Jak se sbalit do příručního zavazadla?

Vše co potřebujete vědět + 18 chytrých tipů z praxe

Jak se sbalit do prirucniho zavazadla?

Vaše cesta do zahraničí se blíží a vy pomalu přemýšlíte, co je potřeba nakoupit, co určitě zabalit a co hlavně nezapomenout? V případě, že letíte pouze s příručním zavazadlem, může být příprava na cestu trochu oříšek. Ať už letíte s nízkonákladovou leteckou společností, kde vám zavazadlo navíc zkrátka nepovolí anebo jste se jednoduše rozhodli, že v duchu minimalismu, žádné zavazadlo navíc nepotřebujete, je před vámi zdánlivě těžký úkol – nacpat vše nutné a potřebné do jednoho malého prostoru. Balení palubního zavazadla je dobré promyslet i v případě, že s sebou berete i další zavazadlo k odbavení. Pojďme se společně podrobněji podívat na oba případy.

TIP: Pokud vás čeká cesta do zahraničí, nezapomeňte si vyřídit cestovní pojištění, v rámci kterého si taktéž můžete připojistit své zavazadlo. Pro výběr toho nejvhodnějšího pojištění doporučujeme srovnávač pojištění RIXO.

Co je potřeba vědět?

Než dojde na samotné balení, je nutné znát základní informace ohledně palubních zavazadel a jejich přepravy.

Jak velké (a těžké) můžu mít zavazadlo?

Podle IATA je palubní zavazadlo definované rozměry 56 x 45 x 25 cm. Přesné rozměry se u každé aerolinky liší, ale při koupi příručního zavazadla, které má sloužit na více než jednu cestu, se můžeme těmito rozměry orientačně řídit.

Limity různých společností

AerolinkaRozměryHmotnost
Ryanair55 × 40 × 20 cm10 kg
Emirates55 x 38 x20 cm 7 kg
EasyJet56 x 45 x 25 cmbez limitu
Turkish Airlines55 x 40 x 23 cm8 kg
Eurowings55 x 40 x 23 cm8 kg
Air France55 x 35 x 25 cm12 kg
Wizz Air40 x 30 x 20 cm10 kg
Czech Airlines55 x 45 x 25cm8 kg
Smart Wings56 x 45 x 25 cm8 kg
Norwegian55 x 40 x 23 cm10 kg
Qatar Airways50 x 37 x 25 cm 7 kg
SWISS55 x 40 x 23 cm8 kg

Před vaší cestou si zjistěte, jaké rozměry platí pro váš konkrétní let a vaši zakoupenou letenku. Pokud vámi již koupené zavazadlo přesahuje o pár cm, rozhodně by to neměl být problém. Ve většině případech vám vaše zavazadlo nikdo měřit nebude (jen od oka). Pohlídejte si, abyste příliš nepřesáhli hmotnostní limit. Spousta cestovatelů sice frekventovaně cestuje se zavazadly, která váhový limit přesáhnou třeba i o 5 kg a prochází jim to, ale v případě, že se na váš váhový přesah náhodou přijde, výše poplatků by vám mohla řádně zkrátit peníze ušetřené na cestu.

TIP: Chcete-li se sbalit co nejvíce na lehko, doporučujeme se vybavit v obchodě Pod 7 kilo, který se přímo specializuje na lehké cestovatelské vybavení, díky kterému bude vaše zavazadlo vážit méně než 7 kilo.

Co si (ne)můžete vzít s sebou na palubu?

Kapaliny (100 ml )

Šampon, Coca-Cola ani pivo jako suvenýr s vámi na palubu nesmějí. Tekutiny smíte převážet pouze v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a to všechny pohromadě v průhledném uzavíratelném obalu o maximálním objemu 1 l.

Tip: praktická průhledná kosmetická taška Klasik

Nezapomeňte, že mezi kapaliny (které můžeme převážet pouze ve 100ml lahvičkách v průhledném obalu) patří všechny následující položky:

 • nápoje
 • make-up, krémy, pleťová mléka
 • parfémy a spreje
 • šampony, kondicionery, sprchové gely
 • pěny na holení, tužidla či deodoranty
 • pasta na zuby, ústní voda
 • řasenky, laky na nehty, lesk na rty

Mezi výjimky (které můžete převážet bez problémů i ve větších baleních) patří:

 • léky/kapky pro léčební účely
 • kojenecká výživa
 • speciální strava pro cestující s onemocněním
 • položky zakoupené v duty free zóně v transitním prostoru letiště (zabalené, s účtenkou)

Ostré a nebezpečné předměty

Ostré a nebezpečné předměty s vámi na palubu také neprojdou. Opravdu nebezpečné předměty pak z pochopitelných důvodů nesmíte převážet vůbec a to ani v odbaveném zavazadle.

ostre predmety do letadla

Předměty, které s vámi nesmí na palubu, ale mohou být v odbaveném zavazadle:

