prirucni zavazadla

Příruční zavazadla

Příruční zavazadla – výběr 8 nejlepších pro rok 2020

Příruční zavazadla, jinak také řečeno kabinová zavazadla nebo palubní zavazadla – pojmy známé každému cestovateli (nebo alespoń každému člověku, co alespoň jednou letěl letadlem). Jedná se o zavazadla, která si s sebou můžete vzít na palubu letadla – bez poplatku, bez odbavení.

Proč vlastnit příruční zavazadlo?

Uvedeme hned několik důvodů. Lítáte-li často nízkonákladovými aerolinkami, moc dobře víte, že za odbavené zavazadlo musíte připlatit – a to hodně! Mít proto tak akorát velký batoh, aby se tam vešla celá vaše výbava, ale přitom jste neplatili ani o korunu navíc přijde více než vhod. Máte strach, že vám aeroliky ztratí kufry? S vlastním příručním zavazadlem tyto obavy mohou jít stranou. Jste-li tzv. digitálním nomádem, co lítá křížem krážem po světě, nemůžete se spoléhat, že odbavené zavazadlo bude vždy v ceně letenky. K tomu všemu však taháte celý svůj život stále s sebou! Proto je třeba rozměry, konstrukci a váhu zavazadla pořádně zvážit!

8 nejlepších příručních zavazadel

Vybrali jsme pro vás 8 nejlepších příručních zavazadel mezi batohy + 1 odlehčený kufr na kolečkách. Jedná se o prověřené, nejvíce prodávané a nejlépe recenzované kousky za poslední rok. Některé z nich jsme měli tu čest testovat i my přímo v redakci – u každého takového batohu máte možnost prokliku k plné recenzi.

#1 nejoblíbenější mezi zákazníky

CabinZero Classic

Pokud jde o příruční zavazadla, značka CabinZero je již delší dobu jedničkou na trhu! Batohy této značky jsou totiž šité přímo na míru letištním limitům pro kabinová zavazadla. Batoh je prodáván ve 3 hlavních velikostech (28, 36 a 44l), všechny jsou však proporčně stejně stavěné a všechny by vám měli projít až na palubu letadla.

CabineZero Classic má jednu velkou hlavní komoru, kam se toho vleze opravdu hodně. Uvnitř hlavní komory je také přihrádka na notebook (můžete ji ale využít i třeba na cestovní dokumenty), síťová malá přihrádka a malá kapsička na zip. Na přední straně batohu pak můžete využít velké vnější kapsy, která je perfektní na všechny věci, které potřebujete na letišti po ruce.

Za zmínku pak určitě stojí Global Luggage Tracker systém, který vám přijde vhod v situaci, kdy se vám vaše zavazadlo na letišti ztratí.

Model Classic jsme pro vás již podrobně testovali a vy si jeho podrobnou recenzi můžete přečíst u nás na webu.

#2 pro život v pohybu

Nomatic Travel Bag

Batohy Nomatic jsou perfektní pro jeidnce, kteří jsou se svým zavazadlem neustále v pohybu. Často cestují, stěhují se, mění destinace. Zároveň je to zavazadlo dokonalé organziace – na vše co pomyslíte, již bylo při návrhu batohu myšleno. Pokud zakoupíte batoh i s doplňky v kolekci Travel Bag Bundle, získáte batoh i s vakuovým pytlem na oblečení (ušetříte sposusty místa v batohu pouhým vytlačením přebytečného vzduchu), vzdušným pytlem na zavěšení na špinavé prádlo, toaletní taškou, připínatelnými popruhy a dokonce organizérem na košile. V rámci samotného batohu naleznete plno praktických kapes, jako třeba spodní kapsu dělanou na boty nebo horní malou nepromokavou kapsu, která je zase skvělá pro tekutiny (jako třeba sprchový gel). V případě, že se vám produkt v kapse rozlije, tekutina se nedostane na zybtek vašich věcí.

Batohy Nomatic skrývají plno vychytávek a výhod. Také tento batoh jsme měli možnost v redakci testovat a plnou recenzi si můžete přešíst na našem webu.

Jedinou nevýhodou batohů této značky zůstává jejich dostupnost v ČR. Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto batohu, je potřeba jej zakoupit na oficiálních stránkách Nomatic. S dopravou do ČR však naštěstí nebyl žádný problém.


