jak-zabavit-dite-na-cestach

Jak zabavit dítě na cestách

9 tipů jak zabavit dítě na cestách

Vlakem, letadlem, autem… ať už jedete čímkoliv a kamkoliv, zabavit malé děti na cestách je vždycky oříšek. Obzvlášť, když sami řídíte. Pojďme se podívat, co podniknout a jak takové dítě zabavit, aby cesta proběhla v klidu a vy jste dorazili do cíle v pořádku a bez nervů.

9 tipů, jak zabavit dítě na cestách – letadlo, vlak, auto

Pokud cestujete s dětmi, je vždycky potřeba myslet nejen na zábavu v cíli, ale především na cestě. Dlouhé cesty děti nudí a pokud nejsou „hajánci“, co usnou, sotva se dopravní prostředek rozjede, je potřeba promyslet dostatek aktivit, které se dají dělat jak ve vlaku nebo v letadle, tak v autě. Čím menší dítě, tím náročnější to může být. My pro vás máme celou řadu tipů, jak dítě zabavit na cestách, abyste si je užili do poslední chviličky.

1. Písničky

Písničky jsou vždycky vděčným způsobem, jak zabavit dítě v autě i jiném dopravním prostředku. Můžete si s nimi zpívat jejich oblíbené, nebo pustit dětské písničky v rádiu, na CD apod. Pokud vlastníte malé televize do auta, které se připnout na sedačku, můžete jim pustit nějaké DVD s písničkami i tam. A společně si je zazpíváte.

Pro větší děti pak nezapomeňte na sluchátka a přehrávač, popř. mobil, pokud už jej mají. Nejspíš budou chtít poslouchat něco jiného než vy, tak ať nedochází k rozkolům.

2. Pohádky v knížkách i na poslech

Podobnou úlohu plní i pohádky. Jestli se mi osvědčil některý tip, jak zabavit dítě v autě, úplně nejvíce, pak to byly audioknihy s pohádkami. Pustím je buď na CD nebo v mobilu a posloucháme při jízdě celá rodina. Pohádky můžete i vyprávět – pokud je děti budou znát, nejspíš se k vám i připojí. A pokud zrovna neřídíte a můžete si s dětmi prohlížet a číst pohádkovou knížku, pak je to úplně nejlepší. Pokud naopak potřebujete klid, je možnost pustit pohádku i na mobilu, tabletu nebo cestovním přehrávači – minitelevizi.

3. Sešity s aktivitami a samolepkami

Nám se na cestách osvědčily i samolepkové knížky a sešity, které si děti samy prohlíží a lepí samolepky na správná místa. Existuje jich celá řada. Nádherné samolepkové knížky jsou od nakladatelství Ella a Max, ale seženete i jiné. Některé knížky mají místo samolepek magnetky. A sehnat se dají i sešity, kde se samolepky dají nanášet a sundávat opakovaně.

Dále se nám osvědčily různé interaktivní sešity, kde jsou, úkoly, kvízy a děti je plní, obtahují obrázky, počítají, procvičují si motoriku apod. Můžete koupit i obyčejný a použít fixy nebo pastelky. Nám se osvědčily sešity a hry na cesty od Kvída (Albi). Ty mají speciální mazací fixu, a tak se dají používat stále dokola.

4. Kreslení na papír i tabulku

Kreslit mohou děti nejen do výše zmíněných sešitů, ale i do prázdného bloku. Můžete jim dát třeba úkol, ať nakreslí, co vidí po cestě. Moje děti zvládají kreslit i v autě, ale vhodnější je to do vlaku nebo letadla. Pokud se bojíte, že fixy a pastelky budou padat po zemi, zvolte raději mazací tabulku. K té je tužka připevněná šňůrkou a děti mohou obrázek vždy smazat a začít kreslit jiný.

5. Vodní omalovánky

Za pár korun pořídíte i tzv. vodní omalovánky. Ty jsou navrženy tak, že když na ně dítě kreslí tužkou naplněnou vodou, začne se obrázek sám zbarvovat. Obrázků na tvrdém kartonu je v nich hned několik a dají se používat opakovaně – po uschnutí jsou na papíře opět jen obrysy obrázku.

