krosny

Krosny

Krosny – 10 nejlepších pro rok 2022

Co je krosna, pravděpodobně většina z vás ví. Je to turistický batoh, outdoorový, expediční, zkrátka takový, co se nebojíte vzít si s sebou na tu nejnáročnější túru. Takový, co pojme horolezeckou výbavu i spacák, ale přesto ulehčí vašim zádům. Můžete s ním stopovat a následně stanovat v horách. Jsou to nenahraditelná cestovní zavazadla – krosny!

Nejlepší krosny pro rok 2022

Dali jsme dohromady výčet těch nejlepších krosen na trhu pro rok 2022. Porovnávali jsme uživatelské recenze s těmi našemi. Brali jsme v potaz technické parametry i to, jak byly dané batohy prodávané v předchozích letech. Nakonec jsme srovnávali i výhodnost a poměr ceny a kvality. U batohů, které jsme již měli možnost testovat podrobněji, se můžete prokliknout na stránku s celou naší recenzí.

#1 Nejoblíbenější mezi zákazníky

Osprey Talon

Jedním z nejoblíbenějších batohů na trhu za poslední dobu je lehký a praktický Osprey Talon. Na internetu je k nalezení plno pozitivních uživatelských ohlasů. Jako krosna je dostupný ve velikosti 44l – tedy ideální na denní/víkendové pěší výlety či výpravy, kdy nepotřebujete sbalit spoustu věcí a oceníte nízkou hmotnost jak batohu, tak nákladu. Pro dlouhé treky či výšlapy v zminích podmínkách se poohlédněte po krosnách disponující větším objemem. Dále je model Talon prodáván i ve 33l a 22l verzi a k dispozici je dokonce ledvinka (6l). Batoh disponuje plno užitečnými vychytávkami a novodobými technologiemi jako např. AirScape™ (nastavitelný zádový panel s odvětráváním), Stow-on-the-Go™ (inovativní řešení, které umožní připnout trekové hole ke krosně) nebo InsideOut™ (kompresní popruhy). Bonusem mezi vychytávkami je pak píšťalka zabudovaná v hrudním popruhu, která jen dokazuje, že je batoh vylazený do posledního detailu.

Uživatelé batohu Osprey Talon si nejvíce cení promyšleného řešení každého detailu a nízké váhy (1,1 kg) – vše co krosna má, má svůj účel a není zde ani gram nepotřebného závaží navíc. Výhodou oproti jiným krosnám jsou velké boční kapsy, kam se bez problému vlezou dvě 1,5l láhve či termosky. Ergonomie batohu je naprosto perfektní – pomocí nastavitelných popruhů uzpůsobíte batoh přímo na svá záda a postavu. U značky Osprey si navíc můžeme být jisti tím, že nám krosna vydrží v perfektním stavu mnoho let (ačkoliv záruční doba je pouhých 24 měsíců, s Osprey nemusíte mít obavy).

Zjisti aktuální cenu

#2 Velký expediční batoh

Pinguin Explorer

Hledáte krosnu, do které se toho vleze opravdu (ale opravdu!) hodně? Zároveň vám však nezničí záda a vy ji s sebou budete moci pohodlně tahat s kdejakým nákladem hodiny a hodiny? Pinguin Explorer mezi velkými krosnami skoro nemá konkurenci. Jen těžko najdete na českém trhu batoh o objemu 100l s tak dobrými uživatelskými ohlasy. Navrhnout a vyrobit tak velký expediční batoh, aby pojmul 100 litrů objemu a přitom nezničil vaše záda ani peněženku je totiž fuška – a tak si to lecjaký výrobce netroufne. Mimo jiné je tento model prodáván i ve velikostech 75l a 60l (ženám doporučujeme vybrat jeden z těchto objemů oproti opravdu velkému 100l) – malé krosničky na krátké výlety tedy u řady Explorer nehledejte. Pinguin Explorer je ideální převážně na přechody pohoří či jiné vícedenní výpravy. Je praktický a robustní. Ačkoliv má 2 komory, jednoduše komory můžete spojit a přetvořit je na jednou velkou.