#3 praktický hybrid batohu a tašky na notebook

Travelite CrossLITE Combi Bag

 

Je to taška? Je to batoh? Je to kufr? Kdo ví! Ale do letadla s tebou projde jedna báseň! Ve skutečnosti se jedná o hybrida palubního zavazadla a tašky na notebook. Můžete jej nosit přes rameno i na zádech. Kapsa na notebook je polstrovaná a pojme až 15,6 palců. Navíc má i popruh, který jednoduše nasunete na madlo kufru.

Zavazadlo je vhodné především pro časté cestovatele s notebookem. Řeč může být o digitálních nomádech nebo pracovnících jezdících na časté služební cesty. Do tašky se vleze jak notebook tak vaše oblečení na pár dní.

Do obchodu

#4 favorit redakce

CabinZero Military

Do našeho redakčního výběru se dostaly hned dva batohy značky CabinZero. Není divu! Model Military je o něco dražší avšak odolněší a ergonmičtější. Je to v podstatě takový našlapanější bráška CabinZero Classic ve vojenském kabátku. Stejně jako Classic disponuje velkou hlavní komorou a stejně řešenými vnitřními a vnějšími kapsami. Navíc však můžete využít proužky vinoucí se okolo batohu jako poutka na karabinu nebo tašku.

Ztracené zavazadlo máte také možnost najít za pomoci Global Luggage Tracker systému.

Tento kousek jsme pro vás již také testovali – pro více informací se proklikněte na jeho plnou recenzi.

RecenzeDo obchodu

#5 business casual do letadla

Titan Power Pack Backpack

Stylový byznys batoh, který s vám díky minimálním rozměrům projde až do letadla. Polstrovaná přihrádka na notebook (15,6“) zajistí bezpečnou přepravu pro váš pracovní nástroj. Expandér vám zase umožní dle situace navýšit či redukovat objem batohu. Výklopná přední kapsa s organizérem zajistí, že budete mít ihned přístup ke všem důležitým dokumentům. Naleznete v ní i karabinu na klíče!

Do obchodu

#6 volba backpackerů

Osprey Farpoint 40

Maximální kvalita a pohodlí. Ostřílení cestovatelé sází na Osprey Farpoint. Jedná se o příruční zavazadlo, které kombinuje přednosti cestovní tašky a krosny. Ideální pokud potřebujete svůj palubní batoh používat i dál na cestách jako turistický nebo městský batoh.

Batoh Osprey Farpoint jsme měli možnost testovat i u nás v redakci. Spojili jsme síly s ostříleným cestovatelem Adamem, který batoh používá již přes 4 roky a nejvíce si vychvaluje odolnost batohu – to že zkrátka drží pohromadě i přesto, jak hrubě s ním někdy zachází. Celou recenzi si můžete přečíst u nás na webu.

RecenzeDo obchodu

#7 pefektní ochrana pro notebook

Thule Subterra

Perfektní ochrana pro váš notebook i oblečení. Příjmenou vychytávkou batohu Thule Subterra je vyjimatelný vak na oblečení a rolovací horní díl s magnetickým zavíráním. Kapsa na notebook s konstrukcí SafeEdge dokonale chrání rohy počítače. Kapsa PowerPocket pak slouží k přepravě elektroniky a disponuje úchyty pro fixaci kabelu.

Do obchodu

#8 cenově dostupný kufřík

Travelite Cabin 2wS

Ačkoliv batoh je v mnoha ohledech nejpraktičtějším řešením kabinového zavazadla, v některých případech můžete chtít sáhnout raději po kufru. Např. pokud letíte na obchodní schůzku a seriózně musíte vypadat už při odchodu z letiště – turistický batoh by nemusel být tím pravým k vašemu kostýmku či obleku. V takovém případě bychom volili Travelite Cabin 2wS. Jeho černá varianta vypadá velmi decentně k jakémukoliv outfitu. Tím, že s vámi kufr poputuje až do letadla si nemusíte připlácet za odolný skořepinový kufr a bohatě si vystačíte s textilním (v případě Travelite Cabin 2wS nepromokavým) – navíc díky tomu ušetříte na váze. Zůstat nemusíte pouze u černé, tento kufřík můžete zakoupit ve více barevných variacích. Travelite Cabin 2wS je perfektní cenově dostupnou variantou a ať už preferujete kabinový kufr z jakéhokoliv důvodu, můžete vybírat s více Travelite Cabin 2wS je tou perfektní variantou.

