skolni batohy

Školní batohy

10 nejlepších školních batohů pro prvňáčky a starší studenty

Vybrat školní batoh může být někdy pěkný oříšek. Ať už máte doma prvňáčka nebo staršího studenta, školní batohy byste měli vybírat velmi pečlivě a s rozmyslem. Jde o pomůcku, kterou budou vaše děti využívat téměř denně a musí splňovat spoustu důležitých kritérií. Jaká to jsou, na to se podíváme níže.

Nejprve se zaměříme na školní batohy pro prvňáčky a děti na prvním stupni. Ukážeme si, zda je pro nejmenší děti lepší aktovka, nebo batoh a jaký je v nich rozdíl. Poradíme vám, na co se při koupi zaměřit a na co si naopak dávat pozor. Nesprávný výběr školního batohu totiž může negativně ovlivnit zdraví vašeho dítěte.

Poté se podíváme, jak se vybírají studentské batohy, aby byly praktickými a stylovými pomocníky a samozřejmě si ukážeme ty nejlepší. Ať už jste rodič, nebo student, naše tipy a rady vám výběr usnadní.

Školní batohy pro prvňáčky

Je období zápisů do prvních tříd, a tak mnozí rodiče uvažují, zda koupit svým ratolestem aktovku či školní batoh. Většina z nich se rozhoduje podle ceny a vzhledu – především má-li dítě požadavky např. na školní batoh se svým oblíbeným pohádkovým hrdinou.

Vybírání školních batohů pro prvňáčky a pro děti na prvním stupni základní školy však vyžaduje dobrou přípravu, dostatek rozvahy a velkou dávku zodpovědnosti. Vaše dítě ho bude mít na zádech každý všední den a bude v něm nosit spoustu učebnic, sešitů, ale i svačinu a vodu na pití, nebo náhradní oblečení na tělocvik. Školní batoh vašeho dítěte bude hodně těžký, a tak je velmi důležité, aby mu opravdu seděl a aby byla jeho váha správně rozložena.

Než se pustíme do našich tipů, jak vybírat školní batohy pro prvňáčky, pojďme si nejprve vysvětlit základní rozdíl mezi batohem a aktovkou.

Aktovka, nebo školní batoh – Jaký je v nich rozdíl?

Předností aktovky je její stabilita. Má totiž pevné stěny, a i když není zcela zaplněná, drží pořád stejný tvar. Uvnitř není členěna. Má jen jednu hlavní komoru. Nevýhodou může být chaos a nepořádek, který se v aktovce vytvoří, pokud tam vaše dítě bude mít více věcí najednou a začne se v nich přehrabovat a hledat.

Nevýhodou aktovek je i jejich větší váha. Proto je potřeba přihlédnout k postavě vašeho dítěte. Pokud máte drobné dítko, které se pod těžkou aktovkou ohýbá už v obchodě, a ještě v ní nemá ani učebnice, zvolte raději školní batoh.

Batohy do školy mají anatomicky tvarovaná vyztužená záda a zpevněné popruhy. Jsou lehčí než aktovky a mají mnohem více kapes a přihrádek. Některému dítěti může vyhovovat, že si své věci do přihrádek rozdělí, jinému to naopak může dělat problém. I proto je velmi individuální, zda zvolíte školní batoh, nebo aktovku.

5 nejlepších batohů pro prvňáčky

#1 nejoblíbenější mezi zákaníky

Dětský batoh Boll School Mate Giraffe 18

Jeden z nejlepších školních batohů pro prvňáčky a děti na prvním stupni je Boll School Mate. Respektuje anatomii dětského těla a umožňuje tak jeho zdravý vývoj i komfort při nošení. Tento školní batoh má nastavitelnou výšku nosného systému, přesně podle velikosti dítěte. Tím dochází k perfektnímu rozložení váhy. Nastavitelný je i hrudní popruh, který batoh na zádech dítěte upevní.

Školní batoh Boll School Mate Giraffe má pořadač pro sešity a desky velikosti A4 a A5, přední 3D kapsu, uvnitř se síťovinou, a dvě boční kapsy vhodné i na láhev na pití. Uvnitř má navíc další dvě kapsy pro lepší organizaci učebnic a školních pomůcek.

