Jak to chodí na letišti?

Ultimátní průvodce letištním procesem

jak to chodi na letisti

Letíte poprvé letadlem a bojíte se, že se v tom letištním systému ztratíte? Dlouho jste neletěli a potřebujete se ujistit, že na nic nezapomenete? Nebo se teď právě na jednom z letišť nacházíte a chcete se zorientovat? Ať už jste tu z jakéhokoliv důvodu, dnes si podrobně popíšeme, jak to chodí na letišti.

Proces od samotného zakoupení letenky až po nástup do letadla si postupně projdeme krok za krokem. Jako první však uvádíme slovníček pojmů, který hravě poslouží jako rychlá první pomoc v chaosu a zmatku letiště.

Slovníček letištních pojmů

  • check-in: odbavení; první krok, při vstupu na letiště (nebo předem online); získáváte svůj palubní lístek
  • departures: odlety; zóna z které vaše letadlo odlétá, případně tabule s odlety
  • boarding pass: palubní lístek; lístek, který vám zajistí, že se dostanete do letadla; najdete na něm všechny důležité informace jako číslo gatu, čas odletu, číslo sedadla…
  • příruční zavazadlo: zavazadlo, které si berete s sebou do letadla
  • zavazadlo k odbavení: zavazadlo, které odevzdáváte při přichodu na letiště a dostanete jej v cílové destinaci
  • osobní zavazadlo: obdoba příručního zavazadla, jedná se o rozměrově menší příruční zavazadlo (např. kabelka nebo menší batůžek)
  • gate: „brána“; konkrétní stanoviště, odkud letadlo odlétá; dá se přirovnat k nástupišti ve vlakové dopravě
  • boarding: „nastupování“; nastupování do letadla; proces chvíli trvá, proto je zpravidla čas boardingu cca půl hodiny před reálným odletem letadla
  • tranzitní zóna: zóna, do které se dostanete po absolvování bezpečnostní kontroly; zahrnuje gaty, obchody, restaurace…
  • tranzitní víza: krátkodobá víza, která potřebujete pro přestup na letišti v některých zemích
  • terminál: některá letiště mají více terminálů, jedná se v podstatě o více letišť v rámci jednoho letištního komplexu; každý terminál má svou vlastní bezpečnostní kontrolu, svou vlastní tranzitní zónu, atd…
  • baggage claim: místo, kde vyzvedáváte své odbavené zavazadlo; zavazadla se zde vykládají na pojízdný pás, vy si jej z pásu sami odeberete
  • visa on arrival: víza, která stačí vyřídit (zaplatit) při příletu do země; vyřizují se na letišti předtím, než oficiálně vstoupíte do země

Jak to chodí na letišti: krok za krokem

Pokud máte tak trochu strach, že někde v procesu uděláte chybu, ztratíte se, vlezete někam, kam nemáte nebo ve špatný čas budete čekat na špatném místě – nebojte! Navigace na každém letišti funguje velmi intuitivně a velmi často stačí jít jednoduše s davem. Rozhodně ale stojí za to mít přehled a na některé situace se dopředu přípravit.

1. Před odjezdem na letiště

Předpokládáme, že letenku už máte zakoupenou a letištní proces tedy začínáme tímto bodem. Ještě před samotným dnem odletu vás však může čekat pár úkolů, na které doporučujeme nezapomenout.

Online check-in

U některých letů máte možnost provést dopředu online check-in, u některých letů je to povinné a někde zase tato možnost není vůbec. Po online odbavení vám může přijít palubní lístek do mailu. Pokud ne, nezoufejte, ve většině případech si stejně pro svůj palubní lístek musíte dojít na přepážku, případně vytisknout v kiosku na letišti. Pravidla a postupy mají různé letecké společnosti nastavené jinak a vůbec nám tím orientaci v letištním systému neusnadňují. Jak se v tom všem máte tedy vyznat?

jak to chodi na letisti

Jednoduše! Po zakoupení letenky vám emailem budou chodit všechny potřebné informace. Pokud máte letenku zakoupenou např. přes Kiwi.com, nemusíte se vůbec bát. V případě, že bude třeba udělat online check-in, Kiwi vás na to emailem upozorní. A pokud vám žádný email nepřišel? Vždy si online odbavení můžete ověřit přímo na stránkách vaší aerolinky, kde v sekci „online check-in“ zadáte potřebné údaje o sobě a o daném letu. Dozvíte se, zda je online check-in vůbec možný a pokud ano, umožní vám jej provést.

