Kam na dovolenou v Česku

10 tipů kam na dovolenou v Česku

Čeká vás v práci týden či dva volna a vy přemýšlíte, kam na dovolenou v Česku? Pokud dáváte před zahraničím přednost poznávání krás naší země, máme pro vás článek plný tipů na nejlepší dovolenou v Česku. Vhodná jsou jak pro dospělé, tak pro rodiny s dětmi. V naší krásné zemi najdete obrovské množství nádherných památek, přírodních krás i center se sportovním vyžitím.

Pojďte se s námi podívat, kde je nejlepší dovolená v Česku a vyberte si podle svých priorit – sport, příroda, památky, odpočinek.

10 tipů kam na dovolenou v Česku

1. Jižní Čechy

Jedním z nejkrásnějších koutů naší země, kam můžete vyrazit na dovolenou, jsou jižní Čechy. Už když přijíždíte, překvapí vás množstvím rybníků, které se zde rozkládají především v okolí Třeboně, kraji Jakuba Krčína. Třeboň vás okouzlí nejen rybníky, ale i svým lázeňským rázem a malebným zámkem. Mezi jihočeskými zámky však rozhodně nesmíte minout Český Krumlov, městečko s renesančním duchem, kde si vychutnáte plno specialit v místních restauracích a krčmách, nebo se projedete na voru po Vltavě. Pro milovníky sportu je ideální Hluboká nad Vltavou. Nejen, že můžete navštívit pohádkový zámek, ale vychutnáte si krásnou přírodu, turistické stezky a cyklotrasy, nebo můžete zkusit lezení po skalách nad řekou a lanovou dráhu v místním sportovním areálu.

Turistické cíle: Zámek Třeboň, Hluboká, Český Krumlov, muzea v Českém Krumlově, Českých Budějovicích atd.

Sportovní vyžití: Cyklostezky, sjíždění Vltavy, pěší turistika, kolečkové brusle

Stravování: Krčmy, hospůdky a restaurace v Českém Krumlově, Českých Budějovicích

Ubytování v jižních Čechách

2. Lipno

Lipno přitahuje především sportovně založené jedince, páry i celé rodiny. Nabízí nepřeberné množství ubytování v hotelech, penzionech i bungalovech a na malém kousku naší země si zde můžete užít snad vše, co vás napadne. V zimě využijete místní běžkařské stezky i sjezdovky, zabruslíte si na zamrzlé ploše Lipna a pokud byste si rádi zaplavali, můžete to zkusit třeba v krytém bazénu ve Frymburku. Přes léto Lipno nabízí plno další zábavy, od koupání v přehradě, přes turistické trasy, cyklostezky a výlety na okolní památky, po Stezku korunami stromů nebo Království lesa, kde si najde to své každá rodina a pobaví se děti i dospělí.

Turistické cíle: Papilonia (Motýlí dům) na Lipně, Výstava LEGA na Lipně, Vítkův hrádek u sv. Tomáše, nedaleký Český Krumlov

Sportovní vyžití: Cyklostezky, koupání v přehradě, pěší turistika, kolečkové brusle, v zimě, lyže, běžky a bruslení na zamrzlé ploše přehrady

Stravování: Penziony a restaurace přímo na Lipně a v jeho okolí

Ubytování na Lipně

3. Šumava

Šumava patří mezi české hory, které kromě nádherné přírody disponují i spoustou tajemných příběhů, především z předválečných a válečných dob. Pokud hledáte místo pro aktivní výlety nebo odpočinek při procházkách kouzelnou přírodou, je Šumava ideální. Můžete využít místní turistické trasy i cyklotrasy, navštívit např. Tříjezerní slať na Modravě, Chalupskou slať v Borové Ladě, projít se k Turnerově chatě podél řeky Vydry, nebo navštívit zajímavá města, jako Klatovy s tajemnými katakombami, Sušici se sirkařským muzeem a plno dalšího. Milovníky zvířat zaujme Soví voliéra v Borové Ladě nebo Vlčí naučná stezka s vlčím výběhem na Srní.