6. Interaktivní hračky

Pokud stále přemýšlíte nad tím, jak zabavit dítě na cestách. Pro nejmenší děti jsou vhodné i různé interaktivní nebo senzorické hračky, které šustí, pískají, mají různé povrchy. Pokud se dají připnout na sedačku, je to o něco lepší – vyhnete se padání hračky na zem a řešení, jak ji očistit, aby si s ní dítě mohlo znovu hrát. Vhodné jsou i trochu větší hračky, např. plyšový pejsek nebo medvídek od FisherPrice, který vypráví pohádky, básničky, učí děti čísla, abecedu a mnoho dalšího. Podobných hraček je celá řada, takže je z čeho vybírat.

7. Společenské hry na cesty

Skvělým způsobem, jak zabavit dítě v letadle nebo ve vlaku, jsou i společenské hry. Ty se dají sehnat pro děti už od tří nebo čtyř let. Nám se na cestách osvědčily karty Djeco, na které jsme sepsali i celý článek. V něm zmiňuji ty, které hrajeme s dětmi nejraději. Jsou v praktickém balení, nezaberou moc místa a při cestě se neponičí. Existují ale i různé cestovní verze hry Člověče nezlob se apod. Skvělé hry na cesty má i Kvído (Albi).

8. Hry slovní a zrakové

Pokud zrovna nechcete tahat společenské hry a vybalovat je v letadle, ve vlaku, nebo dokonce řídíte, můžete s dětmi hrát i hry slovní nebo zrakové. Já s dětmi např. hraju slovní kopanou, nebo říkají slova začínající na konkrétní písmenko. Počítáme, kolik kolem nás projede aut s konkrétní barvou, nebo koukají z okna a hledají konkrétní body – dům, strom, dopravní značku apod. A pokud jsou děti větší, můžete zkusit paměťovou hru – Šla babička nakoupit a koupila… Pak přidáváte jednotlivé potraviny a děti je musí opakovat a vždy jednu přidat navíc.

9. Autíčka a vlastní autodráha

Super nápadem, jak zabavit dítě na cestách, je také vzít malá autíčka a na papír nakreslit silnice. Dítě si pak po cestičkách s autíčkem jezdí a dokáže se zabavit. Autíčkem může jezdit i po sedačkách či okénku, pokud tím nebude obtěžovat spolucestující.

TIP: Skvělým autíčkme pro tyto účely mohou být autíčka Crazy Motors, které jsme testovali a recenzovali na našemsesterském portálu Rodičovo.cz.

Nezapomínejte na jídlo a pití

Pokud už jsem na cestě unavená z neustálého zabavování děti a udržení jejich pozornosti, vyplatí se mít po ruce něco dobrého. Vděčné jsou kapsičky s přesnídávkou nebo tvarohem, ale můžete nakrájet i ovoce do misky, sušenky, pro menší děti křupky apod. U nás na dlouhé cesty vede ovoce, tousty a miniřízečky.

TIP: Inspirujte se výběrem sladkostí bez cukru nebo svačinkami, které jsou vhodné nejen na cesty.

jak zabavit dite na ceste

Pravidelné zastávky na odpočinek řidiče a proběhnutí

Pokud je to možné – obvykle při cestě autem, dělejte pravidelné přestávky, ať si vy jako řidiči odpočinete od soustředění na vozovku, a děti ať se mohou protáhnout a proběhnou. Pokud jedu delší trasy, plánuji si je tak, aby bylo po cestě vždy něco zajímavého i pro děti. Hrad, rozhledna, hernička apod. Děti se projdou, vyřádí a pak jsou v autě zase v klidu. Cesta se sice trochu protáhne, ale za ten klid to stojí.

Ve vlaku či v letadle je procházení o něco složitější. Počítejte s tím, že se s dítětem můžete postavit do uličky, koukat chvíli z okna ve stoje, nebo se procházet po vagónu, ale bude nejspíš složité dostat jej zpět do sedačky. Nebude se mu chtít. Nikdy nenechávejte děti po vlaku nebo letadle pobíhat samotné. Je to nebezpečné!