TIP: Pokud vás čeká cesta do zahraničí, nezapomeňte si vyřídit cestovní pojištění, v rámci kterého si taktéž můžete připojistit své zavazadlo. Pro výběr toho nejvhodnějšího pojištění doporučujeme srovnávač pojištění RIXO.

Tisk letenky

Lítáte-li pouze v rámci Evropy, tisk letenky vám možná přijde jako úsměvný krok. Trochu historická záležitost, ne? Pokud přecejen na letišti budou chtít letenku vidět, mohu ji ukázat v mobilu. Jasně! Kdo z vás však někdy letěl např. aerolinkami Jižní Ameriky, nemusí mít až tak úsměvné vzpomínky. Může se doopravdy stát, že po vás budou tištěnou letenku chtít a pokud jim ukážete pouze obrazovku mobilu, může vás čekat tučný úbytek cestovního rozpočtu.

Pravdilo je zde opět jednoduché – podívejte se na stránky aerolinky. Pokud požadují tištěnou letenku, měli by to mít na svých webovkách uvedené.

Recenze letecké společnosti

A jak si být ještě jistější? Zadejte do Googlu název aerolinky spolu s klíčovým slovem „recenze“ nebo ještě lépe, pokud mluvíte anglicky: „reviews“. Na stránkách jako je např. TripAdvisor lidé hodnotí dané letecké společnosti a popisují zde své zkušenosti z jejich cesty. Můžete se tak přímo od lidí dozvědět, zda platili nějaké poplatky, např. za nevytisknutí letenky nebo je potkala jiná nepříjemnost.

Recenze aerolinky

2. Check-in

Tabule s odlety

Vcházíte do letištní haly – co teď? Jako první hledejte tabuli s odlety (departures). Většinou je nepřehlédnutelná (a pokud ji nevidíte, zkuste jiné patro budovy nebo se jednoduše někoho zeptejte). Na tabuli vyhledáte svůj let – zpravidla vám stačí vědět název destinace a čas odletu, ale ověřit si jej můžete i číslem letu, který naleznete na své letence.

jak to chodi na letisti

Na řádku vašeho letu bude uvedeno několik důležitých informací. V první řadě vás bude zajímat číslo check-in přepážky. Na check-in přpážku musíte jít ze dvou důvodů. Jednak, aby vám vydali palubní lístek (boarding pass), a také zde odbavíte své zavazadlo. Pokud jste již palubní lístek získali přes email, poté co jste provedli online check-in, a zároveň nemáte žádné zavazadlo k odbavení, můžete návštěvu check-in přepážky úplně vynechat a zamířit rovnou ke gatu. V opačném případě přistoupíte k check-in přepážce, která je uvedena u vašeho letu.

Podívejte se na následující obrázek: Letíte-li do Singapuru, můžete jít k jedné z přepážek 15 – 22. Na tabuli se dále můžete dočíst, že váš let zatím nemá žádné zpoždení (on-time).

jak to chodi na letisti

Jste-li na letišti příliš brzy, je možné, že vaše check-in přepážka ještě není otevřena. V takovém případě nemusí být číslo přepážky na tabuli zobrazené. Vyčkejte tedy na její otevření (pokud na přepážku potřebujete) v letištní hale.

Check-in přepážky bývají zpravidla otevřené 2 hodiny před plánovaným odletem a zavárají 40 minut před odletem – z toho důvodu se vyhněte příjezdu na letiště na poslední chvíli.