Reflexní prvky jsou umístěny ze všech stran, takže tento školní batoh vyhovuje i z hlediska bezpečnosti. Materiál, ze kterého je vyroben, je velmi odolný a zadrží i případnou vodu. Postranní kapsy jsou pak ze síťoviny.

Školní batohy Bool School Mate Giraffe jsou ideální pro děti od první do třetí třídy, mají objem 18 litrů a uživatelé si na nich chválí především stabilitu, precizní nastavení podle výšky dítěte a nízkou váhu.

Zjisti aktuální cenu

#2 favorit redakce

Dětský batoh Boll Sioux 15

Dalším skvěle hodnoceným je dětský školní batoh Boll Sioux 15. Tento batoh o objemu 15 litrů je ideální na denní nošení, celodenní výlety i na sportovní aktivity. Zádový panel má měkce polstrovaný a vyztužený, takže splňuje nároky pro zdravé nošení. Ergonomicky navržené jsou i ramenní popruhy. Pohodlné a stabilní nošení batohu vylepšuje vzdušný zádový Air Flux systém a hrudní popruh, který je možné nastavit podle potřeby a velikosti dítěte.

Školní batoh Boll Sioux má hlavní komoru se síťovinovou kapsou na zip, vpředu další 3D kapsu a dostatek místa na učebnice i sportovní pomůcky. Tento školní batoh o objemu 15 litrů je velmi praktický. Má dvě komory uvnitř batohu a celkem pět kapes. Navíc je velmi lehký – jeho hmotnost je pouze 480 g. Vhodný je pro děti od 120 cm výšky.

Zjisti aktuální cenu

#3 skvělý poměr cena/kvalita

Batoh Husky JUNNY

Školní batoh Husky JUNNY je velmi praktický a univerzální. Vaše děti ho využijí do školy i na výlety do přírody, popř. na sportovní aktivity. Kvalitnímu materiálu a moderní konstrukci napomáhá skvělé odvětrávání v zádové části a jeho nošení je tak velmi pohodlné. Popruhy tohoto školního batohu jsou anatomicky tvarované, nastavitelné podle výšky dítěte, a navíc mají prodyšné polstrování. Díky tomu se při plně zatíženém batohu nezařezávají do ramen a dítě se pod nimi nezpotí.

Školní batoh Husky JUNNY má vrchní vrstvu vyrobenou z nepromokavého materiálu, takže se nic nestane, ani když dítě zmokne. Učebnice, sešity i svačina zůstanou v suchu. Batoh má jednu vnitřní komoru a přední kapsu na zip. Láhev je možné umístit do postranní síťované kapsy.

Tento školní batoh oceníte i v případě, že chcete co nejnižší hmotnost. Váží pouhých 380 g.

Zjisti aktuální cenu

#4 ergonomický zádový panel

Bagmaster Alfa 7

Školní batoh Bagmaster Alfa 7 je ideální pro prvňáčky a školáky do třetí třídy. Zaujme na první pohled veselým designem, kterých je na výběr hned několik. Na své si přijdou kluci, holky, ale i rodiče. Ti totiž ocení především ergonomicky navržený zadní panel batohu s lehkým hliníkovým rámem pro zdravý růst páteře, polstrováním a drážkami pro odvod vzduchu.

Anatomicky tvarované, polstrované a nastavitelné jsou i popruhy, na kterých nechybí reflexní prvky i hrudní popruh. Ten se opět dá nastavit podle potřeby a velikosti. Do hlavní komory batohu děti pohodlně umístí učebnice, sešity i desky o rozměrech A4. Ve druhé vnitřní komoře je navíc praktický organizér.

Svačinu si mohou děti umístit do přední kapsy a láhev na pití do postranní kapsy kryté další látkovou kapsičkou se zipem. Pevnost a stabilitu tohoto školního batohu pak zajišťuje polstrované dno na čtyřech nožkách. Tyto školní batohy o objemu 19 litrů mají hmotnost 1 kg.