Speciální vychytávkou jsou stahovací popruhy vedoucí od bederního popruhu k zádům krosny (končí v bočních kapsách). U takto velkých batohů však podobné komfortní a stabilizační vychytávky nepovažujeme za bonus, ale za samozřejmost. Dále na batohu najdeme poutko na trekové hole (případně cepíny) a místo na hydrovak.

Za zmínku stojí i možnost, přetvořit si část batohu na praktickou ledvinku (za použítí bederního pásu a horního víka krosny). To se náramně hodí na cestách, kde máte možnost si batoh nechat v autě, chalupě nebo stanu a s menším zavazadlem (ledvinkou) pak můžete chodit na výlety po okolí s lehkostí a bez námahy.

Uživatelé si nejvíce cení vynikající ergonomie zad a bederního pásu vzhledem k robustnosti batohu. Další ceněnou výhodou je dostatečný počet přístupových kapes ze všech stran – což dle některých může být i nevýhoda, jakožto faktor snižující životnost batohu.

Zjisti aktuální cenu

#3 Turistické příruční zavazadlo

Osprey Farpoint

Další batoh z dílny Osprey. Model Farpoint jsme vám již doporučovali jako příruční zavazadlo v jeho 40l verzi. Tento objem vám taktéž může posloužit jako krosna na krátký (denní či víkendový) výlet, obzvlášť pak v případě, že cestujete letadlem a potřebujete se se svým zavazadlem vlézt do rozměrových limitů. Osprey Farpoint je však k dostání i ve větších objemech a to 55l a 70l, které už jsou použitelné na delší treky. I tyto větší modely jsou však kombinací výhod cestovních zavazadel a batohů, jen si je s sebou nemůžete vzít na palubu letadla. Obě tyto verze nabízí možnost odepnout část batohu a využít ji jako malý batůžek (13l) – třeba právě na palubu letadla. Na cestách pak jistě oceníte vnitřní síťovanou kapsu – perfektní k oddělení čistého oblečení od špinavých bot apod.

Osprey Farpoint doporučujeme pořídt pouze v případě, že vaše treky, túry či outdoor aktivity kombinujete hodně s lítáním, či pohybem po městě. Farpoint je totiž takovým kvalitním kompromisem mezi krosnou, městským batohem a cestovní taškou. Na druhou stranu, pokud si máte zvolit jeden jedinný batoh na všechny druhy cestování, Osprey Farpoint je naprosto ideální.

RecenzeZjisti aktuální cenu

#4 Široký výběr velikostí

Deuter Aircontact

Pod názvem Deuter Aircontact najdeme mnoho různých batohů. Ačkoliv se jedná o jeden a ten stejný brandový model, je k dostání v mnoha velikostech od menších krosniček (35 + 10l) až po velké expediční krosny (70 + 10l). Navíc řada obsahuje několik verzí šitých přímo pro ženy – tzn. ergonomie batohu je lépe přizpůsobena ženským křivkám. Všechny variace spojuje revoluční konstrukce nastavitelného zádového systému Aircontact (více o této technologii se můžete dočíst v článku). Krosny dále disponují kovovou výztuhou X-Frame. Ta je přes svou extrémní pevnost i velmi flexibilní a tak zajišťuje maximální svobodu pohybu. Všechny objemové verze vám umožní přizpůsobit výšku/objem batohu dle potřeby (např. 70l batoh tak můžete navýšit 10 l extra). Krosny Aircontact mají integrovanou pláštěnku a speciální kapsu na vlhké oblečení. Dále pak možnost hydrovaku a poutko na trekové hole, cepíny a helmu. Nám v redakci by se líbilo, kdyby víko batohu šlo odepnout a použít jako samostatné zavazadlo, jako to funguje u jincých krosen. Je to však jen malé minus mezi samými výhodami.

Zjisti aktuální cenu

#5 Favorit redakce

Osprey Aether AG

Model Aether je univerzální turistická krosna. K dostání je ve větších objemech od 60l do 85l. Krosny jsou konstruovány tak, aby unesly i těžké náklady, zároveň (jak jsme již u Osprey značky zvyklí) aby zajistili maximální pohodlí uživatele. Propracovaná nastavitelná záda (AG AntiGravity™) spolu s tvarovaným bederním popruhem (IsoForm™) dokáží zátěž rozložit i na svaly v nohách. Výrazně tak ulehčíte zádům a můžete si užít samotnou chůzi. Víko je odjímatelné a hlavní komora je rozdělitelná na dvě části. Stow-on-the-Go™ – přichycení trekových holí je u Osprey skoro samozřejmostí. Mimo to má také odepínatelné popruhy na karimatku, boční stahovací popruhy a 3 vstupy do batohu. I vzhledem k pořizovací ceně, si batoh uživatelé nemohou vynachválit. Do kvalitního batohu se rozhodně investovat vyplatí.