Samoobslužný kiosek

Pokud vidíte u check-in přepážek dedikovaných pro váš let frontu lidí a nepotřebujete odbavit žádné zavazadlo, můžete využít samoobslužných kiosků (self check-in kiosk). Jsou k dispozici např. na pražském nebo vídeňském letišti. Pokud vaše aerolinka podporuje self check-in, může vám kiosek výrazně ušetřit čas. Stačí naskenovat váš pas, zadat potřebné údaje a přístroj vám vytiskne váš palubní lístek.

jak to chodi na letisti

Check-in přepážky

Pokud vám však kiosek z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje (nebo vaše aerolinka samoobslužné odbavení nepodporuje), přistupujete k check-in přepážkám, na které vás odkazuje informační tabule s odlety. Připravte se na to, že u check-inu mohou být fronty. A jelikož check-in není jediné místo, kde se na letišti můžete na nějaký čas zaseknout, doporučujeme přijít na letiště alespoň 2-3 hodiny před odletem letadla.

jak to chodi na letisti - check-in

Na check-in přepážce předkládáte pas, na základě kterého vám vystaví palubní lístek (boarding pass). Dále se vás mohou ptát na různé doplňující otázky, související s vaší destinací. Např. vás mohou požádat o víza nebo zpáteční letenku z destinace. Pokud máte kufr či jiné zavazadlo k odbavení, odevzdáváte jej na pás vedle příslušné přepážky. Zavazadlo vám zpravdila nejdříve zváží, aby ověřili, zda splňuje limity aerolinky. Zároveň vás mohou požádat o zvážení příručního zavazadla.

Na váhu zavazadla pozor! Než se začnete balit, ověřte si u své aerolinky, kolik maximálně kg mohou mít vaše zavazadla. Scénáře při přesáhnutí limitu mohou být velmi různé. Několikrát se vám může stát, že projdete bez „ztráty kytičky“ s přesahem třeba i 5kg. Ne každá aerolinka/každý personál je s váhovými kontrolami důsledný a někdy se vaše zavazadlo ani nedostane na váhu. Jsou však případy, kdy i za půl kilogramový přesah zaplatíte poplatek v řádu tisíců. Pokud se tedy chcete najisto vyhnout poplatkům navíc, snažte se předepsané limity dodržovat.

letiste odbaveni zavazadla

Obsahuje-li váš let přestupy, je dobré se na přepážce ujistit, na jakém letišti je třeba svá zavazadla vyzvednout. Letíte-li celou dobu se stejnou společností, zavazadla si většinou vyzvedáváte až v cílové destinaci (ale pozor, není to pravidlem).

S palubním lístkem nyní můžete pokračovat dále. Vydejte se směrem k vašemu gatu. Číslo gatu najdete na vašem palubním lístku nebo na tabuli s odlety (departures). Pokud číslo gatu na palubním lístku nemáte (ne vždy tam je) a zatím není zobrazeno ani na tabuli, vyčkejte.

palubni listek

3. Bezpečnostní a pasová kontrola

Na cestě mezi check-inem a vaším gatem vás čeká ještě bezpečnostní kontrola. A pokud cestujete mimo Schengenský prostor, tak i pasová.

Pasová kontrola

Pasová kontrola, jak už název napovídá, spočívá v jednoduché kontrole vašeho pasu. Na některých letištích existují samoobslužné kontroly pasu – načtete váš pas a brána vás pustí dál, jinde (ve většině případů) vás kontroluje personál letiště. Jedná se o další část procesu, kde se mohou tvořit fronty.

Pasová kontrola je většinou rozdělena na sekce jako: all passports (všechny pasy), EU citizens (občané EU), případně US citizens (občané USA), atd… (na základě toho, v jaké destinaci se nacházíte). Dávejte si na tato rozdělení pozor. Stát ve správné řadě vám může ušetřit velké množství času.

pasova kontrola

Připravte si do ruky jak pas tak i palubní lístek. Případně mějte po ruce i všechny ostatní související dokumenty jako víza nebo zpáteční letenky/letenky ze země (ty stačí mít v mobilu).