 • nože, žiletky, nůžky
 • střelné či palné zbraně
 • pepřový sprej, obušek, paralyzér
 • basebalová pálka, zimní brusle, rybářské pruty
 • hračky, které vypadají jako skutečné zbraně (pistole, granát)

Předměty, které nepatří ani do odbaveného zavazadla:

 • výbušniny (včetně zábavní pyrotechniky)
 • zápalky, zapalovače
 • stlačené plyny
 • toxické a radioaktivní látky
 • magnetické materiály
 • rtuť, akumulátory s kapalným elektrolytem

Ostré předměty, které mohou i do příručního zavazadla:

 • malé nůžky na nehty
 • holící strojky na jedno použití
 • lodičky

Elektronická zařízení

Naopak mobil, notebook, žehlička na vlasy ani fotoaparát nejsou problémem. Stačí dohlédnout na to, že je váš mobil a notebook vypnutý nebo nastavený do režimu letadla. Některé společnosti povolují k příručnímu zavazadlu i jedno osobní zavazadlo zdarma, kterým může být právě třeba taška s notebookem nebo vaše zrcadlovka. Z elektrických zařízení byste v příručním zavazadle neměli převážet např. mixér či jiný nástroj s ostřím.

elektronika do letadla

Kam patří palubní zavazadlo?

Až se svým palubním zavazadlem projdete přes check-in, kontrolu a skrz gate až do letadla, víte kam příruční zavazadlo uložit? Jednoznačně do přihrádky nad hlavou nebo pod sedačku. Nikoliv před vás nebo na klín – prostranství před vámi musí být při vzletu prázdné. S uložením zavazadla vám ochotně pomohou členové posádky, v případě, že nahoru nedosáhnete nebo nad vámi již není místo.

Po vzletu máte ke svému kabinovému zavazadlu kdykoliv přístup (mimo dobu, kdy svítí kontrolka pro nutnost sedět připoutáni na svém místě).

kabina letadla - jak se sbalit

18 tipů jak se sbalit do příručního zavazadla

Místo kufru batoh

Váháte, zda se sbalit do elegantního kufru na kolečkách nebo ležérního batohu? Praktická rada naší redakce – rozhodně zvolte batoh. Konstrukce kufru (výsuvné madlo, kolečka) zabírá prostor a přidává zavazadlu hmotnost navíc. S batohem je také mnohem větší šance, že projdete do letadla, i když jste značně nad limit. Existuje řada batohů přímo na míru daným limitům.

Tip: Příruční zavazadla – výběr nejlepších zavazadel na trhu

Snadno dosažitelná kapsa s doklady

Nejdůležitější doklady (pas, letenka, případně víza) si dejte do jedné obálky na doklady či malé složky a zabal je na snadno dosažitelné místo v příručním (či osobním) zavazadle. Na letišti je budete předkládat v každé části i několikrát, že nakonec bude nejpohodlnější nosit obálku se vším pohromadě v ruce a příruční batoh na zádech.

Prázdná flaška s sebou

Přes kontrolu proneste prázdnou flašku, abyste si do ní u gatu mohli napustit vodu (jste-li v zemi s pitnou kohoutkovou vodou). Budete mít vodu na pití v letadle a nemusíte kupovat předraženou na letišti. Naprosto perfektní jsou cestovní lahve, které můžete v jejich prázdné podobě jednoduše zmáčknut/srolovat a neubírají tedy žádný prostor navíc. Pokud budete mít na kontrole flašku plnou vody, musíte ji vyhodit.

TIP: praktické skládací láhve s uzávěrem

Zabal si zábavu do letadla

Obzvláště pokud je před vámi několikahodinový let. Ne každé letadlo je vybaveno obrazovkami s širokým výběrem filmů a seriálů. Proto neváhejte do příručáku zabalit knihu, časopis nebo třeba křížovky. Nastahujte si do mobilu oblíbenou hudbu, offline hry, celou řadu seriálu i audioknihu. A hlavně! Nezapomeňte sluchátka.

Zabal si jídlo do letadla

Opět, ne v každém letadle nabízí jídlo. Někdy zase jídlo nabízí ke koupi, ale v nabídce jsou brambůrky a cola. Pokud máte na jídlo vyšší nároky, zabalte si svačinku s sebou.

Propiska na palubu

Vybavte se píšící propiskou či tužkou. Letíte-li mimo EU, často vám letušky za letu rozdají formuláře, které je třeba vyplnit a odevzdat po příletu. Pokud se propiskou nevybaví ani váš soused, budete muset strávit zbytečný čas navíc vyplňováním na letišti.

Zajisti notebooku pohodlí

Pokud přepravujete notebook, tablet či jinou elektroniku přímo v palubním batohu, postarejte se, aby byl v polstrované kapse speciálně na notebook/tablet (zvol vhodné příruční zavazadlo) nebo pevně fixovaný na místě, nejlépe v měkčeném obalu.

obal na notebook - jak se sbalit

Cestuješ pouze s příručním zavazadlem?

