penaly

Penály

5 nejlepších penálů pro prvňáčky a děti na prvním stupni

Rodiče předškoláků mají plno starostí se správným vybavením jejich dětí do školy. Vedle kvalitní tašky do školy je nezbytný i penál. My jsme se zaměřili především na penály pro prvňáčky a pro děti na prvním stupni, které jsou dostatečně kvalitní, praktické a budou vašim dětem usnadňovat první týdny a měsíce ve školní lavici.

5 tipů na nejlepší penály

V našem přehledu představujeme pět školních penálů, které jsme vybrali jako ty nejkvalitnější, nejlépe řešené a pro prvňáčky nejvhodnější. Upustili jsme přitom od módních designů kreslených pohádek. Věříme, že naše volba bude pro prvňáčky vhodná i v dalších letech a vy tak nebudete muset za rok či dva řešit další investici do nového penálu.

Níže se pak dozvíte, jak školní penál vybírat a také co by měl obsahovat, aby se vaše dítě naučilo rychle psát a správně držet tužku.

#1 Penál pro kreativní děti

Školní penál Topgal PENN

Penál Topgal PENN je skvělou variantou pro kreativní dušičky. Vyroben je z kvalitních pevných látek a jeho polstrování dokonale ochrání psací pomůcky. Nemusíte se bát, že když dítěti upadne, pastelky a tužky se polámou a nepůjdou ořezat. Zapínací zipy mají velké úchyty, takže se s nimi dětem dobře manipuluje. Penál se dá rozložit, a ještě má uvnitř dvě rozkládací klopy. Celkem v něm najdete 21 gumových úchytů na tužky, tři širší na pravítko, kružítko nebo nůžky a dvě nejširší na gumu a ořezávátko. Pohodlně se do něj vejde základní výbava pro prvňáčky i starší děti. Nechybí průhledná fólie, pod kterou se vsune rozvrh hodin. A co je největším překvapením pro vaše děti? Podšívka uvnitř penálu se dá vybarvovat klasickými pastelkami.

 • Dostatek gumových úchytů na tužky a další pomůcky
 • Vyroben z pevného materiálu
 • Kvalitní polstrování stěn na ochranu psacích pomůcek
 • Vnitřní podšívka určena k vybarvování

Do obchodu

#2 Pro milovníky sladěného designu

Třípatrový penál OXY

Značka Oxybag vyrábí školní penály pro děti v různých designech a za velmi slušnou cenu. Kolem 300 Kč seženete penál s velkým prostorem pro školní pomůcky, ovšem nevybavený. Každé patro penálu se zapíná na samostatný zip a uvnitř najdete 40 kvalitních pevných gumiček – úchytů pro psací potřeby a další pomůcky. Zipy mají velké „taháčky“, takže se dítěti bude dobře otevírat a zavírat. V jednom z pater najdete i průhlednou přihrádku, do které se dá vložit rozvrh hodin. Pokud máte dítě – puntičkáře, které si potrpí na dokonale sladěný design, můžete se stejným motivem dokoupit i další školní pomůcky, jako desky na sešity nebo box na svačinu.

 • 3 patra
 • 40 úchytů na psací pomůcky
 • Ideální pro děti od první třídy
 • Mnoho krásných designů
 • Ve stejném designu lze dokoupit i další školní pomůcky
 • Příznivá cena

Zjisti aktuální cenu

#3 Penál s kompletním vybavením

Třípatrový školní penál Hama Step by Step

Pokud si chcete ušetřit čas a nezdržovat se dohledáváním pomůcek, kterými byste penál vybavili, můžete koupit již kompletně vybavený. Mezi nejkvalitnější patří třípatrový penál od značky Hama Step by Step, který se dá sehnat v různých designech. Nevýhodou je jen to, že designy nejsou vyloženě dětské, takže prvňáčci očekávající zvířátka, auta apod. by nemuseli být tak nadšení, jako rodiče. Na druhou stranu je to investice na několik let a dítě si aspoň nebude za pár let stěžovat, že dětské obrázky už pro něj nejsou dost cool.