Zjisti aktuální cenu

#5 luxus mezi školními batohy

Ergobag Prime Galaxy

Firma Ergobag se soustředí především na zdraví dětí, které jejich školní batohy nosí. Proto jsou všechny modely této značky vybaveny unikátním ergonomickým systémem inspirovaným vysokohorskými batohy. Školní batoh Ergobag Prime Galaxy je jednokomorový batoh vhodný pro děti od 1. do 4. třídy.

Jeho záda jsou vypolstrována prodyšným materiálem a ramenní popruhy jsou nastavitelné podle velikosti dítěte. Stabilitu a upevnění na zádech zajišťuje hrudní popruh, bederní pás a kompresní systém stahování. Vše je možné nastavit podle velikosti dítěte. Dno je vyztužené a má gumové nožičky, takže se batoh nepřevažuje a nepadá, ani když ho postavíte na zem.

Jaké jsou další výhody tohoto školního batohu? Prakticky dělený vnitřní prostor, reflexní prvky ze všech stran a ekologický materiál z PET lahví, ze kterého je vyroben. Školní batoh Ergobag Prime Galaxy je ideální pro děti s výškou od 100 do 150 cm. Objem má 20 litrů, takže velmi snadno pojme všechny školní pomůcky. Nevýhodou může být jeho o trochu vyšší hmotnost – 1100 Kg.

Zjisti aktuální cenu

Školní batohy pro prvňáčky – srovnání

Modelobjemrozměryhmotnostnastavitelná zádabederní popruhyhrudní popruhyCena
Boll School Mate Giraffe 1818 l41 x 29 x 17 cm980 gzjisti aktuální cenu
Boll Sioux 1515 l38 x 26 x 21 cm480 gzjisti aktuální cenu
Husky JUNNY15 l36 x 24 x 16 cm380 gzjisti aktuální cenu
Bagmaster Alfa 719 l40 x 31 x 20 cm1000 gzjisti aktuální cenu
Ergobag Prime Galaxy20 l45,5 x 38 x 18 cm1100 gzjisti aktuální cenu

Jak vybrat školní batoh pro prvňáčky?

skolni batohy

Pokud vybíráte školní batohy pro prvňáčky, dbejte především na to, aby měly atestace a splňovaly všechny nařízené parametry. Zaměřte se především na ergonomická, anatomicky tvarovaná záda. Školní batohy mají často hliníkové výztuže, které umožňují lepší rozložení celkové váhy batohu i jeho obsahu. Ramenní popruhy by měly být pevné, ale polstrované, aby se dítěti nezařezávaly do ramen.

Vyzkoušejte si váhu školního batohu dříve, než ho svému dítěti zakoupíte. Hmotnost by měla být mezi 840 – 1400 g. Berte také v úvahu postavu a celkovou tělesnou konstrukci vašeho dítka. Ideální je, když si batoh předem samo vyzkouší.

Vyzkoušení je důležité i kvůli velikosti školního batohu. Také občas potkáváte prvňáčky, kterým jejich batoh či aktovka přesahují přes záda, za krkem je obtěžuje držadlo a do hýždí je tluče spodek batohu? To je samozřejmě špatně. Předejděte těmto chybám a usnadněte svým dětem školní docházku.

skolni batohy
Zdroj: https://blog.prodeti.cz/

Zkontrolujte si, zda má vámi vybraný batoh reflexní prvky. Měly by být umístěny po všech stranách batohu, dokonce i na popruzích.

Vzhled školních batohů pro prvňáčky může být různý. Někdo volí pouze různobarevné varianty, které jsou určitě praktičtější a batoh tak může být používán i několik let. Pokud dáte na přání svého dítěte a zakoupíte školní batoh s motivy oblíbených hrdinů, počítejte s tím, že za rok již nemusí být v kurzu a vaše dítě ho odmítne do školy nosit.

Ceny školních batohů pro prvňáčky se mohou velmi lišit. Můžete objevit batoh za 400 Kč, ale také za 4000 Kč. Chápeme, že ne každý si může dovolit koupit drahý školní batoh. Snažte se však před koupí zohlednit především výše uvedená kritéria a až pak řešit cenu.

