jak se naucit anglicky

Jak se naučit anglicky?

10 tipů jak se naučit anglicky před cestou do zahraničí

Chystáte se cestovat? Ať už na dovolenou, pracovní nebo studijní cestu či se chystáte pobývat v zahraničí dlouhodobě, angličtina je užitečná jazyková dovednost téměř ve všech koutech světa (samozřejmě existují výjimky). Jedná se o nejuniverzálnější světový jazyk, díky němuž se ve světě (nebo třeba na letišti) neztratíte. Pokud se datum vašeho odjezdu blíží a vy máte pochyby o své úrovni angličtiny, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Jak se naučit anglicky, pokud možno co nejrychleji? Přečtěte si našich 10 osvědčených tipů.

10 tipů jak se naučit anglicky

1. Stanovte si úroveň vaší angličtiny

Možná, že jste angličtinou nepolíbení a patříte tedy k úplným začátečníkům, pak je samozřejmostí, že potřebujete začít s úplnými základy a hezky od začátku. Většina z nás však prošla výukou angličtiny na základní škole a jisté základy – méně či více, v paměti má. Abyste věděli, kde začít s navazující výukou, je dobré udělat si test úrovně angličtiny, který vám ihned určí, od jaké úrovně byste jazyk měli studovat dále.

I pokud jste úplní začátečníci, nevěstě hlavu. Naučení se pár základních slovíček a frází před cestou, vám razantně usnadní další dorozumívání v zemi a snadněji a plynuje navážete na vaše základy.

uroven anglictiny
Je jednodušší když víte, kde navázat

2. Zkuste online kurz angličtiny

Nechcete-li nikam docházet, ale přesto brát výuku zodpovědně, pak jsou nejefektivnější možností kurzy angličtiny online. Anglických kurzů v online podobě existuje na českém i zahraničním trhu spousta a většina z nich nabízí možnost zkušební lekce zdarma. Pokud vám do odletu nezbývá příliš času, je možné, že vám na pochytání základů vystačí sama neplacená verze. Navíc existují i online materiály, které můžete využívat úplně bez poplatku.

Ověřené online kurzy angličtiny:

TIP: OnlineJazyky.cz jsme již v reakci testovali. Přečtěte si celou recenzi kurzu Online Jazyky.

jak se naucit anglicky online
Kurzy online jsou nejefektivnější formou samostudia

3. Veďte si své zápisky

Sepisovat si své poznatky, tak jak jim porozumíte nejlépe vy sami, se ukazuje jako velmi efektivní podpůrná metoda učení. Ať už studujete online kurz, máte svého lektora nebo máte dokonce více zdrojů k učení, věst si své vlastní poznámky je k nezaplacení. Můžete si zapisovat všechny vaše mnemotechnické interní pomůcky, své vlastní asociace a zvýrazňovat gramatiky, které jsou pro vás obtíženější k pochopení. V budoucnu, když se k učivu budete vracet, si poděkujete.

Podotýkáme, že je nutno dělat si zápisky přehledně. Ideálně do dedikovaného sešitu nebo elektronicky. Další výhodou zapisování je fakt, že si mimoděk lépe pamatujete učivo samotné.

jak se naucit anglicky pomoci vlastnich zapisku
Za své vlastní poznámky si v budoucnu poděkujete

4. Sledujte filmy a seriály v angličtině

Sledovat filmy a seriály je čistá zábava. Často raději volíme sledování Netflixu, před čímkoliv produktivním (ano, říká se tomu prokrastinace). Co si takhle ze sledování seriálů udělat produktivní činnost? Jednoduše svůj oblíbený seriál začněte sledovat v angličtině.

Doporučujeme vybrat si svůj oblíbený seriál, který důvěrně znáte (dobrými adepty mohou být třeba seriály jako Friends, How I Met Your Mother nebo The Office). A nepodvádějte! Největší a nejrychlejší pokrok uděláte, když své filmy budete sledovat anglicky s anglickými titulky. Možná ze začátku neporozumíte všem slovíčkům a třeba nechytíte celé věty, ale proto jste si vybrali seriál (nebo film), který důvěrně znáte. Kontext pochopíte a hlavně váš pokrok bude rychlejší.