Zjisti aktuální cenu

#6 Krosna + batoh navíc

Husky Ravel

Husky Ravel je krosna o objemu 70+10l. 10 extra litrů objemu poskytuje odjimatelný batoh, který s sebou můžete vzít na výšlap, během toho co celou krosnu necháte na hotelu, v autě či ve stanu. Husky Ravel si v podstatě celý můžeme rozebrat a zase seskládat, tak jak se vám to zrovna hodí. Mimo odnimatelný 10l batoh, můžete využít i odnimatelného víka jako ledvinky a sundat můžete i bederní pás. Tělo samotné krosny nabízí dvě prostorné komory. Batoh je voděodolný – nejen, že je šitý z voděodolného materiálu, ale má voděodolné i zipy. Kromě zmíněných výsad nabízí i jiné běžné prvky, které jsou k nalezení i u jiných expedičních batohů ve stejné kategorii – úchyt na trekové hole, pláštěnku, kompresní popruhy a ergonomické ladění zad (posuvný zádový systém z materiálu EVA).

Uživatelé jsou s krosnou výsadně spokojeni. V dané cenové kategorii se jedná vskutku o kvalitní kousek. Pokud tedy do krosny nechcete investovat 5 tisíc, ale přesto nemáte zájem o batohy na jedno použití – Husky Ravel je krosna pro vás!

Zjisti aktuální cenu

#7 Výběr mnoha menších velikostí

Deuter Futura Pro

Pod řadou Futura se opět skrývá plno různých batohů. Mnoho objemových verzí, některé speciálně upravené na ženské postavy. Oproti Deuter Aircontact však nabízí spíše menší krosničky a outdoorové batohy. Jednotlivé modely se pohybují v rozmezí od 22l do 50l.

Pohodlí zajišťuje zádový systém Aircomfort Sensic – lehký, ergonomický, flexibilní a umožňuje maximální ventilaci. Pružná kovová výztuha dokonale rozloží váhu a spolu s dalšími prvky (jako třeba anatomicky tvarované ramenní popruhy z perforované pěny) se postará o váš bezproblémový a pohodlný trek. Krosna disponuje kapsou na vlhké prádlo, pohyblivým bederním pásem Vari Flex a kompresními popruhy na upravení těžiště nákladu. Zajímavý bonus nakonec – součástí batohu je SOS štítek, který uvádní potřebné pokyny pro případ nouze.

Zjisti aktuální cenu

#8 Luxus mezi krosnami

Osprey Stratos

Se značkou Osprey skoro jakoby se nedalo šlápnout vedle! A opravdu ne. Pokud je vám kvalita přednější, než nízká cena, koupě jakéhokoliv kousku s logem Osprey nebudete litovat. Jen si z jejich nabídky vybrat ten správný, který splní potřebné účely. Řada Stratos je propagovaná jako řada krosen a batohů určených na pěší turistiku. Nejobjemnější model řady je Osprey Stratos 50l – ten s klidem poslouží i na vícedenní pobyt v přírodě. Ostatní menší krosny Stratos se pohybují mezi 24 -36l a celkově je tak řada zamýšlena spíše na kratší treky, horské procházky či rodinné výlety. Má velké množství kapes, pláštěnku, úchyt na LED světlo, trekové hole a cepíny a taky možnost hydrovaku.

Uživatelé si cenní hlavně vzdušných a pohodlných zad batohu (zádový systém AirSpeed™ – umožňuje nosit větší zátěž při větším pohodlí) a skvěle řešeného bederního pásu. Dalším příjmeným prvkem jsou reflexní pásky zvenčí krosny, které výrazně zvyšují míru vaší bezpečnosti při chůzi podél silnice za tmy.

