Nejen vaše každodenní oblečení, ale i batoh, péřová bunda a boty potřebují péči. Tou správnou prodloužíte jejich životnost a zbavíte je nečistot i nepříjemného zápachu. Přečtěte si, na co si dávat pozor při praní outdoorového vybavení. Jak vyprat batoh a jak celý proces zvládnout bez ztráty kytičky?
Jak vyprat batoh?
Při praní batohu máte v zásadě dvě možnosti: v pračce nebo v ruce. Před každým praním pečlivě zkontrolujte všechny kapsy i kapsičky a ujistěte se, že jsou prázdné. Rozmočený kapesník se z mokrého batohu nebo bundy dostává hodně těžko.
Pokud obsahuje batoh další příslušenství, jako jsou přídavné pásky či pláštěnka, dejte je také bokem.
Jemným zatažením vyzkoušejte, zda popruhy dobře drží a v pračce se neutrhnou. Prohlédněte i všechny zipy a před praním si prostudujte cedulku.
Jaký typ batohu můžete vyprat?
Základem jsou informace na cedulce. Ta vám prozradí všechno o materiálu a způsobu údržby. Pokud batoh nesmí do pračky, vždy jej můžete vyprat v ruce. U sytě barevných batohů buďte obzvlášť opatrní. Materiál může pouštět barvu nebo při nešetrném praní vyblednout.
U koženého batohu nebo tašky před praním přejeďte bílým hadříkem skrytou část. Pokud barva nevybledne, můžete batoh vyprat.
Obecně však doporučujeme batohy čistit ručně. Ačkoliv je to proces časově náročnější, nikterak nezkracujete životnsot batohu.
Kdy batoh prát v pračce a kdy v ruce?
V ruce dosáhnete šetrnějšího praní. Nemusíte se bát, že se batoh poškodí například při ždímání a navíc lépe dočistíte všechny záhyby, zipy a další detaily. Rukou ale neodstraníte větší nečistoty nebo rozsáhlé skvrny: na ty stačí jen pračka.
Do sušičky – ano či ne?
Batoh po praní nikdy nedávejte do sušičky ani na radiátor a nesušte jej ani jinými zdroji tepla. Materiál by se mohl poškodit. Vyhněte se i sušení na přímém slunci, které může nepříznivě ovlivnit například voděodolnost materiálu. Obráceným zavěšením na šňůru zajistíte, že v kapsách nezůstane voda.
Jak vyprat batoh v ruce
1. Batoh dobře vytřepte a zbavte jej zbytků jídla, prachu a další špíny
2. Ponořte do vlažné vody s malým množstvím jemného mýdla. Nechte nasáknout.
3. Použijte jemnou houbičku nebo hadřík a jemně batoh očistěte zevnitř i zvenku. Nezapomeňte na kapsy. Příliš netlačte, abyste nepoškodili choulostivější části.
4. V oblastech, kde se potíte, použijte víc mýdla (např. ramenní popruhy, zádová část) a věnujte jim více pozornosti. Má-li batoh odnímatelné popruhy, umyjte je samostatně.
5. Přejděte k zipům. Ty otevřete a vyčistěte zubním kartáčkem. Příliš netlačte, aby se zip nepoškodil. Po vyčištění je můžete přetřít parafínovým voskem nebo podobným materiálem, který pomůže zajistit voděodolnost a zip promaže.
6. Poté batoh několikrát propláchněte čistou vodou, až v ní neuvidíte žádné bublinky.
7. Batoh sušte na šňůře. Všechny kapsy nechte rozepnuté. Tak v nich nezůstane vlhkost.
8. A máte hotovo. Batoh zkontrolujte a pokud je dobře vyschlý, můžete ho zase vesele nosit!
Jak vyprat batoh v pračce
- Před vložením do pračky rozepněte všechny kapsy a případně vyjměte kovový rám batohu.
- Zkontrolujte, že se batoh do pračky dobře vejde a může se v ní volně otáčet.
- Pokud máte prací sáček, dejte batoh do něj. Tak se popruhy nezachytí okrajů pračky a batoh se nepoškodí.
- Pračku nechte nejprve projet naprázdno, aby se odstranily zbytky pracího prášku z předchozího praní.
- Použijte malé množství jemného pracího gelu nebo prostředku, určeného přímo na batohy. Nepoužívejte ten běžný – mohl by váš batoh poškodit.
- Batoh vyperte na jemný cyklus ve vlažné vodě (do 30 °C).
- Vyjměte jej z pracího sáčku a nechte volně uschnout na šňůře. Před uložením do skříně zkontrolujte, zda jsou všechny kapsičky úplně suché.
Jak vyprat péřovou bundu
I choulostivé péřové oblečení zvládnete vyprat doma. Péřovou bundu ale nestačí jen hodit do pračky a prát jako ostatní oblečení. Musíte dodržet pár jednoduchých pravidel. Nejjemnějšího praní dosáhnete ručně, ale péřová bunda zvládne i pračku a sušičku.