Turistické cíle: Tříjezerní slať, Prášilské jezero, Hauswaldská kaple, Jezero Laka, Stožec atd.

Sportovní vyžití: Cyklostezky, nordic walking a pěší turistika, sjíždění řek, v zimě běžky, lyžování

Stravování: Restaurace, penziony i hospůdky v šumavských obcích

Ubytování na Šumavě

4. Toulava

Zajímavým a trochu opomíjeným koutem naší země je Toulava. Přitom i ona má spoustu turistických tras a míst, která stojí za návštěvu. Jejím centrem je město Tábor, kde najdete spoustu restaurací, krásných uliček se středověkým rázem i muzeí pro děti i dospělé. Za návštěvu stojí i Zoo Větrovy kousek za městem. Na Toulavě najdete ale i plno hradů a tvrzí, spojených s husity, hrad Choustník, výstupy na rozhledny atd. Na své si tu přijdou milovníci pěší turistiky i kol. Vyzkoušet můžete Stezku údolím řeky Lužnice, poutní stezky a místa, jako např. Klokoty v Táboře a plno dalších kouzelných míst.

Turistické cíle: Hrad Choustník, Kozí hrádek, město Tábor, Poutní místo Klokoty, Sepekov, Stádlecký most

Sportovní vyžití: Cyklostezky, pěší turistika, koupání

Stravování: Restaurace, hospůdky a kavárny v Táboře, Bechyni a okolních obcích

Ubytování v Toulavě

5. Jeseníky

Pokud se chystáte zavítat na Moravu, neměli byste minout Jeseníky. V zimě zde najdete spoustu sportovních areálů, běžkařských tratí i další zimní zábavy, včetně krytých bazénů. V létě jsou Jeseníky ideální pro svou nádhernou přírodu a turistické trasy. Za výlet rozhodně stojí výstup na Praděd z lázeňského města Karlova Studánka. Zpátky pak můžete jít podél vodopádů Bílé Opavy. Mezi zajímavé turistické cíle rozhodně patří i přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně nebo Velké Losiny. Milovníci lázeňských míst kromě Karlovy Studánky ocení i Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde najdou venkovní volně přístupný balneopark. A pokud chcete navštívit nějaký hrad, zkuste Sovinec nebo Krnov.

Turistické cíle: Hrad Sovinec, Krnov, Karlova Studánka, lázně Jeseník, Praděd, Velké Losiny

Sportovní vyžití: Pěší turistika a nordic walking, cyklotrasy, v zimě lyžování, běžky

Stravování: Restaurace, hotely a penziony, občerstvení v lyžařských areálech atd.

Ubytování v Jeseníkách

6. Beskydy

Krásná příroda, zajímavá místa, turistické cíle i sportovní vyžití najdete i v Beskydech. V zimě si tu užijete lyžování v mnoha lyžařských areálech i trasy pro běžkaře. Zaplavat si můžete v krytých bazénech hotelů, ale s dětmi byste rozhodně neměli minout Aquapark ve Frenštátu pod Radhoštěm. Ten je samozřejmě k dispozici po celý rok. V létě, na jaře a na podzim si zde užijete pěší turistiku i cyklotrasy. Rozhodně byste neměli minout horu Praděd a Radhošť, Javorový vrch nebo Hukvaldy. Milovníci památek pak ocení výstup na Jurkovičovu rozhlednu a Kapli sv. Cyrila a Metoděje. S dětmi určitě navštivte i Lanové bludiště Opičárna a za návštěvu stojí i Kněhyňská jeskyně.