Bezpečnostní kontrola

Nyní přichází na řadu bezpečnostní kontrola. Přistupujete k pojízdnému pásu (opět, mohou zde být fronty), jakmile se dostanete na řadu, vyložíte na pás své veškeré věci dle následujících pravidel.

U pásů by měly být k dipozici plastové boxy. Do boxů (můžete využít jeden ale i více, dle potřeby) poskládejte své příruční zavazadlo a věci, co držíte v ruce. Máte-li na sobě mikinu, bundu nebo sluneční brýle, vložte je do boxů také. V některých případech se po vás bude chtít sundat a vložit na pás i boty. Pokud máte v příručním zavazadle notebook nebo tekutiny, vyložte je na pás samostatně. Tekutiny musí být v průhledném sáčku v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml.

Tip: Více o tom jak se sbalit do příručního zavazadla si přečtěte zde.

bezpecnostni kontrola

Instrukce ohledně pokládání věcí na pás vám velmi často stručně vysvětlí letištní personál přímo na místě. Poté, co jsou vaše věci na cestě k rentgenovému zařízení, vyčkejte na pokyn příslušného pracovníka letiště a projděte detekčním rámem. Pracovník vás může poté vyzvat k dodatečné kontrole. V takovém případě, žádný strach! Je to naprosto běžné.

jak to chodi na letisti

Poté co dojde k rentgenové kontrole vašich věcí a příručního zavazadla, zavazadlo si můžete opět vyzvednout a vložit do něj zpátky všechny své věci. V případě, že zavazadlo neprojde kontrolou (tzn. na rentgenu je vidět něco „podezřelého“), vezme si vás člen letištního personálu stranou a společně vaše zavazadlo otevřete a projdete. V takových situacích se často jedná a zapomenutou lahvičku s tekutinou (kosmetika, suvenýry v podobě lahviček alkoholu, flaška s vodou, svačina…) nebo kovové předměty a ostře vypadající předměty (pinzeta, kleštičky na řasy, žiletka…). Bohužel, je možné, že pokud předmět nesplňuje pravidla pro přepravu příručním zavazadlem, může vám být zabaven.

Příklad č. 1: V zavazadle máte svou kosmetickou taštičku zbavenou o „tekuté předměty“. Letištní personál vás vyzve k prohledání zavazadla, jelikož na rentgenu vidí „podezřelý“ předmět. Společně prohledáte zavazadlo a najdete kleštičky na řasy, které na rentgenu vypadaly jako nůžky. Vše je v pořádku, kleštičky si můžete vzít zpátky, jelikož se nejedná o ostrý předmět a pokračujete dál.

Příklad č. 2: V zavazadle máte krém na pleť. Domnívali jste se, že se nejedná o tekutinu (krém však za tekutinu považován je). Při rentgenové kontrole krém najdou a zjistí, že lahvička má více jak 100 ml. Krém vám v takovém případě zabaví.

Přečtěte si více o tom, co může a nemůže na palubu letadla v našem článku.

Namátkové kontroly

Během bezpečnístní kontroly může dojít i k namátkové kontrole. Jedná se důkladnější kontrolu jak vás, tak zavazadla. Kontroly jsou naprosto nahodilé a nemusíte mít strach, pokud dojde zrovna na vás (pokud tedy nepřevážíte něco nelegálního).

Bezpečnostní kontrola na gatu

Různá letiště jsou různě uspořádaná. Zpravdila platí, že nejdříve projdete bezpečnostní kontrolou a poté hledáte svůj gate. Na některých letištích má však každý gate svůj vlastní pás s bezpečnostní kontrolou. Tzn. že nejdříve hledáte číslo vašeho gatu a u něj se podrobíte kontrole. V každém případě platí, že jdete po „šipkách“ k číslu svého gatu. Na této cestě dříve či později narazíte na bezpečnostní kontrolu.

