nejlepsi filmy o cestovani

Nejlepší filmy o cestování

Vybrali jsme 10 nejlepších cestovatelských filmů

I pokud vás v blízké době zrovna cestování nečeká, nikdo neříká, že se nemůžeme na cestu vypravit alespoň v našem obýváku. Udělejte si něco dobrého, otevřete kvalitní víno a pusťte si film, který vás přenese do cizích zemí, divočiny, nebo na svatá místa.

Během pár dní můžete procestovat celý svět. Můžete vidět Ameriku, Afriku či Austrálii, vystoupat na nejvyšší hory světa, setkat se s Dalajlámou nebo se vydat na neplánovanou expedici sofistikovanou Vídní. Můžete cokoliv chcete. Filmové hranice vám nezavře žádná vláda, žádná karanténa ani žádný koronavirus.

A abyste nemuseli tápat, které filmy si pustit, pojďme se podívat na 10 nejlepších filmů o cestování, které byste určitě neměli minout.

10 filmů o cestování, které stojí za to vidět

#1 Nechte se inspirovat žlutými trabanty

Trabantem až na konec světa

Který Čech by neznal Trabant? Toto autíčko, kterým dřív jezdil každý druhý, si svou oblibu dokázalo zachovat až dodnes. Nejezdí se s ním sice do práce či k příbuzným jako dřív, ale na dlouhé cesty. Dan Přibáň, milovník Trabantů, natočil již několik dokumentárních filmů o českých nadšencích, kteří se vydali na cesty žlutě natřenými Trabanty. Sám je členem této skupiny, jejichž putování po světě ve žlutých autech, na které není vždy úplně dobré spolehnutí, vás nejen poučí, ale i inspiruje a pobaví.

Trabanty jsou totiž nevyzpytatelné. Každou chvíli se na nich něco porouchá a naši cestovatelé tak musí řešit, co s tím. Má smysl auto opravovat? Mají pokračovat dál? A má vůbec smysl cestování po světě Trabanty? Má! Tito nadšenci vám to dokážou tím, jak i přes obtíže vše překonají a dosáhnou svých cílů. A vy díky tomu můžete zhlédnout snímky Trabantem až na konec světa (2014), Trabantem napříč Afrikou (2011) nebo Trabantem do posledního dechu (2016). Dozvíte se nejen spoustu informací o navštívených zemích, nebo místech, kudy tito nadšenci projeli, ale také jaké to vůbec je cestovat právě Trabantem.

Přejít na ČSFD

#2 Naivní snílek jako symbol jedné americké generace

Útěk do divočiny

filmy o cestovani into the wild

V roce 2007 byl natočen snímek Útěk do divočiny, v němž se Sean Penn představil coby režisér. Hlavní roli Christophera McCandlesse si zahrál Emile Hirsch. Představoval mladíka, který ve 22 letech dostudoval vysokou školu, a místo aby nastoupil do zaměstnání a začal žít obyčejný život, jako všichni okolo něj, vyrazil na cestu za dobrodružstvím. McCandless se pomalu ale jistě přerodil z naivního snílka v symbol jedné generace Američanů. Vy si můžete jeho cestu z města do divočiny a drsné, často nemilosrdné přírody, užít ve 148 minut dlouhém filmu

Přejít na ČSFD

#3 Brad Pitt učitelem Dalajlámy

Sedm let v Tibetu

sedm let v tibetu

Film Sedm let v Tibetu z roku 1997, v jehož hlavní roli se představil známý Brad Pitt, se stal kultovním trhákem. Zamilovaly si ho Pittovy fanynky, ale i miliony lidí po celém světě. Představuje cestu rakouského horolezce Heinricha Harrera do Himalájí, kde se rozhodl se svým přítelem dobýt jeden z největších vrcholků těchto hor – Nanga Parbatu. Harrer se dostal do zajateckého tábora, odkud utekl a následně prošel celé Himaláje. Zakotvil v Tibetu, kde se stal učitelem tehdy mladého Dalajlámy. Diváci sledují nejen úchvatnou přírodu a emotivní příběh založený na skutečnosti, ale i zrod nezvyklého přátelství mezi lidmi z různých konců světa a z odlišných kultur. Zrod přátelství, ale i vzájemně předávané moudrosti.

Přejít na ČSFD

#4 Vtipné i strastiplné cestování s cestovkou

Účastníci zájezdu

Pokud byste rádi skutečnou oddechovku, při které se maximálně pobavíte, pak si pusťte snímek Účastníci zájezdu, který byl natočený podle knihy Michaela Viewegha. Je pravým opakem dobrodružných filmů, které zde doporučujeme. Proč to? Protože ne každý má dobrodružnou povahu, ne každý chce cestovat divočinou na vlastní pěst. Je spoustu cestovatelů, kteří se raději

vydají k moři v „bezpečí“ cestovní kanceláře. A přesně o tom tento snímek je. O skupině lidí, kteří se vydají autobusem do Chorvatska, dohlíží na ně naivní průvodkyně vypadající jako modelka, a přitom má každý své problémy. Problémy a starosti, na které chce zapomenout, nebo je naopak vyřešit. U této české komedie se pobavíte, odreagujete a nasajete atmosféru mořských vln a zlatavého písku.