TIP: Pokud však hledáte kufr, který nebdue sloužit pouze jako příruční zavazadlo, ale budete jej chtít i odbavit, doporučujeme projít si náš výběr nejlepších cestovních kufrů nebo dokonce celých kufrových sad.

Do obchodu

Jak definujeme příruční zavazadla?

Podle IATA (International Air Transport Association) jsou maximální rozměry příručního zavazadla 56 x 45 x 25 cm. Všech 8 námi vybraných zavazadel tyto limity splňuje. Pravdou je, že každá aerolinka má limity nastavené jinak. Pojďme se teď podívat na přesné podmínky těch nejznámějších aerolinek.

Tip: Jak se sbalit do příručního zavazadla?

Limit pro příruční zavazadla u jednotlivých aerolinek

AerolinkaRozměryHmotnost
Ryanair55 × 40 × 20 cm10 kg
Emirates55 x 38 x20 cm 7 kg
EasyJet56 x 45 x 25 cmbez limitu
Turkish Airlines55 x 40 x 23 cm8 kg
Eurowings55 x 40 x 23 cm8 kg
Air France55 x 35 x 25 cm12 kg
Wizz Air40 x 30 x 20 cm10 kg
Czech Airlines55 x 45 x 25cm8 kg
Smart Wings56 x 45 x 25 cm8 kg
Norwegian55 x 40 x 23 cm10 kg
Qatar Airways50 x 37 x 25 cm 7 kg
SWISS55 x 40 x 23 cm8 kg

Ověřte si však předem u dané aerolinky, jaká zavazadla máte v ceně letenky a jaká si musíte dokoupit (zavazadla se dělí zpravidla na 3 typy a to osobní zavazadlo, příruční zavazadlo a zavazadlo k odbavení). U některých nízkonákladových aerolinek je v současné době novinkou, že v ceně letenky příruční zavazadlo nemáte. Na palubu si tak můžete vzít pouze osobní zavazadlo – což je např. vaše kabelka nebo brašna na notebook. Pokud si za zavazadlo navíc připlatíte předem, cena není nijak závratná. Pokud si tuto informaci předem nezjistíte, můžete platit velké částky u gatu. U většiny letecných společností je však stále pravidlem jedno příruční zavazadlo v ceně.

Jaké mají příruční zavazadla výhody?

 • nečekáte dlouhé řady na odbavení
 • nečekáte na zavazadlo po příletu
 • nehrozí, že vám aerolinka zavazadlo ztratí
 • máte všechny své věci vždy při sobě
 • neplatíte navíc, pokud nemáte zavazadlo v ceně letenky
 • můžete cestovat s větším množstvím věcí i s nízkonákladovými letenkami
 • z letiště (ani na letiště) se netaháte s těžkými kufry

Typy příručních zavazadel

Jaké máme možnosti pokud jde o příruční zavazadla?

 • běžný batoh
 • turistický batoh (krosna)
 • kufr na kolečkách

Jak vybírat příruční zavazadla?

Prvně si musíte odpovědět na zásadní otázku. Jaký jsem cestovatel? Cestuji často, či jednou, dvakrát do roka? Cestuji na dovolené do hotelů s all inclusive nebo jsem backpacker, co cestuje lowcost a vymetá ty nejalternativnější hostely? Jsem digitální nomád – tzn. pracuji online a u toho cestuji? V tom případě s sebou potřebuji neustále tahat notebook, případně i jiné drahé vybavení! Pojďme na to postupně.

Cestuji na dovolené

prirucni zavazadla na dovolenou


Nelétáte frekventovaně, přesto si nechcete kvůli každé dovolené půjčovat příruční zavazadlo od kamarádky či známého. Pokud letíte, jedná se většinou o dovolenou, maximálně jednou za 2 roky o pracovní cestu. Berete si s sbou plno věcí – protože taková dovolená u moře na 14 dní? A co teprve pokud je to s dětmi? To se do jednoho batůžku nevleze. Nebo ano?

Je nám jasné, že vás všechny nemůžeme hodit do stejné kategorie. Najdou se mezi vámi dovolenkáři tací, kteří si na pouze příruční zavazadla troufnou a ti, kteří do jednoho menšího zavazadla své věci zkrátka nenacpou.