Co můžeš koupit na místě, nechej doma

Máte svůj oblíbený šampón, deodorant, doplněk stravy? Chcete si sebou vzít všechny důležité outfity? Zamyslete se nejdřív, zda jsou nutně potřeba. Vyhledejte si, zda je daná značka šamponu dostupná v cílové destinaci, zda doplněk stravy co používáte, dováží i na tvou novou adresu, apod. Pokud letíte pryč na delší dobu, zvažte koupi nového oblečení po příletu, případně vsaďte na minimalismus a zabalte si jen pár základních kousků. Ideálně kombinovat zmíněné dva způsoby – pár kousků oblečení s sebou a v případě nutnosti (např. formálního oblečení) zakoupit nové.

Cestovní kosmetika

Nakupte na cestu komsetiku (sprchové gel, ústní vodu, přípravky na holení…) v malých cestovních baleních. V prodejnách DM máte širokou škálu těchto malých verzí vašich oblíbených produktů.

Oblíbená kosmetika do 100 ml lahviček

Průhledné lahvičky různých velikostí do 100 ml jsou dostupné v mnoha prodejnách smíšeného zboží. V Česku je můžete bezpečně najít např. v prodejnách Tiger, Pepco nebo Ikea (ale i ve spoustách dalších). Pokud se váš oblíbený šampon nevyrábí ve 100ml verzi nebo zkrátka nechcete utrácet na cenově nevýhodné malé balení, jednoduše si ho přelijte.

Co nejvíc oblečení na sebe

Pokud chcete váhu svého palubního zavazadla snížit na minimum, oblečte si co nejvíc oblečení na sebe. Nejobjemnější mikinu a dlouhé kalhoty, teplé tlusté fusky (ty jsou do letadla stejně ideální). Jako další prostor na přenášení drobností mimo příruční zavazadlo pak můžete použít např. kapsy u bundy či mikiny, kterou budete mít na sobě.

Ručník nechej doma

Zvažte sami podle toho kam letíte. Ale pokud budete bydlet po hotelech či máte zaplacené Airbnb, ručník je vždy k dispozici na místě.

Zacházej s místem chytře

Často nám při balení vzniknou zbytečně nevyužité prostory. Máte sbalené boty? Naplň je ponožkami. Čistá plastová krabička na jídlo? Využijte její prostor na drobnosti. Vezete ibalgin, probiotika a jiné léky ve třech různých krabičkách? Vložte všechna platíčka do jedné větší krabičky. Existuje plno různých způsobů jak chytře ušetřit prostor!

Vyhoď blbosti

Nakonec se ještě jednou zamyslete nad obsahem svého zavazadla. Přehodnoťte, jestli opravdu potřebujete tahat fén (v hotelu je většinou k dispozici) nebo 3 páry bot.

Cestuješ s příručním zavazadlem i větším zavazadlem k odbavení

Neodbavuj cennosti

Vždy pamatujte na to, že odbavené zavazadlo se může ztratit. Nestává se to často, ale pro případ si nechte všechny cennosti v batohu, který si berete do letadla.

Tekutiny k odbavení

Značnou výhodou oproti cestování pouze s kabinovým zavazadlem je možnost odbavení tekutin. Vůbec proto nemusíte řešit přelévání oblíbené kosmetiky či jiných prostředků. Jen je opravdu všechny umístěte do odbaveného zavazadla. Pokud si svůj oblíbený drahý parfém zapomenete v batohu, budete ho muset vyhodit.

Připrav se na přestupy a zpoždění

Sem tam se při cestování letadlem stane, že skončíte několik hodin trčet na letišti. Uletí vám letadlo, zpozdí se vám letadlo nebo si zkrátka naplánujete příliš dlouhou dobu na přestup. Nikdy nevíte, jak na letišti bude, jestli tam budete muset přečkat noc. Pro tyhle případy přihoďte do batohu jeden pár teplých ponožek, teplou mikinu, případně i skladnou deku nebo pašmínu. V podstatě cokoliv, co se vleze a co myslíte, že by v případě zpoždění přišlo vhod.

letistni hala

Náhradní tričko

Někdy je zima a někdy zase neskutečné horko. Představa, že se v první fázi cesty pořádně zapotíte a zbytek cesty budete muset přežít ve smradlavém tričku je velmi nepříjemná. Možnost převléci se, je v ten okamžik k nezaplacení. Jedno obyčejné tričko v batohu navíc příliš místa nezabere.

Závěr

A nejdůležitější rada na závěr? Než se vydáte na letiště, třikrát překontrolujte, že doopravdy máte pas! Všechno ostatní se dá většinou vyřešit na cestě.

V případě, že i vy máte tipy pro balení do příručního zavazadla, neváhejte je s námi sdílet v komentářích.

jak se sbalit