Přejít na ČSFD

#5 Do divočiny s krásnou Reese Witherspoon

Divočina

divocina

Film Divočina zasáhl stejně jako jeho knižní předloha v roce 2014 mnoho srdcí. Našli si k němu cestu lidé, kteří rádi cestují, ale i jiní, kteří díky němu objevili nádhernou divokou přírodu Ameriky. Hlavní hrdinka Cheryl v podání Reese Witherspoon se vydá po životním krachu bez jakýchkoli zkušeností sama do divočiny. Rozhodne se projít 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu, tzv. PCT neboli Pacifik Crest Trail. Jedná se o nejdelší a nejdivočejší trasu v celé Americe a hrdinka si často sáhne doslova na dno. Její cesta nejen do nitra přírody ale i k sebepoznání vás doslova pohltí.

Přejít na ČSFD

#6 Legendární Karen Blixenová čelí nebezpečí Africké pouště

Vzpomínky na Afriku

vzpominky na afriku

Pokud milujete životopisné, dobrodružné a současně i romantické filmy, neměl by vám uniknout snímek z roku 1985 Vzpomínky na Afriku. Není to sice nejnovější film, ale v přehledu nejlepších cestovatelských filmů nesmí chybět. Film inspirovaný skutečnými událostmi nás přivádí na kávovou plantáž v Keni roku 1914. Hlavní hrdinku – Karen Blixenovou zde hraje Meryl Streepová, která musí čelit nejen divoké přírodě, na kterou není zvyklá, řídit plantáž a smířit se s nevěrou manžela, ale také bojovat s okouzlením Robertem Redfordem, který zde představuje tajemného bílého lovce.

Přejít na ČSFD

#7 I ženy mohou být honačkami krav

Austrálie

nejlepsi filmy o cestovani

Na naší cestě po filmových plátnech bychom měli zavítat i do Austrálie. Můžeme tak učinit spolu se snímkem natočeným v roce 2008, popisujícím Austrálii v době druhé světové války. Lady Ashly v podání Nicole Kidman je anglická aristokratka, která zdědí v Austrálii obrovský statek spolu s dvoutisícihlavým stádem dobytka. Problémem je, že nemůže zůstat na místě a musí se vypravit napříč Austrálií i s celým stádem. Doprovod jí dělá drsný statkář a cestu znepříjemňují válečné operace. Tento snímek vás zasáhne nejen okouzlující australskou přírodou, ale i zajímavým poutavým příběhem.

Přejít na ČSFD

#8 Vídeň netradičním pohledem

Před úsvitem

pred usvitem

Nyní se pojďme vypravit na úplně jiné místo. Opusťme divokou přírodu a vypravme se spolu s francouzskou studentkou a mladým Američanem do Rakouska, konkrétně do Vídně. Ve filmu Před úsvitem, který natočil roku 1995 režisér Richard Linklater, se tato zajímavá dvojice potká ve vlaku, cestou z Budapešti do Vídně. Společně prožijí nejen cestu vlakem, ale i následujících 14 hodin během neplánované expedice po Vídni.

Přejít na ČSFD

#9 Dovolená za polárním kruhem

Na sever od slunce

Pojďme se podívat i na nějaký ten dokument. A proč ne třeba na norský dokument s vysokým hodnocením na ČSFD – 88 % Na sever od slunce. Jedná se o příběh dvou surfařů, kteří se rozhodnout trávit zimu na opuštěné pláži až za polárním kruhem. Dny se krátí, noci prodlužují, přituhuje… Oni však stále surfují. Zároveň si staví malou chatku z materiálů vyplavených na pláži, stravují se tím, co najdou v popelnici a uklízí odpadky naplavené na plážích. Tento snímek ukazuje nejen soužití dvou lidí na neobvyklé místě, ale také poukazuje na řadu problémů, např. na zmíněné odpadky a jejich děsivé množství, které dokáže moře nejen vyvrhnout, ale především spolykat.

Přejít na ČSFD

#10 Vydejte se na svatou pouť

Pouť

pout

Cesta do Santiaga de Compostela je poměrně populární i v České republice. Proto nás zaujal film z roku 2010, který ukazuje, co všechno vás na této pouti může potkat. Hlavním hrdinou filmu Pouť je kalifornský doktor Tom, který se vypraví do Francie pro ostatky svého syna. Ten zahynul v bouři právě během pouti k hrobu sv. Jakuba. Tom se rozhodne na počest svého syna pouť dokončit. Netuší, co ho čeká, jaká cesta bude, ani koho na ní potká. Tento film by měl být povinností pro všechny, kteří by se do Santiaga rádi vypravili, nebo o tom alespoň uvažují.

Přejít na ČSFD

Tip: Podívejte se na 10 nejlepších knih o cestování.

Proč sledovat filmy o cestování?

Říkáte si, proč si mezi obrovským množstvím snímků, které na nás skáčou z televize, kin i internetu, vybírat právě ty cestovatelské nebo o cestování?

Podíváte se na místa a do zemí, které byste jinak nikdy nenavštívili

Nasbíráte inspiraci na své cesty

Poznáte, co všechno si hrdinové na takové cestě prožijí

Často sledujete fyzickou i psychickou změnu hlavního hrdiny

U životopisných filmů získáte znalosti o zajímavých osobnostech

Dozvíte se důležité informace o datech a událostech historie

Filmy o cestování vám dají mnohem více než běžná komedie, thriller apod.

Nyní už víte, jaké filmy o cestování rozhodně stojí za to vidět. Nezbývá než vám popřát příjemný čas strávený u televizních obrazovek. Doufáme, že se koronavirus umoudří a příští rok bude přát cestování více než ten letošní, abyste všechnu z filmů načerpanou inspiraci mohli využít a uvést do praxe.