Zjisti aktuální cenu

#9 Krosna s ohledy k životnímu prostředí

Vaude Zerum

Příznivci využívání udržitelných materiálů, zbystřete. Krosna Vaude Zerum nese označení Green Shape a Eco Finish, jež zaručují využití udržitelných materiálů, fair trade a použití voděodolné úpravy, která neničí životní prostředí škodlivými fluorouhlovodíky. Krosny Zerum jsou vyráběny v objemových velikostech 38l, 48l a 58l. Další zásadní výsadou batohu je až neuvěřitelná lehkost a nastavitelný zádový systém se postará o maximální komfort. K dispozici jsou samozřejmě poutka pro připnutí trekových holí a batoh dokáže pojmout i hydrovak. Víko lze depnout jako ledvinku a používat samostatně.

Zjisti aktuální cenu

#10 Favorit redakce

Osprey Tempest

Naši TOP desítku zakončíme batohem čistě dámským. Jedná se v podstatě o dámskou variantu batohu Osprey Talon. Nedávno jsme pro krosnu Osprey Tempest sepsaly rozsáhlou recenzi, kterou si u nás na webu můžete přečíst.

RecenzeZjisti aktuální cenu

Výhody krosny

  • pohodlná na záda
  • zpravidla má bederní i hrudní popruhy
  • je odolná
  • málé krosny mohou být i příručním zavazadlem
  • nabízí plno vychytávek (jako hydrovak, pláštěnku či píšťalku – záleží model od modelu)

Podle čeho vybírat krosny?

Jak vybrat krosnu?

Vezmeme-li v potaz, že s krosnou na zádech budeme trávit hodiny a hodiny – výběr toho správného kousku je vskutku důležitý. Nejen aby splňoval všechny požadavky a technické parametry, ale především aby sedl na záda jako ulitý.

Jak otestujete, že vám krosna perfektně sedí? Prázdnou krosnu, po nastavení všech popruhů vám na míru, byste němli vůbec cítit.

Určitě se připravte, že ty nejlepší krosny na trhu nejsou nejlevnější ale jedná se o investici, která se vám za léta používání jednoho batohu rozhodně vyplatí.

Objem

Základním parametrem pro výběr krosny je právě její objem. Ten se zpravidla pohybuje mezi 35 – 100 l. Pro jednodenní treky, výlety stopem po Evropě nebo víkendové stanování bohatě stačí 35 – 50 l. Pokud se vydáváte na delší tůru s přespáváním ve stanu nebo třeba na delší pěší pouť, zvažte 50 – 70 l. A nakonec, pokud plánujete dlouhý trek v řádu týdnů a potřebujete s sebou celou svou výbavu, 70 – 100 litrové krosny jsou to, co hledáte. Důležité je také zvážit počasí a okolní podmínky. Pokud podstupujete výlet v zimních podmínkách, kapacitu svého batohy navyšte o místo pro více vrstev oblečení a případný teplý spacák.

Váha

Příliš těžký batoh s sebou na více denních túrách rozhodně tahat nechcete. Odlehčených batohů najdete na trhu spousty – opet se nemusíte obávat, že by batoh od ověřených výrobců v dané cenové kategorii, byl sám o sobě težký ještě před tím, než do něj zabalíte věci. Důležité však je, aby vaše krosna na váze nešetřila tam, kde to není úplně žádoucí. Některé ultra odlehčené batohy, mají například i rapidně užší popruhy, ty se vám pak mohou nepříjemně zařezávat do kůže.

Zádový systém krosny

Zádová ergonomie je alfa omega i pro ty nejkratší treky. Kdo by si naplno užil výšlap do hor, pokud by ho neustále tlačil nějaký objekt do zad skrze nepříliš pevnou konstrukci zádové části batohu? Vyztužení je důležité také pro udržení tvaru batohu a tedy i snadnějšímu balení. A nestačí jen aby konstrukce byla dostatečně vyztužená a měkčená, aby zabránila náhodným předmětům z vašeho batohu napadat vaše záda. Zádová erogonomie u krosen jde mnohem dál. Může vám od vašeho nákladu značně ulehčit! Pojďme si projít jednotlivé komponenty zádového systému.