Turistické cíle: Jurkovičova rozhledna, Kněhyňská jeskyně, kaple sv. Cyrila a Metoděje, Praděd, Hukvaldy

Sportovní vyžití: Pěší turistika, nordic walking, cyklostezky, v zimě lyžování, běžky, po celý rok plavání

Stravování: Restaurace, hotely a penziony, stravování v lyžařských areálech

Ubytování v Beskydech

7. Mariánské lázně

Při vymýšlení, kam na dovolenou v Česku, byste neměli vynechat jedno z nejkrásnějších českých lázeňských měst – Mariánské lázně. Najdete v nich snad vše, co si od skvělé dovolené dokážete představit. Relax, courání po kolonádě, lázeňské pobyty, turistické cíle a v zimě i lyžařský areál. Mariánky si užijete v páru i s dětmi. Za návštěvu stojí Park Boheminium s miniaturami významných památek Česka a Moravy, Anglikánský kostel nebo Kaplička Lasky. Při podvečerní procházce městem byste neměli vynechat hlavní kolonádu Maxima Gorkého. Na výlet můžete vyrazit na Mecséryho vyhlídku, na naučnou stezku Geologický park nebo na Panskou rozhlednu. Za návštěvu stojí i nedaleké Lázně Kynžvart s krásným zámkem.

Turistické cíle: Anglikánský kostel, Mescéryho vyhlídka, Park Boheminium, Lázně a zámek Kynžvart

Sportovní vyžití: Turistické trasy, procházky městem k pramenům, plavání a Relax v lázních, cyklostezky a v zimě lyžování.

Stravování: Restaurace a kavárny po celém městě

Ubytování v Mariánských Lázních

8. České Švýcarsko

Milovníci hor a skal nenajdou v České republice krásnější místo, než národní park České Švýcarsko se svými pískovcovými útvary a skalními městy. Najdete zde nespočet turistických cílů, díky kterým je tento kout naší země oblíbený od jara do podzimu. Slibuje totiž náročnější i méně náročné výšlapy, které jsou vhodné jak pro dospělé, tak pro rodiny s dětmi. Nejhezčí vyhlídkou na Labe je Vyhlídka Belvedér. Pro milovníky řek je zde Edmundova a Divoká soutěska. A kam byste rozhodně měli vyrazit na výlet? Co takhle Kyjovská skalní stezka, Pravčická brána nebo naučná stezka Jetřichovské stěny. A minout byste neměli ani Růžový vrch, dominantu tohoto kraje.

Turistické cíle: Pravčická brána, Jetřichovské stěny, Gabrielina stezka, hrad Falkenštejn nebo Šauenštejn, hrad Sloup či zámek v Děčíně

Sportovní vyžití: Především turistické trasy a nordic walking

Stravování: Restaurace, hospůdky, penziony a hotely s restauračním zařízením

Ubytování v Českém Švýcarsku

9. Jižní Morava

Jižní Morava je kraj vinařů a slunce. Ročně ho navštěvují tisíce turistů nejen pro vinné sklípky a rozlehlé vinice, ale i pro jeho krásné památky a sportovní i zábavné vyžití. Minout byste neměli města jako Mikulov, Znojmo, nebo Velké Pavlovice. Milovníci památek jistě navštíví rozsáhlý Lednicko-Valtický areál. Za návštěvu stojí i Chráněná krajinná oblast Pálava, kde si dopřejete překrásnou přírodu i vynikající víno. S dětmi se můžete vydat nejen na zmíněné zámky Lednice a Valtice, ale i do zábavního aquaparku Aqualand Moravia nebo Aquapark Kohoutovice. Navštívit bystě měli i Brno a Brněnskou přehradu nebo Brněnské podzemí.

Turistické cíle: Lednicko-Valtický areál, CHKO Pálava, Boskovice, Mikulov, Znojmo, Brno.

Sportovní vyžití: Cyklostezky, turistické trasy, koupání.

Stravování: Restaurace a hospůdky – samostatné i v penzionech a hotelích po celém kraji.

Ubytování na jižní Moravě

10. Krkonoše

Kdo někdy nenavštívil Krkonoše s největší horou České republiky – Sněžkou, jako by snad ani nebyl Čechem. Proto neváhejte a vypravte se na dovolenou právě do Krkonoš, které si užijete sólo, v páru i s dětmi. Kromě zmíněné Sněžky byste si měli vyšlápnout k prameni Labe, na Pančavský, Labský nebo Mumlavský vodopád a oceníte jistě i výlet do Harrachova. Zajímavá jsou i Úpské a Černohorské rašeliniště. Pokud se vydáte do Krkonoš i s dětmi, vezměte je na Stezku korunami stromů v Janských Lázních, nebo navštivte dělostřeleckou tvrz Stachelberg.