4. Gate

Sláva! Kontrolu máte za sebou? Nyní vás čeká už jen odpočívání a čekání na váš spoj (případně nakupování suvenýrů na poslední chvíli). Gate je doslova brána, ze které vaše letadlo odlétá. Je to místo, kde na svůj let můžete v klidu čekat.

V tzv. tranzitní zóně se mimo gaty často nachází plno různých obchodů a restaurací. Čekání si tedy můžete zkrátit malým (i větším) občerstvením nebo nakupováním.

Jakmile nastane „boarding“ (nástup do letadla), letušky otevřou gate a vyzvou vás k nástupu do letadla. Mějte po ruce pas a palubní lístek, budou ho po vás vyžadovat.

Duty free obchody

V tranzitní zóně naleznete také duty free obchody. Zboží zde nepodléhá celní povinnosti, je tedy o něco levnější, než kdybyste jej kupovali na území někerého státu.

duty free obchody

Vyvolávání do letadla

Když nastane čas „boardingu“, personál letiště spolu s letuškami vás začnou usazovat do letadla. Často se vyvolávají lidé po částech podle místa sedačky (na zádkladě „boarding group“), aby se urychlil nástup do letadla a v uličkách nedocházelo k „zácpám“. Úplně nejdříve nastupují do letadla pasažéři vyšších tříd. Přednostní nástup do letadla mohou mít např. i těhotné ženy a rodiny s malými dětmi. Poté nastává čas pro přesun „běžných“ pasážérů – nejdříve „boarding group A“, poté „boarding group B“, „boarding group C“, atd. Vaši skupinu máte uvedenou na palubním lístku.

Nástup do letadla podle skupin není pravdilem. Obzlášť u nízkonákladových společností a malých letadel se zkrátka zavelí nástup, všichni se postaví do řady a postupně jsou jeden po druhém usazeni.

Poté dojdete nebo dojedete (někdy procházíte tunelem rovnou do letadla, někdy jedete letištním autobusem) do letadla a usadíte se na své místo.

Kontrola zavazadla

Velmi zřídka, ale přece, se může stát, že vám budou vaše příruční zavazadlo přeměřovat/vážit u gatu. To, že projdete se zavazadlem přesahujícím limit přes check-in, tedy ještě nezaručuje, že máte vyhráno.

5. V letadle

V letadle se připoutáte a nasloucháte pokyny letušek. V některých linkách budete mít zdarma občerstvení, někde je za poplatek a v nízkonákladových letech můžete být rádi, když si můžete zakoupit chipsy. Ačkoliv voda by měla být k dispozici v každém letu, doporučujeme vzít si s sebou svou láhev, protože v letadle je často rozlévána v malých kelímkách, které by velkého žíznivce nemuseli uspokojit. Rozhodně je příjmemněší mít zásobu své vlastní vody, než neustále urgovat letušky, že chcete svůj kelímek doplnit.

Formuláře

Na některých linkách (záleží na destinaci), vám stewardi mohou začít rozdávat různé formuláře, které můžete vyplnit během letu a ušetřit si tak čas na letišti. Většinou se jedná o „Custom declaration“ formulář, kde vyplňujete informace o tom, jaké věci s sebou převážíte. Tyto dokumenty se liší země od země. Při příletu do Singapuru např. obdržíte varování, že za převážení drog se trestá smrtí.

jak to chodi na letisti

6. Přestup na navazující let

Konečně jste doletěli na místo… ale ne tak uplně? Čeká vás ještě přestup na jiné letadlo? Kam se vydat po vystoupení z letadla? Existují 2 scénáře.

Čekáte v tranzitní zóně

Pokud již máte palubní lístek na navazující let (mohli vám jej vydat rovnou v úvodní destinaci nebo jej máte v mobilu díky online check-inu), vaše letadlo odlétá ze stejného letiště a ze stejného terminálu a zároveň nepotřebujete (znovu)odbavovat zavazadlo, máte na přestupu naprostou pohodičku. Pouze si v tranzitní zóně, do které jste přiletěli, najdete číslo vašeho nového gatu a tam čekáte na další let.