Tento školní penál má tři patra zavíraná na pevný zip a vyznačuje se dlouhou životností. Kvalitní je nejen provedení penálu, ale i jeho obsah. Např. pastelky Eberhard Faber mají nelámavé tuhy, takže se nezničí, ani když děti s penálem nebudou zacházet příliš šetrně. Výhodou jsou i dvě trojhranné, různě tenké tužky, které se budou skvěle držet hlavně prvňáčkům.

 • 3 patrový plně vybavený penál
 • Kvalitní pastelky s nelámavou tuhou
 • Nechybí průhledná přihrádka na rozvrh hodin
 • Vyroben z recyklovaných PET lahví – ekologický výrobek
 • Nemusíte již shánět obsah penálu – ušetříte si čas
 • Cena plně vybaveného penálu je o něco vyšší

Do obchodu

#4 Kvalitní penály s krásnými designy

Školní penál Ars Una

Hledáte-li kvalitu, dostatečný prostor pro psací a kreslicí potřeby a zároveň chcete, aby byl design penálu exklusivní a vytříbený, jsou ideální penály Ars Una. My jsme pro představení vybraly penál Thing Pink, ale můžete zvolit i jiné designy. Tento penál má sice jen jeden zip, ale uvnitř najdete hned několik přihrádek, do kterých se vejde základní psací výbava. Nechybí pevné gumičky na tužky, pastelky nebo fixy, širší gumičky na pravítko a vespod další prostor pro pomůcky včetně skryté kapsičky na zip. Tento penál je vhodný spíše od třetí třídy, ale zvládne s ním školní docházku i prvňáček.

 • Kvalitní penál s jedním zipem
 • Uvnitř klopa s řadou gumiček na tužky a další pomůcky
 • Skrytá kapsička na zip
 • Řada nádherných designů
 • Ve stejném designu lze dokoupit i další pomůcky, např. vak na přezůvky

Do obchodu

#5 evný penál, který vydrží opravdu hodně

Pevný dvoupatrový penál Baagl

Máte-li doma dítě plné energie, od kterého neočekáváte příliš jemné zacházení s penálem a jeho obsahem, pořiďte mu kvalitní a pevný penál od značky Baagl. Opět je na výběr v různých designech. Tento penál má dvě patra na zip a zesílený hřbet pro snadnější manipulaci. Dětem se bude dobře otevírat, zavírat a bude držet i otevřený na stole. Uvnitř jsou pevné gumičky, které snadno udrží i trojhranné pastelky vhodné pro prvňáčky. Nechybí ani malá kapsička na mince či jiné drobnosti, ze které se dětem nic neztratí.

 • Kvalitní dvoupatrový penál od značky Presco Group
 • Zesílený hřbet pro snadnější manipulaci
 • Dostatečně pevné gumičky vhodné i na trojhranné pastelky
 • Uvnitř kapsička na drobnosti

Zjisti aktuální cenu

Jak vybrat penál pro prvňáčka?

Vybrat penál pro prvňáčky se může zdát jednoduché, ovšem jen do chvíle, kdy otevřete webové stránky s nabídkou. Penálů je na trhu obrovské množství, ale ne každý se hodí právě pro prvňáčka. Pojďme se podívat, jaký penál zvolit a na co si při výběru dávat pozor.

Velikost a patra

První, co řeší většina maminek, je velikost penálu. Měl by mít dostatek prostoru, aby se do něj vešly všechny psací potřeby i pastelky, popř. fixy, ale zároveň by měl být přehledný. Prvňáček bude mít ve škole spoustu práce s tím, aby se naučil běžnou rutinu, vnímal pokyny třídní učitelky atd. Kdyby k tomu měl dlouho hledat v penálu potřebnou pomůcku, jen by ho to znervózňovalo. Vybírejte proto především školní penály, které mají gumičky, do nichž se psací potřeby zasunou a dítě se rychle naučí, co kde najde.

Penál může mít i tři patra, ale pokud máte dítě zmatkaře, volte raději jen dvě patra nebo jedno. Jednopatrové penály jsou skvěle přehledné. Otevírají se na jeden zip a uvnitř mají klopy, které se dají otevřít – rozložit, a v nichž jsou zastrkané v gumičkách další potřeby, např. pastelky.

Design – hraje roli nebo ne?