5. Odebírejte výukové YouTube kanály

Pokud nemáte přístup k žádné streamovací platformě, kde byste mohli sledovat celé seriály v angličtině i s titulky, nevěšte hlavu. Dobrou alternativou jsou právě studijní YouTube kanály, které scény z oblíbených seriálů využívají pro svou výuku. Mnohdy vás naučí mnohem více, než pouhé sledování seriálů. My doporučujeme Learn English With TV Series, kde máte jednotlivé scény s titulkami následně vysvětlené rodilým mluvčím. Navíc jsou YouTubové lekce zcela zdarma.

6. Čtěte v angličtině

Pokud jste vášniví čtenáři, neměli byste knihy vyřazovat z vašeho procesu, jak se naučit anglicky. A to i pokud s angličtinou teprve začínáte. Existuje totiž formy literatury, které jsou vhodné i pro ty nejnižší úrovně jazyka.

Anglické čtení:

  • Originální knihy v angličtině – vhodné pro pokročilé úrovně angličtiny, čtete klasické knihy celé v angličtině
  • Dvojjazyčné knihy – vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé, kniha má na jedné stránce anglický text a na druhé český, knihu čtete dvojmo
  • Zjednodušená četba – vhodné podle úrovně, originální kniha je přepsána jednoduššími větami v angličtině, tak aby jí porozuměli na požadované úrovni

7. Procvičování slovní zásoby

Jakmile si začnete tvořit slovní zásobu, je důležité se k ní pravidelně vracet a trénovat. K těmto účelům existují speciální aplikace. Skvělý systém pro trénování naučených slovíček má v sobě i aplikace OnlineJazyky.cz. Trénovat však můžete i v aplikacích, které jsou zdarma ke stažení, jako např. aplikace Anki.

Tyto aplikace vám postupně ukazují slovíčka z vaší databáze (buďte pouze česky nebo anglicky) a vy musíte říct/napsat správný přehled. Správný překlad se vám poté ukáže a na základě toho, jak (ne)správně jste odpověděli, se vám slovíčko bude ukazovat častěji či méně častěji. Aplikace vám zkrátka bude předhazovat slovíčka, která vám jdou hůře zapamatovat.

procvicovani slovicek
Slovní zásobu si díky aplikacím můžete procvičovat třeba v MHD

8. Zaplaťte si lektora

Největší pokroky uděláte se svým vlastním lektorem. Tento krok je vhodný pro ty z vás, kteří to s jazykem myslí opravdu vážně. Pokud se jen chcete naučit pár frází před dovolenou, pravděpodobně to nestojí az ty peníze, na druhou stranu, proč už se do toho neopřít pořádně? Umět anglicky se v dnešní době hodí i pokud necestujete často.

Můžete si domluvit soukromého lektora, který bude docházet k vám domů, můžete chodit do jazykové školy, kde vás na to bude víc a nebo si zařídit lekce přes Skype. Svého lektora si můžete najít i na dálku přes platformu iTalki.

9. Obklopte se angličtinou

Tím nejlepším způsobem, jak se naučit anglicky, je nechat se angličtinou úplně obklopit. Na všech frontách. Zkombinujte předchozí doporučení – seriály, knihy, kurzy a nastavte si všechny vaše zařízení do angličtiny. Hrajte hry v angličtině. Vždy když máte možnost zvolit si angličtinu, zvolte si ji. Zachvíli se nachytáte, že v angličtině sami přemýšlíte a to je při učení jazyků největší výhra.

10. Komunikujte v destinaci

A až přiletíte do destinace, kvůli které se jazyk učíte, nezapomeňte jej opravdu používat. Uvidíte, že tak se naučíte úplně nejvíce. Záměrně se snažte dostávat do situací, kdy musíte mluvit. V restauraci buďte vy ta osoba, která bude dělat objednávku pro vaše přátele. Povídejte si s taxikářem. Choďte na setkání expatů nebo couchsurferů. Jste-li single, zkuste rande přes Tinder, běžte do baru a oslovte někoho. Ve výsledku ani nemusí jít o rande, ale přátelské setkání, kdy potrénujete angličtinu. Možností jak potrénovat angličtinu je spousta, vyhledávejte je aktivně.

Doufáme, že vám naše tipy jak se naučit anglicky pomohly. Ať už se chystáte na dovolenou nebo dlouhodobý pobyt v zahraničí, anglický jazyk se vám do života bude zkrátka hodit vždy. I po návratu ze zahraničí doporučujeme ve studiu vytrvat a zůstat alespoň u sledování filmů v angličtině.