Bederní popruh

Bederní popruh by měl držet až ⅔ hmotnosti celého batohu. Narozdíl od zad a ramen, naše boky udrží velké váhy a nehrozí jejich poškození. Proto by měl být bederní pás opravdu silný a pro maximum našeho pohodlí dostatečně polstrovaný. Nejvíce namáhanou částí popruhu je pak samotná spona. Ta by proto měla být adekvátně pevná.

Hrudní popruh

Hrudní pás zpravidla u krosny také vždy najdete (ovšem jsou i modely bez něj). Pomáhá váhu rozložit ještě více. Hlavně však zamezuje sklouzávání nosných popruhů.

Ramenní popruhy

Jsou snad ty nejdůležitější! Samozřejmě. Protože bez nich se neobejde ani žádný běžný městský batoh. Ramenní popruhy dělají zkrátka tašku batohem. U krosny bychom však své nároky na ramenní – nosné popruhy, měli zvýšit. Kvalitní a dostatečné polstrování je základ.

Balanční dotahy

balancni dotahy

Kvalitní krosna pak disponuje tzv. balančními dotahy. Krosnu si díky nim usadíte na svých zádech přesně tak, jak potřebujete a doladíte pohodlí do posledního detailu.

Systém odvětrávání zad

Pokud nechcete mít stále zpocená záda, odvětrávání zad je důležitou součástí krosny. Technologie se u různých výrobců liší, důležité však je dosáhnout optimálního proudění vzduchu mezi vašimi zády a krosnou – ideálně kombinovat s rychleschnoucím materiálem, aby dokázal rychle odvádět pot.  

Velikost zad batohu

Existují krosny s nastavitelnou délkou zad a fixní délkou zad. Pokud vybereme batoh s fixní velikostí, měli bychom pořádně zvážit výběr batohu již na prodejně, případně zodpovědně změřit velikost svého trupu. A jak přesně změřit velikost trupu/torza (nebo zkrátka zad), která je pro výběr velikosti batohu směrodatná? Velikost se doměřuje mezi dvěma body. Prvním z nich je obratel C7 – tedy sedmý obratel krční páteře. Jednoduše nakloňte hlavu směrem dolů dopředu a na krku si nahmatejte vzniklý výstupek. To je bod, od kterého budete odměřovat směrem dolů až k bodu číslo dva – hornímu okraji kyčlí. Jednoduše si dejte přirozeně ruce v bok. Tam kam směřují vaše palce, naleznete druhý odměřovací bod. Naměřená hodnota je délka vašeho troza.

U nastavitelných délek se úprava velikosti provádí změnou místa uchycení nosných popruhů. Často na nastavitelném systému najdete označení jako u velikosti oblečení (XS, S, M, L, XL) pro lepší odhad a přizpůsobení na vaše míry.

Orientační tabulka velikostí odpovídající velikosti torza:

  • XS: Do 40 cm
  • S: 40.5 – 44.5 cm
  • M: 44 – 50 cm
  • L: 50.5 cm a víc

Materiál

Odolnost, cena, hmotnost a celková životnost krosny přímo závisí na kvalitě vybraného materiálu. Zvlášť je potřeba zvážit materiál použitý na tělo krosny, dno či jiné části batohu.

Tělo krosny

Materiály používané v dnešní době u většiny kvalitních krosen jsou takřka nezničitelné. Díky tomu jsou záruky na tyto batohy někdy na spoustu a spoustu let. Na druhou stranu, preferujete-li nízkou cenu před kvalitou, nemůžete se divit, že se vám krosna po první sezoně natrhne. Naopak v případě, že jsou vaše nároky daleko vyšší než u běžných uživatelů – např. vyžadujete voděodolnost z důvodu využití na lodi apod. určitě stojí si za nepromokavý materiál či dokonce vodotěsný batoh připlatit. Největším rozdílem mezi vodotěsným a běžným batohem je, že švy jsou svařované a ne šité. Dále většinou nenajdete u vodotěsných batohů příliš postranních kapes. Běžný uživatel turista se však zpravidla spokojí s nepromokavou pláštěnkou, která je dnes dostupná u většiny krosen.

Dno krosny

Dno nese tu největší zátěž. Kvalitní dno krosny je pevné a pogumované, aby odolalo vlivům jak okolí, tak působení váhy zevnitř. Obsah batohu pak musí chránit především před vlhkem.