Před praním bundy dobře zkontrolujte kapsy a vyprázdněte je. Potom zapněte všechny zipy (klasické i ty suché). Při praní vynechte aviváž.
Péřovou bundu také nikdy nesušte na přímém slunci nebo na topení. Musí schnout volně, dobře rozložená na podložce.
Jak správně sušit péřovou bundu
Při přesouvání bundy na sušicí plochu se ji snažte držet co nejvíce “naplocho”. Tak se nevytahají rukávy ani lemy a bunda se nezdeformuje. Bundu nechte volně schnout na stolku nebo rovné podložce s rukávy podél ní. Věšení na šňůru by ji mohlo poškodit.
Během schnutí bundu lehce natřepávejte, aby se peří dobře rozložilo po celém objemu. Pokud si všimnete chuchvalců materiálu, lehce je rukou rozložte. Před uložením do skříně si dobře zkontrolujte, že je péřová bunda dokonale suchá. Tak se vyhnete plísni a zápachu.
Praní péřové bundy v pračce
Péřovou bundu perte jedině v pračce s předním plněním; ta s horním by ji mohla poškodit. Použijte jemný program do 30 °C a vypněte ždímání a odstřeďování.
Při praní bundy v pračce použijte prostředek na jemné prádlo. Běžný prací prostředek by mohl poničit materiál i jeho voděodolnost. Pokud jeden prací cyklus nestačí na vyprání veškerého pracího prostředku z bundy, nechte projet bundu dalším pracím cyklem, opět bez ždímání.
Jakmile je bunda dobře vypraná, neždímejte ji kroucením. Sušte podle návodu výše.
Praní péřové bundy v ruce
Bojíte se praní péřové bundy v pračce? Zvolte praní v ruce. Naplňte vandlík nebo vanu vlažnou vodou do 30 °C a přidejte speciální prací prostředek na jemné prádlo. Bundu dobře ponořte a jemně ji perte bez kroucení, ždímání nebo mačkání. Nechte ji v lázni půl hodiny až hodinu. Během té doby by se z bundy měla uvolnit všechna špína.
Po uplynutí této doby vypusťte vodu a bundu ještě několikrát jemně vymáchejte ve vlažné vodě bez mýdla. Jakmile se přestane mýdlo uvolňovat do vody, je čas na sušení podle návodu výše.
Sušení péřové bundy v sušičce
Péřovou bundu můžete po ručním praní i po praní v pračce sušit v sušičce. Před sušením ji nezapomeňte zatížit několika tenisovými nebo podobnými míčky, které pomohou rozbít chuchvalce peří při sušení. Sušte na nízkou teplotu, opět může být potřeba více cyklů. A jakmile bude vaše péřová bunda hezky čistá a suchá, vydejte se za dalším dobrodružstvím!
Jak prát boty
Na údržbu bot často zapomínáme, a přitom je máme na nohách denně. I ty sportovní si zaslouží péči, a to nejen po několikahodinovém výšlapu v terénu. Přece jen: v čistých botách se cítíte daleko lépe, než když máte na návštěvě sundávat ty špinavé.
Rychlé očištění bot pomocí jedlé sody
Rychle vyčistit boty zvládne jedlá soda. Vložku boty zasypte sodou a nechte boty přes noc odpočinout. Z bot poté sodu vytřepejte a vysajte.
Kompletní péče o boty s vodní lázní
Chcete-li botám věnovat víc péče nebo jedlá soda nestačí, je čas jim dopřát vodní lázeň. Na štítku si zkontrolujte, zda se vaše boty dají prát i v pračce. Ruční praní je ale jemnější a nemusíte se bát, že boty zničíte. Do sušičky boty spíše nepatří.
Jak vyprat boty v ruce
- Z bot vyjměte vložky a sundejte tkaničky. Vytřepejte všechen prach a špínu.
- Dřez nebo vandlík naplňte vlažnou vodou. Přidejte jemný prací prostředek či mýdlo (dá se koupit i speciální, určené přímo na boty). Boty dobře ponořte a přidejte i tkaničky a vložky.
- Boty nechte ponořené do 15 minut. Poté je vyjměte z lázně a použijte jemnou houbičku na dočištění. Nezapomeňte na dírky pro tkaničky, podrážku a jazyk. Použít můžete také zubní kartáček.
- Tkaničky jemně properte ve vodě a dočistěte houbičkou.
- Před sušením boty, podrážky i tkaničky vložte do vlažné vody bez mýdla. Opakujte, dokud pouští mýdlo. Boty i vložky můžete jemně vymáchat, nikdy je ale neždímejte a nepřetáčejte.
- Všechny části vyjměte z vody a nechte je uschnout volně rozložené. Při schnutí je můžete vycpat zmačkaným papírem. Nesušte je příliš blízko topení nebo s využitím zdrojů tepla.
- Po uschnutí vraťte podrážku i tkaničky na své místo a vydejte se za dalším dobrodružstvím.
Teď už víte, jak perfektně vyprat váš batoh, péřovou bundu i boty. Tak si vyhrňte rukávy a s chutí do toho. Vaše outdoorové vybavení vám za péči poděkuje!