Školní batoh Husky JUNNY má vrchní vrstvu vyrobenou z nepromokavého materiálu, takže se nic nestane, ani když dítě zmokne. Učebnice, sešity i svačina zůstanou v suchu. Batoh má jednu vnitřní komoru a přední kapsu na zip. Láhev je možné umístit do postranní síťované kapsy.

Tento školní batoh oceníte i v případě, že chcete co nejnižší hmotnost. Váží pouhých 380 g.

Zjistit aktuální cenu

#4 ergonomický zádový panel

Bagmaster Alfa

Školní batoh Bagmaster Alfa je ideální pro prvňáčky a školáky do třetí třídy. Zaujme na první pohled veselým designem, kterých je na výběr hned několik. Na své si přijdou kluci, holky, ale i rodiče. Ti totiž ocení především ergonomicky navržený zadní panel batohu s lehkým hliníkovým rámem pro zdravý růst páteře, polstrováním a drážkami pro odvod vzduchu.

Anatomicky tvarované, polstrované a nastavitelné jsou i popruhy, na kterých nechybí reflexní prvky i hrudní popruh. Ten se opět dá nastavit podle potřeby a velikosti. Do hlavní komory batohu děti pohodlně umístí učebnice, sešity i desky o rozměrech A4. Ve druhé vnitřní komoře je navíc praktický organizér.

Svačinu si mohou děti umístit do přední kapsy a láhev na pití do postranní kapsy kryté další látkovou kapsičkou se zipem. Pevnost a stabilitu tohoto školního batohu pak zajišťuje polstrované dno na čtyřech nožkách. Tyto školní batohy pro prvňáčky o objemu 19 litrů mají hmotnost 1 kg.

Zjistit aktuální cenu

#5 luxus mezi školními batohy

Ergobag Prime Galaxy

Firma Ergobag se soustředí především na zdraví dětí, které jejich školní batohy nosí. Proto jsou všechny modely této značky vybaveny unikátním ergonomickým systémem inspirovaným vysokohorskými batohy. Školní batoh Ergobag Prime Galaxy je jednokomorový batoh vhodný pro děti od 1. do 4. třídy.

Jeho záda jsou vypolstrována prodyšným materiálem a ramenní popruhy jsou nastavitelné podle velikosti dítěte. Stabilitu a upevnění na zádech zajišťuje hrudní popruh, bederní pás a kompresní systém stahování. Vše je možné nastavit podle velikosti dítěte. Dno je vyztužené a má gumové nožičky, takže se batoh nepřevažuje a nepadá, ani když ho postavíte na zem.

Jaké jsou další výhody tohoto školního batohu? Prakticky dělený vnitřní prostor, reflexní prvky ze všech stran a ekologický materiál z PET lahví, ze kterého je vyroben. Školní batoh Ergobag Prime Galaxy je ideální pro děti s výškou od 100 do 150 cm. Objem má 20 litrů, takže velmi snadno pojme všechny školní pomůcky. Nevýhodou může být jeho o trochu vyšší hmotnost – 1100 Kg.

Zjistit aktuální cenu

Školní batohy pro prvňáčky – srovnání

Modelobjemrozměryhmotnostnastavitelná zádabederní popruhyhrudní popruhyCena
Boll School Mate Giraffe 1818 l41 x 29 x 17 cm980 gzjisti aktuální cenu
Boll Sioux 1515 l38 x 26 x 21 cm480 gzjisti aktuální cenu
Husky JUNNY15 l36 x 24 x 16 cm380 gzjisti aktuální cenu
Bagmaster Alfa 719 l40 x 31 x 20 cm1000 gzjisti aktuální cenu
Ergobag Prime Galaxy20 l45,5 x 38 x 18 cm1100 gzjisti aktuální cenu

Aktovka, nebo školní batoh – Jaký je v nich rozdíl?

Předností aktovky je její stabilita. Má totiž pevné stěny, a i když není zcela zaplněná, drží pořád stejný tvar. Uvnitř není členěna. Má jen jednu hlavní komoru. Nevýhodou může být chaos a nepořádek, který se v aktovce vytvoří, pokud tam vaše dítě bude mít více věcí najednou a začne se v nich přehrabovat a hledat.

Nevýhodou aktovek je i jejich větší váha. Proto je potřeba přihlédnout k postavě vašeho dítěte. Pokud máte drobné dítko, které se pod těžkou aktovkou ohýbá už v obchodě, a ještě v ní nemá ani učebnice, zvolte raději školní batoh.

Batohy do školy mají anatomicky tvarovaná vyztužená záda a zpevněné popruhy. Jsou lehčí než aktovky a mají mnohem více kapes a přihrádek. Některému dítěti může vyhovovat, že si své věci do přihrádek rozdělí, jinému to naopak může dělat problém. I proto je velmi individuální, zda zvolíte školní batoh, nebo aktovku.

Jak vybrat nejlepší školní batoh pro prvňáčky?

skolni batohy

Pokud vybíráte školní batohy pro prvňáčky, dbejte především na to, aby měly atestace a splňovaly všechny nařízené parametry. Zaměřte se především na ergonomická, anatomicky tvarovaná záda. Školní batohy mají často hliníkové výztuže, které umožňují lepší rozložení celkové váhy batohu i jeho obsahu. Ramenní popruhy by měly být pevné, ale polstrované, aby se dítěti nezařezávaly do ramen.

Vyzkoušejte si váhu školního batohu dříve, než ho svému dítěti zakoupíte. Hmotnost by měla být mezi 840 – 1400 g. Berte také v úvahu postavu a celkovou tělesnou konstrukci vašeho dítka. Ideální je, když si batoh předem samo vyzkouší.

Vyzkoušení je důležité i kvůli velikosti školního batohu. Také občas potkáváte prvňáčky, kterým jejich batoh či aktovka přesahují přes záda, za krkem je obtěžuje držadlo a do hýždí je tluče spodek batohu? To je samozřejmě špatně. Předejděte těmto chybám a usnadněte svým dětem školní docházku.

skolni batohy
Zdroj: https://blog.prodeti.cz/

Zkontrolujte si, zda má vámi vybraný batoh reflexní prvky. Měly by být umístěny po všech stranách batohu, dokonce i na popruzích.

Vzhled školních batohů pro prvňáčky může být různý. Někdo volí pouze různobarevné varianty, které jsou určitě praktičtější a batoh tak může být používán i několik let. Pokud dáte na přání svého dítěte a zakoupíte školní batoh s motivy oblíbených hrdinů, počítejte s tím, že za rok již nemusí být v kurzu a vaše dítě ho odmítne do školy nosit.

Ceny školních batohů pro prvňáčky se mohou velmi lišit. Můžete objevit batoh za 400 Kč, ale také za 4000 Kč. Chápeme, že ne každý si může dovolit koupit drahý školní batoh. Snažte se však před koupí zohlednit především výše uvedená kritéria a až pak řešit cenu.

Závěr

Ať už jste rodič, který vybírá ten nejlepší batoh pro prvňáčka, a nebo rodinný příbuzný hledající dárek pro budoucího školáka, nezapomeňte na důležitá kritéria, která by měl splňovat. Ve hře není jen cena a líbivý design, ale především praktičnost a zdraví vašich dětí.

    1. Dobrý den, děkujeme za upozornění. Máte pravdu. Chybu jsme již opravili a nyní již tabulka odpovídá popisu produktu 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *