digitalni nomad

Digitální nomád

Kdo je digitální nomád a jak se jím stát?

Digitální nomád cestuje po světě a u toho se živí online. Digitální technologie mu zkrátka umožňují, nebýt závislým na jednom místě a proto může odcestovat kdykoliv kamkoliv bez toho, aby si bral v práci dovolenou.

Kdo je digitální nomád?

Digitálním nomádem může být v dnešní době téměř každý. Programátor, pokerový hráč nebo kuchař – podnikatel, zaměstnanec nebo OSVČ. Všichni mají v dnešní době možnost, převést své výdělky do onlinu. Jen u některých povolání je to jednodušší a přímočařejší (programátor, který komunikuje s klienty na dálku), než u jiných (kuchař, který vytvořil online kurz vaření).

Ať už je digitální nomád jakéhokoli povolání a pracovního poměru, všechny spojuje cestování a práce online. Někteří nomádi cestují více intenzivně a každý měsíc navštíví jinou destinaci, jiní tráví většinu času v jedné oblíbené destinaci a vytvoří si tam v podstatě nový domov. Spousta z nich odlétá z Česka pouze na zimu, do tropických oblastí, aby se vyhnuli nepříjemnému počasí. Existují dokonce digitální nomádi, kteří cestují především po Česku a zkouší živto v různých českých městech. Všechny tyto cestovatele však můžeme právem nazývat digitálními nomády.

Odkud pracuje digitální nomád?

Nejběžněji nomádi pracují z tzv. coworků, z kaváren nebo z domu. Každý preferuje jinou možnost, většina však v různém poměru využívá všech možností. Pro jakou se rozhodnout, pokud právě teď začínáte svou nomádskou kariéru?

Práce z coworku

Coworky jsou placené kancelářské/pracovní prostory, které najdete všude po světě (hlavně v tzv. nomádských destinacích). Zpravidla si můžete zaplatit den, týden nebo měsíc, a pracovat odtud kdykoliv potřebujete. K dispozici budete mít pracovní místo, ale někdy i extra monitor, odhlučněnou budku na volání nebo třeba bazén.

coworking
  • Ideální pracovní prostředí
  • Klid na práci
  • Vysokorychlostní internet
  • Možnost využít různé výhody pracovního prostředí (extra monitor, call booth, meetingová místnost)
  • Možnost networkingu (poznávání jiných digitálních nomádů)
  • Společenské akce a výlety v rámci coworku
  • Zázemí coworku (může být bazén, kavárna, restaurace, bar, herní místnost s konzolemi, atd.)
  • Některé coworky nabízí kávu zdarma
  • Jistota místa pro práci (ověříte si online, že je v destinaci cowork a víte, že budete mít odkud pracovat)
  • Často si můžete první hodinu/den v coworku vyzkoušet zdarma a zjistit, zda vám vyhovuje, než zaplatíte

  • Extra výdaj za platbu coworku
  • Některé coworky jsou opravdu drahé (vyrovnají se měsíčnímu nájmu pokoje k bydlení)
  • Pokud je cowork vytížený, nemusí na vás zbýt (dobré) místo (nebo si musíte ráno přivstat, případně připlatit za dedikované místo)
  • Některé coworky jsou hlučnější (např. pokud nemají místnosti pro hovory, coworkeři vedou hovory přímo od stolu)

Práce z kavárny

Existuje spousta kaváren, ze kterých se dá pohodlně pracovat s notebookem. Nikdy se však nelze spoléhat na to, že v destinaci bude kavárna s ergonomickým sezením, wifi, zásuvkami a třeba klimatizací (záleží na vašich preferencích).

prace z kavarny
  • Může být levnější oproti coworku (platíte pouze za vaši objednávku)
  • Mezi nomády existují vyhlášené kavárny, které jsou pro práci ideální
  • Skoro v každé destinaci na světě můžete pracovat ze Starbucksu (záruka klimatizace, zásuvek a posezení vhodného k práci)
  • Kavárny můžete střídat a měnit tak neustále pracovní prostředí
  • Neomezený přísun kávy (za vaše peníze)
  • Může být dražší oproti coworku (pokud se jedna o dražší podnik a vy si během práce objednáte spoustu kávy a občerstvení)
  • Pokud odejdete na záchod, necháváte v kavárně nehlídaný notebook a techniku (případně si jej musíte vždy sbalit a opět vybalit)
  • Někteří majitelé kaváren nomady velmi nevítají (obzvlášť pokud si koupí jednu kávu a pak v kavárně sedí celý den)
  • Rychlost internetu nebývá stabilní a pokud internet vypadne, často není pro personál priorita jej opět zprovoznit
  • Ne u všech míst na sezení jsou k dispozici zásuvky
  • Hlučnější prostředí (záleží na kavárně, ale ticho vám nikdo negarantuje)
  • Obsluha, která se vás co chvíli bude ptát, zda je vše v pořádku (někomu to při práci může vadit)

Práce z domu

Pokud si v destinaci pronajmete ubytování, které má pracovní zázemí (pracovní stůl), nemusíte utrácet extra peníze za cowork nebo kávu v kavárně. Ne všem však „práce z domu“ vyhovuje.

digitalni nomad prace z domu
  • Ušetřené náklady
  • Klid na práci
  • Pracovní podmínky si můžete uzpůsobit svým potřebám
  • Ušetříte čas strávený cestou do práce
  • Pro mnohé horší schopnost soustředit se na práci
  • Nejasné oddělení osobního a pracovního života
  • Žádný sociální kontakt s okolím
  • Vyšší nároky na ubytování (vyšší cena)

Práce z pláže?

Už jste určitě viděli fotky digitálních nomádů, jak s úsměvem prcují na notebooku z pláže. Skoro záviděníhodné! Nebo ne? Vše, co vidíte na Instagramu, však není realita a obzvlášť tyto fotografie. Většinou jde jen o pózování s notebookem na fotku, reálnou práci pak nomád provádí z bezpečí klimatizací vychlazeného coworkingu. Na slunné pláži nevidíte na displej mobilu, natož tak pracovat na notebooku. Vaše zařízení by vám také mohl rychle zničit všudypřítomný písek, většina počítačů se bude na přímém slunci přehřívat a motivace pracovat, když na vás páli sluníčko? Ta je téměř neexistující.

digitalni nomad plaz

Jak se stát digitálním nomádem?

Cest, jak se stát digitálním nomádem, je vskutku mnoho a neustále vznikají nové a nové možnosti (se vznikem nových povolání a technologií). Přinášíme vám několik tipů, jak se digitálním nomádem můžete stát právě vy.

1. Domluvte si v práci home office

Máte své zaměstnání, které máte rádi a netoužíte jej měnit? I tak se vám může povést přemístit většinu (ale i celou část) své pracovní činnosti do online prostoru. Pokud svou práci děláte na počítači a pro komunikaci s kolegy vám stačí Skype/Zoom, pak se můžete se zaměstnavatelem domluvit na home office. Práci můžete provádět z domu, ale v praxi i odkudkoliv ze světa. Jen pozor! O svých cestovatelských záměrech je potřeba zaměstnavatele informovat, protože ne vždy je to z danitelného hlediska možné. Nejjednodušší v tomto případě je, pokud pracujete jako externista na fakturu.

2. Najděte si klienty

Oplýváte-li užitečnou online dovedností (kterých je opravdu nespočet), můžete si jednoduše vyřídit živnostenský list a pracovat na volné noze. Postupně se najděte klienty a pracujte na dálku pro ně. Jako freelancer jste vy tím, kdo si diktuje pravidla, což vám dává možnost si zkrátka hledat pouze klienty, kteří nevyžadují osobní setkání.

Jak freelancer můžete online nabízet služby v rámci grafického designu, (post)produkce videí, programování, lektorství jazyků, doučování, copywritingu, tvorby webů, animací, SEO nebo překladatelství. Záleží čistě na vašich dovednostech.

Výdělečnou dovednost se můžete také nově naučit. Spousta ze zmíněných dovedností nevyžaduje žádné vysoké vzdělání či absolvování školy. Např. k ovládnutí programů grafického designu vám stačí pár hodin samostudia nebo online kurz.

business call

3. Vytvořte online kurz/poradenství

Existuje spousta povolání, která zdánlivě vykonávat online nelze. Často však stačí trocha kreativity a nakonec se dá i vyloženě manuální práce zpeněžit online způsobem. Například tak, že svůj skill budete učit online. Můžete vytvořit online kurz pro zájemce o stejné povolání jako je to vaše – předávat dál své řemeslo (grafik, truhlář, kuchař) a nebo můžete skrz online platformu radit svým klientům (kadeřník – jak pečovat o vlasy doma, laktační poradkyně – kojení po porodu, apod.)

Mohli jste si všimnout, že během pandemie, se někteří podnikatelé ve službách snažili rozšířit své podnikání online, právě o různé poradenství nebo prodej produktů. Tato doba přiměla spoustu podnikatelů diverzifikovat své příjmy.

4. Staňte se youtuberem/influencerem

Není to snadná cesta, určitě vyžaduje zápal a vytrvalost, ale i natáčením videí na YouTube či influencingem se lze hravě uživit. Tento tip je nejvíce cílený na ty z vás, kteří již svou menší platformu pro sdílení mají (např. osobní blog, instagramový účet s recepty nebo YouTube kanál s cestovatelskými vlogy). Můžete se do práce na své platformě více opřít a přijít na způsob, jak obsah zmonetizovat.

Influencerům zpravidla vydělává především reklama, ať už klasická (jako AdSense – tu můžete vidět na YouTube nebo nebo webových stránkách, jako např. zde, hned pod tímto odstavcem) nebo domluvené spolupráce (firma vám zaplatí peníze za to, že jejich produkt ukážete ve svých příspěvcích). Čím větší dosah bude vás kanál mít, tím více peněz si můžete říct za propagaci různých produktů a služeb. Jako bloger nebo influencer můžete také vydělávat skrze affiliate marketing. Možností jak monetizovat své sdílecí kanály je více a vyžaduje kreativní myšlení.

5. Postavte svůj eshop

Postavit svůj eshop a prodávat vlastní či přeprodávané produkty, je také cesta k digitálnímu nomádství. Jen je potřeba práce na eshopu delegovat na své zaměstnance. Pokud si tedy teď založíte eshop a nemáte rozpočet na nábor zaměstnanců, zpravidla se nejedná o rychlou cestu k digitálnímu nomádství. Jakmile se vám však podaří vybudovat stabilní příjem a najmout první zaměstnance, kteří se postarají o sklady, odesílání produktů a reklamace, můžete spokojeně vycestovat a chod svého byznysu kontrolovat z dálky.

Snažší cestou pak může být eshop, založený na prodeji přeprodávaných produktů (dropshipping), kdy nabízíte produkty, které reálně nevlastníte. Pokud si u vás produkt někdo objedná, putuje na adresu rovnou od výrobce a vy tak pro svůj byznys nepotřebujete žádné sklady ani lokačně dedikované zaměstnance.

6. Založte vlastní výdělečný projekt

Složitější cestou, ale o to více osvobozující, je založení vlastního projektu. Např. máte-li v hlavě již nějakou dobu nápad či myšlenku – produkt či službu, která na trhu chybí, právě jeho spuštění může být vaší cestou, jak se stát lokačně nezávislý.

Spousta podnikání sice vyžaduje vaši přítomnost (alespo ze začátku), ale také lze rozjet nespočet nápadů online již od začátku (webové magazíny, online portály, webové nástroje, apod.).

7. Najděte svou vlastní originální cestu

Tím, že pojem digitální nomád je poměrně široký a každý se k němu dostane svou vlastní cestou, neexistuje ultimátní návod, krok za krokem, jak se jím stát. Mezi digitálními nomády tedy můžeme najít online pokerové hráče, profesionální hráče počítačových her, hvězdy dospělého odvětví nebo třeba online věštkyně. Třeba i právě vy si najdete k digitálnímu nomádství tu svou, zcela originální cestu. Inspirovat se můžete také v článku Jak pracovat odkudkoliv.

Výhody a nevýhody digitálního nomádství

Být digitálním nomádem zní skoro jako sen. Zkrátka taková nekončící dovolená. Nebo ne? Jaké jsou výhody, a jaké úskalí, života digitálního nomáda?

  • Nezávislost na konkrétní lokaci
  • Možnost cestovat neustále během roku
  • Možnost žít v destinacích, které mají nízké náklady na život a ušetřit tak více peněz
  • Možnost získat kontakty, které by člověk doma nenavázal
  • Stanete se součástí komunity digitálních nomádů
  • Můžete mít blízký okurh přátel a své denní rituály, pokud střídáte jen pár destinací nebo cestujete společně
  • Můžete procestovat svět, aniž byste museli dávat výpověď
  • Závislost na internetu – plánování cest podle coworků a přístupu k internetu
  • Cestuje-li nomád často, mohou mu chybět stálí přátelé
  • Hledání oblíbených podniků, coworku, posilovny, atd. v každé destinaci znovu a znovu
  • Je náročnější udržovat zdravé rutinní návyky
  • Extra výdaje na cestování
  • Je náročnější najít životního partnera se stejným životním stylem
  • Náročnější balancování práce a osobního života (pozor na syndrom vyhoření!)

Kolik to stojí?

Jaké jsou náklady na život digitálního nomáda (pokud neustále cestuje a tráví čas v zahraničí)? Stačí vám bežný měsíční příjem nebo je potřeba se do práce opřít o něco více, abyste si cestování mohli dovolit? Pojďme se na rozpočet podívat blíže,

Samozřejmě platí, že rozpočet na život digitálního nomáda je velmi (VELMI!) individuální. Záleží na vašem životním standardu (záleží vám na kvalitě potravin, jíte pravidelně v restauracích, nakupujete jen profesionální kosmetiku, jste zvyklí chodit večer do barů?) ale také destinaci, kterou si pro svůj pobyt vyberete (jsou velmi nízkonákladové destinace, ale naopak i mnohem dražší).

digitalni nomad mate

Cílíte-li především na to, že chcete na cestách ušetřit, pak navštěvujete země, kde hravě vyžijete i s málem – kde je vše levnější než v ČR. Z toho důvodu je pro dlouhodobý pobyt oblíbená především jihovýchodní Asie a destinace jako Bali, Chiang Mai nebo Ho Chi Minh. Do zemí jako je USA, Japonsko nebo Singapur si však připravte několikanásobně vyšší rozpočet na život.

Rozpočet digitálního nomáda

Na jaké výdaje se určitě připravit?

  • Letenky (mít v zásobě vždy částku alespoň na zpáteční letenku do Česka)
  • Ubytování (hotel, Airbnb, coliving)
  • Jídlo (nemáte-li zázemí kuchyně v ubytování, počítejte s tím, že bude jíst časteji venku = utratíte více za jídlo)
  • Platba coworkingu (2000 – 8000 Kč, případně útrata v kavárnách)
  • Výlety (obzvlášť pokud jste v nové destinaci, zpravidla chcete častěji podnikat výlety a zkoumat okolí, než když jste v ČR)
  • Doprava (MHD, pronájem motorky, UBER – záleží na destinaci, ne všude existuje MHD)
  • Pojištění (na to nezapomínejte – doporučujeme využít některý ze srovnávačů jako např. Rixo.cz a dokupovat si pojištění online dle potřeby a aktuálních nejvýhodnějších cen)
  • Nenadálé výdaje (během cestování se vždy nějaké objeví – prošvihnuté letadlo, podvody s ubytováním, zdravotní potíže, apod.)

Časté dotazy na téma digitální nomádství

Co je to digitální nomád?

Digitální nomád je každý, kdo cestuje po světě a u toho se živí online. K tomu, aby vydělával peníze, nepotřebuje nikam docházet – vše zvládne na dálku. Díky tomu může trávit čas v zahraničí, kdykoliv se mu zachce.