Počítejte s tím, že pokud budete penál vybírat s dítětem za zády, uslyšíte nadšení především u těch hodně barevných, s potiskem aut, motorek, dinosaurů nebo panenek. Oblíbené jsou i licencované penály s obrázky z kreslených pohádek. Pokud jej dítěti chcete dopřát, je to samozřejmě na vás. Opět si ale předem zjistěte, zda je dostatečně přehledný, prostorný a vejdou se do něj alespoň základní psací potřeby. Ostatně, pastelky nebo fixy mohou být uloženy v samostatném pouzdře, kam se jen naskládají a nejsou zachyceny v gumičkách.

TIP: Pouzdro pro prvňáčka samo o sobě vhodné příliš není, ale pokud jej bude mít jen na zmíněné pastelky nebo fixy, může skvěle sloužit jako doplněk k penálu.

pouzdro na pastelky

Plně vybavený, nebo raději prázdný?

Školní penály se prodávají buď prázdné, nebo plně vybavené. Od toho se odvíjí i jejich cena. Plně vybavený penál pro prvňáčky je sice dražší, ale když si spočítáte, kolik taková výbava penálu stojí, zjistíte, že jste na podobné částce. Problém však může být s tím, že plně vybavený penál často nesplňuje požadavky na kvalitu psacích potřeb a na požadavky třídní učitelky. Může chtít trojhranné pastelky a tužky, zcela jiné pero, než penál obsahuje atd. Z toho důvodu doporučujeme kupovat raději penál bez vybavení. Když už kupujete penál s vybavením, dobře si zjistěte, jak kvalitní je jeho obsah.

Materiál, kvalita, pevnost

Penály by měly být především pevné, s polstrovanými stěnami. Tak se ochrání psací pomůcky i před případným pádem penálu na zem. Některé penály mají nejen kvalitní pevnou tkaninu a polstr, ale také zpevněný hřbet. S takovým penálem se lépe manipuluje. Ideální je, když je materiál penálu omyvatelný. Usnadníte si tak práci s případným čištěním.

Uvnitř by měl mít penál pevné gumičky – úchytky na tužky a další pomůcky. Čím pevnější, tím lepší. Tužky se budou dobře zasouvat a nebudou vypadávat. Pokud budete kupovat trojhranné tužky a pastelky, požadujte penál s gumičkami na to určenými. Pod klasická gumičková poutka se trojhranné psací pomůcky někdy nevejdou.

Při výběru se zaměřte i na zip. Měl by být pevný, s dostatečně velkým „taháčkem“, tedy držákem, za které se zip otevírá. Čím větší do ruky, tím se s ním dítěti bude lépe manipulovat. Pokud vybíráte penál osobně, vyzkoušejte si, zda se zip otevírá snadno a neseká se, nebo se do něj nezachycuje podšívka.

Jak vybavit penál pro prvňáčka?

Jestliže jste nekoupili penál pro prvňáčka i s vybavením, bude vás čekat další „bojový“ úkol – nakoupit psací pomůcky. Obsah penálu by vám měli upřesnit ve škole. Někdy třídní učitelky nechtějí, aby měli prvňáčci od začátku v penálu pero, protože budou zpočátku psát jen tužkou. Také si zjistěte, jaké pero ve škole upřednostňují.

Tužky a pastelky jsou nejvhodnější tříhranné, neboť dítěti usnadní návyk správného úchopu. To už by sice měly znát ze školky a z domova, ale ne vždy to tak bývá. Trojhranné tužky se zkrátka dětem drží lépe a snáze se s nimi naučí psát.

Co všechno by mělo v penálu pro prvňáčka být?

 • Trojhranné tužky různé tvrdosti
 • Psací pero – někdy jej učitelé nechtějí hned od začátku
 • Pastelky – ideálně trojhranné a s tuhami, které se nelámou
 • Ořezávátko
 • Guma
 • Pravítko o délce 20 cm
 • Nůžky s kulatou špičkou
 • Pozor dejte na fixy – ve školách nejsou někdy povoleny, proto je lepší se před jejich nákupem zeptat třídní učitelky

Nyní už víte, jak vybrat ten správný penál pro prvňáčky i čím ho vybavit. Přejeme vám, aby se dětem ve škole líbilo a aby do ní chodily s nadšením. Protože pak jde i učení lépe.