Vychytávky

Podle účelu, na který krosnu pořizujete se vám pak mohou hodit následující vychytávky a vylepšováky.

Velmi běžné jsou hydrovaky (vaky na vodu), ne každý je ale reálně využívá. Pro váš pravidelný pitný režim jsou však k nezaplacení. Můžete pravidelně pít, aniž byste těžký batoh museli neustále sundávat dolů a zase znovu dávat na záda. Krosna obvykle obsahuje poutko na vak s vodou a otvor, kterým vyvedete trubičku určenou k pití. Vaky na vodu zpravidla nejsou přímou součástí krosny, můžete však zakoupit zvlášť. Nejvíce prodávaný a velmi dobře hodnocený vak na vodu je Hydraulics (2,5 l) od Osprey. Včetně něj se nebojíme doporučit 3l Widepac od značky Source případně pokud chcete především ušetřit, 3l Streamer Thermo bag od Deuter je k dostání skoro za poloviční cenu a uživatelská spokojenost je obdobná jako u dražších kousků.

Některé krosny mají k dispozici píšťalku, která je zabudovaná do hrudního popruhu a zachrání vás v mnoha svízelných situacích. Zvuk píšťalky pronikne dál než hlas a ušetří vaše hlasivky.

Počáteční impregnace batohu je samozřejmost – postupem času je však více než vhodné impregnační vrstvu obnovovat. Obnovení můžete docílit sami doma za použití impregnace ve spreji.

Speciální dámské (a dětské) krosny

Ženy a muži mají jinak stavěné postavy – rozdíl není pouze v délce zad. Jelikož unisexové batohy jsou šité na míru spíše mužům (některým ženám však sednou perfektně i unixsexové) jsou k dostání i krosny šité speciálně pro ženské míry a křivky. Mezi naší TOP 10 se jedná jmenovitě o batoh Osprey Tempest nebo některý z dámských variant batohů Deuter Aircontact a Deuter Futura. Předně mají menší délku zad (torza), užší šířku ramen a jinak tvarovaný bederní pás. Někteří výrobci vyrábí některé série svých speciálně upravené jak pro ženy, tak pro muže.

Pokud vybíráte turistický batoh pro své dítě, poohlídněte se po batozích dělané na míru dětským proporcím. Jsou označovány klasicky jako dětské nebo juniorské batohy. Náš tip pro perfektního společníka na cesty vaší ratolesti je pak určitě dětská krosna Osprey Ace 38. Stejně jako ostatní krosny značky Osprey, i tato dětsk8 varianta disponuje všemi možnými vychytávkami a hlavně – propracovaným nastavitelným zádovým systémem. Ačkoliv dítě jednou vyroste a vám se může zdát, že koupě kvalitního dražšího batohu je jen vyhozením peněz z okna. je důležité si uvědomit, že jde o zdravá záda vašeho dítěte. Obzvášť v dětství je důležité nezatěžkávat záda ve vývoji nerovnoměrně – tak jak to dělá většina těch nejlevnějších krosen. Jistě dbáte na kvalitu dětské aktovky do školy, stejný důraz by měl být kladen na jakýkoliv jiný batoh. 

Často kladené otázky ohledně krosen

Proč vlastnit krosnu?

Jsou lidé, co krosnu vůbec nepotřebují. Městský batoh bohatě stačí! Pokud však patříte mezi cestovatele “batůžkáře”, co cestují zemi křížem krážem, spí po nejlevnějších hostelech a užívají si volnosti, kterou dnešní svět nabízí – potřebujete krosnu. Nebo patříte mezi milovníky hor a pěších tůr, ať už horolezete nebo spíš vychutnáváte dlouhé procházky s rodinou – potřebujete krosnu. Hledáte prostorný egonomický batoh pro více účelů? Takovou, kterou mžůete vzít i do letadla? Menší krosna perfektně splní účel. Navíc krosny jsou mnohem pohodlnější než kufry na kolečkách, proto i někteří studenti volí krosny pro přepravu svých „pěti švestek“ od rodičů do svých studentských domovů. Krosny jsou zkrátka nejpraktičtějším možným batohem, po kterém můžete sánout.