Troufnu si na příruční zavazadla

Je to neskutečně pohodlné! Nemusím stát řady na odbavení, nemusím se obávat, že se mé zavazadlo ztratí v letištním vzduchoprázdnu, všechny své věci mám pohodlně u sebe! Kam ale narvu oblečení na 14 dní dovolené? Potřebujete ve svém příručním zavazadle plno prostoru! Proto doporučujeme vyhnout se kufrům na kolečkách. Kolečka, konstrukce a vysouvací madlo zabírají spoustu místa a proto vždy stejně velká příruční zavazadla bez nich, pojmou více obsahu. Nadruhou stranu zase nechcete vyhazovat majland za batoh, který použijete jednou do roka. Koukejte po prostorných batozích jako je např. CabinZero Classic. Pokud jste názoru, že potřeujete přepravit opravdu hodne věcí, doporučujeme jeho největší 44L verzi.

Do jednoho zavazadla věci nenacpu

Kupujete letenku jedině pokud je zavazadlo k odbavení v ceně. V případě že ne, zavazadlo k odbavení stejně dokupujete? I v takovém případě přijdou příruční zavazadla vhod! Ztratí-li aerolinky vaše velké kufry, vždycky budete vděčni za to, že jste si přece jen ty nejcennější věci vzali s sebou do příručního zavazadla. Navíc máte možnost mít větší množství věci stále při sobě. Cestujete-li s dětmi, víte moc dobře, kolik různých věcí mohou děti v letadle akutně potřebovat. Nakonec budete rádi, když jedním autíčkem a čokoládou, které sbalíte s sebou do palubního zavazadla, zachráníte celé letadlo před hysterickou scénou vašeho malého pokladu.

V případě, že již jedno zavazadlo odbavujete, nepotřebujete své zavazadlo extra prostorné. Bohatě stačí měnší verze některého z vašich turistických batohů, jako je třeba Osprey Farpoint nebo váš běžný městský batoh. V potaz přichází také kufr na kolečkách – naším tipem je pak zmíněný Travelite Cabin 2wS. Jsou tací, kteří za sebou raději bez námahy tahají malý kufřík, jiným zase přijde pohodlnější a praktičtější šikovný palubní batoh.

Cestuji a pracuji

digitalni nomad

Ať už často létáte na pracovní cesty do zahraničí nebo jste digitálním nomádem a pracujete si online přitom, co se frekventovaně přesouváte z místa na místo, jedna věc je pro vás nejdůležitější – když vybíráte příruční zavazadla, vždy prvně myslíte na to, zda bezpečně přepravíte svůj notebook. Vleze se váš laptop bez problému? Jak ho co nejpohodlněji vytáhnout a zase schovat při letištní kontrole? Vypolstrovaná, jednoduše přístupná kapsa na notebook je základ! Praktickým pro vás bude Travelite CrossLITE Combi Bag nebo Titan Power Pack Backpack. Případně postačí velký celistvý vnitřní prostor, odolný materiál a vaše vlastní ochranné pouzdro na notebook. Skvělý, odolný a stylově vypadající příruční batoh s jednou velkou komoru na všechny věci je CabinZero Military.

Jsem backpacker

prirucni zavazadla

Cestujete rádi lowcost a když někam letíte, rozhodně nestrávíte celý čas na jednom místě. Rádi se přesouváte a zažívate dobrodružství. Malá, odolná krosna splňující parametry příručního zavazadla je pro vás ideální. Můžete ji pak totiž použít jak do letadla, tak na vaše dobrodružné výpravy. Doporučujeme prohlédnout modely značky Osprey, jako zmíněný Osprey Farpoint nebo pro dámy – 20L verzi Osprey Tempest.

Příruční zavazadla, která by chtěl každý z nás

Ride Your Luggage Through The Airport

That's one way to get to check in on time 😂💼

Zveřejnil(a) LADbible dne Čtvrtek 1. června 2017

Vychytávky, které přijdou vhod

Před finálním rozhodnutím, do kterého kabinového zavzadla zainvestovat, vám doporučujeme projít parametry a technické vychytávky, které se na letišti a celkově na cestách, mohou příručnímu zavazadlu hodit. Vybrali jsme pro vás 5 nejzajímavějších!

 1. Uzamykatelný zip
 2. Více možností pro nošení
 3. Snadno dostupná kapsa na drobnosti (pas!)
 4. Jmenovka
 5. Rychlá přístupnost

Své ideální příruční zavazadlo si stejně nakonec musíte vybrat sám/sama. Doufáme však, že vám naše rady a recenze přijdou při výběru vhod. Nešetřete na ceně příliš na úkor kvality, protože kvalitní zavazadlo, vám vydrží mnoho let.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × four =