Světové jazyky k cestování zkrátka patří! Předtím než si vyberete, jaký nový jazyk se budete učit, hodí se zjistit i to, jak je daný jazyk náročný k jeho osvojení. Přemýšlíte-li totiž mezi více jazyky, možná vám informace o jejich obtížnosti usnadní rozhodování. Jaké jsou nejlehčí jazyky světa?
5 nejlehčích jazyků světa
Tohle je 5 nejlehčích jazyků světa. Z žebříčku vynecháváme Slovenštinu, která je jednoznačně pro Čechy nejjednodušší na naučení.
1. Angličina
Ačkoliv se vám to při studiu nemusí zdát, angličtina vskutku patří k těm nejjednodušším. Především díky neexistujícím rodům, neexistujícímu skloňování a striktně dané skladbě vět. Učení jazyka usnadňuje také fakt, že angličtina je všude kolem nás a i pokud jste se anglicky nikdy neučili, pravděpodobně znáte anglická slovíčka jako stop, play, hotel nebo dog. K naučení základů jazyka (úroveň A1) vám postačí v průměru 70 hodin studia.
TIP: Přečtěte si náš článek Jak se naučit anglicky před cestou do zahraničí.
- Neexistující rody
- Neexistující skloňování
- Jazyk, který je všude kolem nás (spoustu slovíček známe, ani o tom nevíme)
- Stejná abeceda
- Frázová slovesa mohou být pro Čecha náročnější na naučení
2. Polština
Polština obecně není jednoduchý jazyk. Má spoustu skloňování a spřežek, které se cizinec bude učit velmi těžko. Jako Češi však při studiu Polštiny máme výhodu – je to totiž jazyk velmi podobný Češtině. Skloňování slov do vět nám půjde mnohem rychleji a intuitivněji, než studentům mimo slovanské země. Polština je hned po Slovenštině jedním z nejpodobnějších jazyků Češtině a tak se může stát, že když se do Polštiny zaposloucháte, pravděpodobně porozumíte kontextu, aniž byste jazyk studovali.
- Jazyk velmi podobný češtině
- Podobná gramatická pravidla
- Stejná abeceda
- Skloňování, rody a spousta gramatických pravidel
- Spřežky
3. Italština
Italština je nejjednodušším jazykem mezi románskými jazyky (tj. Španělština, Portugalština…). A mimo to se řadí i k nejkrásnějším jazykům světa. Pro česky mluvícího studenta bude příjemné, že se slova vyslovují stejně tak, jako bychom je intuitivně přečetli (až na pár výjimek). To nám italštinu přibližuje více oproti např. anglicky mluvícím lidem. Italština pro vás bude hračka pokud již mluvíte např. španělsky.
- Slovíčka se vyslovují stejně, jako bychom je přečetli v češtině
- Jednodušší pokud máte alespoň základy španělštiny
- Stejná abeceda
- Rody, členy a slovesné časování
4. Němčina
Němčina se bude snáze učit lidem, kteří již ovládají angličtinu (a tu do určité míry ovládá již většina české populace). Skladba vět a určitá pravidla jsou podobné, němčina má už ovšem různé rody a také členy a problém vám může dělat i učení slovesných časů. Ve světovém měřítku vám němčina nemusí přijít natolik užitečná, ale v rámci Evropské Unie je němčina nejpoužívanější mateřský jazyk. Mimo Německa a Rakouska se německy mluví i v Belgii nebo Švýcarsku.
Co se týká německých slovíček, také vám jich spousta může znít povědomě, protože do češtiny jich bylo spoustu přejatých. Jsou to slovíčka jako štamgast, furt nebo fajnšmekr. Na německých slovíčkách je velmi pohodlné také to, že se často skládají z více jednodušších slovíček dohromady. Jsou pak sice dlouhá a krkolomná, ale pokud znáte význam základních slovíček, můžete si snadno odvodit i slovíčka složitější – složená.
- Výhoda pokud již ovládáte angličtinu
- Slovíčka přejatá z němčiny do češtiny (spoustu jich už znáte)
- Složitější slovíčka jsou často složená ze základních
- Stejná abeceda
- Rody, členy a slovesné časování
- Dlouhá krkolomná slovíčka
5. Ruština
Ruština je jeden z jazyků, který se hojně vyučoval jako druhý jazyk dříve. Pro Čechy je stejně jako Polština jednoduchý na naučení, protože se jedná o blízký slovanský jazyk. Některým pojmům porozumíme naprosto intuitivně (ne však tak jednoduše jako u polštiny). Co však v ruštině intuitivní není, je jiná abeceda, tedy azbuka. Pro ovládnutí psaného jazyka se musíte naučit celou novou abecedu.
- Blízký slovanksý jazyk (mluvené slovo může být v některých případech podobné češtině)
- Jiná abeceda (azbuka)
Další jednoduché jazyky na naučení
To, zda je jazyk lehký na naučení či nikoliv, je samozřejmě subjektivní záležitost. Nejvíce záleží na tom, jaký je váš rodný jazyk. Pokud je vaším mateřským jazykem angličtina, určitě by se zmíněná polština nezařadila hned na druhé místo v žebříčku – naopak, patřila by spolu s češtinou mezi jedny z těch nejtěžších. My se v našem žebříčku zaměřili na nejlehčí jazyky na naučení pro čechy. Obecně se mezi nejlehčí jazyky světa řadí i severské jazyky jako např. norština, švédština nebo dánština. Říká se, že jednoduchá je i malajština nebo indonéská bahasa (ty se však nikdo v naší redakci neučil – nemůžeme potvrdit ani vyvrátit). Pro anglicky nebo německy mluvící bude pohodlné naučit se holandsky,
Nakonec pro všechny česky mluvící bude vždy nejlehčí naučit se jakýkoliv slovanský jazyk. Otázkou je, jak mco takovou dovednost využijete. Pokud ale jezdíte často na dovolenou do Chorvatska, chorvatština určitě není na škodu.
Často kladené dotazy ohledně jazyků
Chcete-li se naučit nový jazyk co nejrychleji, preferujte konzistenci před intenzitou. Raději studujte 10 minut denně každý den, než hodinu jednou týdně. Učivo vám tak lépe utkví v paměti.
Pro více tipů na efektivní naučení jazyka doporučujeme články Jak se naučit anglicky před cestou do zahraničí a Jak se naučit Španelsky v 9 krocích.