Turistické cíle: Harrachov, Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou, pramen Labe, Mumlavský vodopád atd.

Sportovní vyžití: V zimě lyžování a běžky, od jara do podzimu turistické stezky, cyklostezky, nordic walking

Stravování: Restaurace a kavárny, restaurační zařízení v hotelech, penzionech a zábavních či lyžařských areálech.

Ubytování v Krkonoších

Jak vybrat dovolenou v Česku?

Než se rozhodnete, kam na dovolenou v Česku, měli byste si určit své priority. Pojedete s dětmi, jako celá rodina a budete výlety a sport přizpůsobovat vašim dětem? Nebo jedete v páru či s partou přátel a chystáte se na náročnější výlety a výšlapy? Ujasnit byste si měli i to, zda chcete spíše odpočívat, poznávat kulturu, památky nebo spíše sportovat. Milovníci památek asi neocení turistické trasy po horách, a ti, kteří se těší především na dovolenou na kolech, zase neocení kraj samý kopec a hrad či zámek. Ale není samozřejmě vyloučené, že můžete spojit vše dohromady. Česká republika má to kouzlo, že dokáže téměř na každém místě nabídnout vše, co si dokážete představit, od krásné přírody a památek, po dokonalé sportovní vyžití.

Dovolená pro milovníky přírody

Pro milovníky přírody jsou ideální místa, kde je spousta turistických či cyklistických tras. Podle svých zdravotních a sportovních možností si promyslete, zda vám nevadí výšlapy do hor, lezení po skalách, nebo byste raději krajinu rovnou, bez velkého převýšení. Turistické trasy i cyklostezky najdete téměř všude – alespoň v našich tipech.

Dovolená pro milovníky památek

Také milovníci památek si na své přijdou po celé České republice. Přesto jsou místa, kde je památek na malém místě přece jen více, jako např. jižní Čechy, kde má snad každé větší město svůj zámek, hrad nebo alespoň zříceninu. Památky však nemusí být jen historické, ale i přírodní nebo technické. V našich tipech najdete od každého něco.

Dovolená v Česku s dětmi

Ať už s dětmi na dovolenou v Česku vyrazíte kamkoliv, najdete plno míst, kde se vám i jim bude líbit. Podstatné je, abyste našli vhodné ubytování, které bude přizpůsobeno menším dětem – neměl by chybět dětský koutek, zahrada, pro letní měsíce je fajn bazén nebo možnost koupání v okolí. Také výlety je dobré přizpůsobit dětským silám a možnostem. Rovněž stravování by mělo být přizpůsobeno tak, aby se dobře najedly i děti. Více o tom, jak najít nejlepší dovolenou i pro děti, se můžete dočíst v článku Dovolená v Česku s dětmi na webu rodicovo.cz.

Dovolená v Česku pro dva

Kam na dovolenou v Česku ve dvou? I v tomto případě si můžete vybrat z našich výše uvedených tipů. Ve všech oblastech najdete řadu vhodných ubytování pro páry, včetně wellness pobytů pro dva. O těch jsme rovněž psali podrobněji v jiném článku, na který se můžete podívat. Při hledání nejlepší dovolené v Česku pro dva, je to o dost jednodušší než v případě rodin s dětmi. Můžete si jednoduše zvolit kraj nebo místo, které chcete poznat a podle toho pak hledat ubytování a výlety či sportovní vyžití. Pokud hledáte místa, která poskytují dokonalou romantiku, podívejte se rovnou na náš zmíněný článek.

Už jste vymysleli, kam letos pojedete v Česku na dovolenou? Věříme, že s naším článkem vyberete místo či místa, která vás okouzlí a užijete si dovolenou, jakou si přejete.