Vracíte se zpátky na check-in

Pokud však jednu ze 3 výše zmíněných podmínek nesplňujete, musíte se dostat zpátky na začátek celého procesu. A to tak, že se vydáte k východu (po šipkách na „imigration“ a „baggage claim“) jako pasážéři, kteří z letiště odcházejí, s tím rozdílem, že s nimi neopustíte letiště, ale opět se zařadíte mezi nově příchozí cestovatele v letištní hale.

Buďto tedy nemáte palubní lístek, v tom případě jej musíte nějak získat a z toho důvodu se musíte vydat zpátky k check-in přepážkám nebo check-in kisokům v dané destinaci.

Nebo váš navazující let odlétá z jiného terminálu (nebo dokonce letiště), tedy dává rozum, že musíte nejdřív opustit váši příletovou trnazitní zónu a dostavit se na terminál, který potřebujete a tam si znovu projít celým procesem.

Musíte si vyzvednout svá zavazadla a znovu je odbavit pro další let? Letíte-li celou cestu se stejnou společností, často tento problém nemusíte řešit. Zavazadla automaticky putují do vaší cílové destinace. Někdy však musíte zavazadla při tanzitu vyzvednout v „baggage claim“ zóně a znovu je odbavit na check-in přepážce. Tuto situaci nemusíte řešit vůbec, pokud letíte pouze s příručním zavazadlem.

Tranzitní víza

Vyhledejte si dopředu (ideálně ještě před tím, než koupíte letenku) v jakých destinacích přestupujete a zda nepotřebujete vyřídit tranzitní víza. Zpravidla nemusíte v zemích, kde přestupujete, nic řešit. Jsou však země, které vyžadují vyřízení tzv. tranzitních víz, což jsou papíry, které vás opravňují k tomu, pobývat pár hodin až dní v dané zemi.

Buďte si toho vědomi, pokud letíte třeba přes USA, kde si musíte projít stejným procesem, jak kdyby jste v zemi chtěli pobývat měsíc.

7. Přílet a opuštění letiště

Konečně jste v cíli? Zbývá vám tedy projít přes imigrační, ukázat pas, odevzdat formuláře, které jste vyplňili v letadle, a případně si vyřídit „visa on arrival“ (příletová víza). Pokud letíte v rámci Schengenu, nečeká vás kontrola většinou žádná.

Baggage claim (výdej zavazadel)

Cestou nezapomeňte vyzvednout svá zavazadla (pokud jste nějaká odbavovali) v „baggage claim“ zóně. Zavazadla vyjedou na pásu a budou jezdit dokola až do té doby, než si je vyzvednete. Někdy se u pásů se zavazadli můžete celkem zdržet, protože trvá, než zavazadla převezou a nahází na pás.

V zavazadlové zóně se většinou nachází víc pásů. Najděte si ten pás, u kterého je napsán název vaší poslední odletové destinace (tzn. pokud jste naposledy přestupovali v Bangkoku, hledejte Bangkok).

baggage claim

Na co si dát pozor?

Myslete na to, že na letišti bývá předraženo a pokud nutně nemusíte, vyhněte se vybírání peněz z bankomatu, směně peněz, kupování SIM karty, kývnutí na první taxi bez smlouvání ceny, apod… Zkrátka cokoliv, co počká, vyřiďte až místě vašeho ubytování a ušetříte.

Pokud vám nejde o peníze, ale dáváte přednost pohodlí, pak je samozřejmě nejlepší vyřídit na letišti co nejvíce věcí.

A máte hotovo! Teď už vám jen zbývá užít si váš pobyt!

Užitečné odkazy a videa

Podívejte se na užitečné průvodce „Letím poprvé letadlem“.

Veškeré další informace ohledně pražského letiště naleznete na oficiálních stránkách Letiště Václava Havla.