Studentské batohy

Pokud máte doma studenta střední školy či gymnázia, budou vaše požadavky na studentský batoh o něco málo rozdílné než pro prvňáčky. Studenti se vám jistě budou snažit vysvětlit, že si batoh vyberou sami. Jejich prioritou bude nejspíš design. Snažte se proto najít kompromis, vyjít jim vstříc, ale zároveň požadujte studentský batoh splňující určité podmínky.

Podobné to bude i v případě, že jste již studenty vysoké školy a batohy si vybíráte sami. Nepodceňujte výběr a nekoukejte jen na design. Vsaďte raději na kvalitu. Na vysoké škole budete potřebovat v batohu nosit i notebook. Dbejte proto, aby měl vámi vybraný školní batoh dostatek ochranných prvků pro váš notebook, ale také byl pohodlný a vaše záda pod ním netrpěla.

Na ty nejlepší studentské batohy, které studenti i rodiče kupují, se můžete podívat níže.

5 nejlepších batohů pro starší studenty

#1 favorit redakce

Bagmaster Urban 8

Tento batoh je ideální pro školáky a studenty od 6. třídy. Jeho praktické rozměry a objem 14 litrů umožní uložit do něj školní pomůcky, sešity a učebnice, ale i svačinu. Jeho design je navíc velmi moderní a originální, takže bude výborně vypadat k riflím i sukni.

Zadní část batohu je polstrovaná a nechybí praktické odvětrávání. Polstrované jsou i nastavitelné popruhy. Nechybí hrudní popruh a praktické polstrované držadlo. Tento studentský batoh má vedle hlavní komory i přední kapsu s integrovaným organizérem, boční kapsu na láhev a dno z umělé kůže, které ho chrání před vlhkostí i v případě, že ho postavíte na chodník po dešti, když čekáte na autobus.

Tento studentský batoh je velmi praktický, a navíc skvěle vypadá. Jeho trochu retro design nadchne i velmi náročné uživatele.

Zjisti aktuální cenu

#2 design na prvním místě

Eastpack Austin

Pokud hledáte velmi praktický studentský batoh s velkým objemem a při tom moderním designem, určitě vás nadchne Eastpack Austin s kapsou na notebook. Je vhodný do školy i do práce, pohodlný a při tom praktický.

Hlavní komora se stahuje šňůrkami, přes které se pak přehodí vrchní víko s přezkou. Uvnitř je kapsa na notebook, která je dostatečně prostorná a bezpečná. Nechybí pohodlná polstrovaná zádová část a nastavitelné polstrované popruhy. Vedle hlavní komory má batoh dvě pevné látkové postranní kapsy na zip.

Velkou předností studentského batohu Eastpack Austin je i velké množství designů, ze kterých můžete vybírat. Je jich hned dvanáct, takže si vyberou děti, muži i ženy. Okouzlí vás svým retro vzhledem, moderními prvky a koženými doplňky.

Zjisti aktuální cenu

#3 oblíbený mezi zákazníky

Dakine Campus mini

Školní batoh Dakine Campus mini o objemu 18 litrů je vhodný pro děti i starší studenty. Je zmenšeninou nejoblíbenějšího modelu této značky. Na první pohled zaujme praktickým oválným tvarem, veselým designem a praktičností, kterou představuje množství kapes i nastavení popruhů.

Dakine Campus mini má hlavní komoru a dvě přední kapsy na zip. Uvnitř nechybí kapsa na tablet, která ale není vyztužená. Tento studentský batoh má dokonce oddělenou chladící komoru vhodnou pro uložení jídla či nápojů. Hodí se proto na celý den do školy, práce, ale i na delší výlety. Další ukládací prostory představují boční elastické kapsy.

Tento studentský batoh ocení školáci, studenti i pracující. Je dostatečně velký a prostorný (18 litrů) a na zádech pohodlný. Stabilitu zajišťuje hrudní popruh, který je možné nastavit podle potřeby.

Zjisti aktuální cenu

#4 výběr z mnoha barev

Burton Kettle Pack

Studentský batoh Burton Kettle Pack je velmi praktický, prostorný a pohodlný. Uvnitř je jedna velká prostorná komora o objemu 20 litrů. Vejdou se do ní sešity i učebnice o velikosti A4, svačina, penál i láhev na pití. Nechybí ani přihrádka na notebook. Hlavní komora se zapíná zipem, který je překrytý lemem. Drobnější předměty a tužky můžete umístit do přední kapsy, která je rovněž uzavřená zipem.

Batoh se velmi dobře nosí, díky polstrovaným a nastavitelným popruhům i hrudnímu popruhu, kterým jej na zádech lépe upevníte. Pokud ho potřebujete přenášet na kratší vzdálenosti, je vám k dispozici textilní poutko přesně do ruky.

Zájemci o tento studentský batoh jistě ocení i hmotnost pouhých 0,5 kg a možnost vybrat si ze 17 designů.

Zjisti aktuální cenu

#5 skvělý poměr cena/kvalita

Totto Prinston

Pokud hledáte praktický, velmi pohodlný a prostorný studentský batoh, mohl by vám vyhovovat Totto Prinston. Je vybaven pohodlným polstrovaným zádovým panelem s odvětrávacím systémem, nastavitelnými ramenními popruhy ve tvaru písmene „S“ a praktickým držátkem do ruky na kratší přenášení.

Uvnitř je vybaven jednou velkou komorou (18 litrů) s odděleným prostorem pro notebook a tajnou zadní kapsou pro cennosti. Nechybí přední kapsa na zip se zabudovaným organizérem, ani boční kapsy na láhev s pitím vyrobené ze síťoviny. Bezpečnost přenášených předmětů zajistí dvoucestný zip.

Studentský batoh Totto Prinston ocení nejen studenti a školáci, ale i pracující, kteří volí jednoduchý design a spíše sportovní styl.

Zjisti aktuální cenu

Studentské batohy – srovnání

Modelobjemrozměryhmotnostkapsa na notebookbederní popruhyhrudní popruhyCena
BAGMASTER URBAN 814 l45 x 28 x 15 cm820 gzjisti aktuální cenu
EASTPACK AUSTIN18 l42 x 34 x 11 cm480 gzjisti aktuální cenu
DAKINE CAMPUS MINI18 l41 x 25 x 20 cm- (kapsa na tablet k dispozici)zjisti aktuální cenu
BURTON KETTLE PACK20 l42 x 29 x 15 cm500 gzjisti aktuální cenu
TOTTO PRINSTON18 l46,5 x 32,5 x 12 cm614 gzjisti aktuální cenu

Jak vybrat studentský batoh?

skolni batohy

Stejně jako u školního batohu pro mladší děti požadujte pevnou zádovou konstrukci. Pro studenty je nejvhodnější ergonomicky tvarovaný zádový systém s 3D síťovým materiálem. Měl by podpírat páteř a bederní oblast. 3D systém má prohlubně – kanálky, kterými proudí vzduch a usnadňuje jeho regulaci a odvod ze zad pryč.

Dále se soustřeďte na ramenní popruhy. Jejich šířka by měla být minimálně pět centimetrů. Měly by být pevné a rychle a snadno nastavitelné. Vespod nesmí chybět měkký polstr potažený síťovinou. Velmi praktický je i popruh, který si student zapne přes hruď a zpevní tak těžký batoh na svých zádech.

Velikost školního batohu by měla být úměrná k výšce studenta, ale také je potřeba přihlédnout k množství učebnic a sešitů, které bude v batohu nosit. Délka by měla být ideálně souběžná s kostrčí.

Pokud budete v batohu nosit i notebook, požadujte speciální školní batoh na notebook. Ten bude mít v hlavní komoře oddělenou přihrádku, ve které se notebook zafixuje a znehybní. Dno bude polstrované, aby se notebook při postavení batohu na zem či lavici nepoškodil.

Stejně jako u školních batohů pro prvňáčky dbejte na to, aby měl studentský batoh dostatek reflexních prvků na všech stranách včetně popruhů.

Závěr

Ať už jste student a hledáte ten nejlepší batoh pro sebe, nebo svědomitý rodič, který potřebuje školní batoh pro dítě na prvním stupni, nezapomeňte na důležitá kritéria, která by měl splňovat. Ve hře není jen cena a líbivý design, ale především praktičnost a zdraví vašich dětí.