Nejlepší knihy o cestování

11 knih, s kterými objevíte svět

knihy o cestovani

Milujete cestování, ale současná situace s koronavirem vám narušila plány? Museli jste zrušit naplánované cesty, ale dovolené už jsou schválené a vy teď nevíte, co s časem? Co si o cestování něco přečíst? Knihy o cestování, které vám dají inspiraci na nové cesty, místa, která neznáte, nebo poradí tipy, jak cestovat trochu jiným způsobem, než dosud? Víte, co je třeba takový couchsurfing? Cestovali jste někdy podobným způsobem?

A co když sami necestujete, ale máte ve svém okolí vášnivého milovníka tripů a výletů za hranice České republiky, a každou chvíli si marně lámete hlavu, jaký dárek mu pořídit k svátku, narozeninám, nebo jen tak – pro radost? Kniha o cestování neboli cestopis, je skvělým dárkem nejen pro cestovatele, ale i pro milovníky cizích zemí, kteří sami cestovat nemohou (ať už kvůli Covid-19, nebo ze zdravotních důvodů), rádi si ale o cestování jiných čtou.

A proto se pojďme podívat na nejlepší, nejoblíbenější a nejpraktičtější knihy o cestování, které vám přinesou inspiraci, tipy a naladí vás na tu správnou dobrodružnou vlnu.

11 tipů na knihy o cestování, které stojí za to přečíst

#1 Je libo pěší poutě?

Knihy od Ladislava Zibury

Ladislav Zibura je mladý a velmi svérázný cestovatel, který v Brně vystudoval žurnalistiku a jeho texty jsou velmi čtivé a zábavné. Vedle psaní má jeden velký koníček – cestování. Cestuje pěšky i na kole a má za sebou už několik cest plných dobrodružství. Populární je i díky Facebooku a Instagramu, kde ho najdete jako „prince Ládíka“. Zibura má za sebou pěší cesty do Jeruzaléma, Santiaga de Compostela, Arménii i Gruzii. A procestoval toho ještě mnohem víc. Postupně vychází knihy plné jeho cestovatelských zážitků, které čtou tisíce nadšených čtenářů, ať už jsou sami cestovatelé či nikoli.

Pěšky mezi budhisty a komunisty

40 dní pěšky do Jeruzaléma

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Prázdniny v Evropě

Do obchodu

#2 Cestovat může kdokoliv

Travel Bible

knihy o cestování

Travel Bible je kniha pro všechny, kteří by rádi sbalili batohy, obuli pohorky a vyrazili na cestu, ale něco jim v tom brání – obavy, nedostatek peněz, rodina, pracovní povinnosti atd. Matouš Vinš a Petr Novák dali v této „cestovatelské bibli“ dohromady zkušenosti své i svých přátel, dalších ostřílených cestovatelů i digitálních nomádů, a přináší spoustu rad a tipů, jak cestovat doslova za hubičku.

Najdete zde návod na to, jak hodit za hlavu všechny předsudky a skutečně začít – a vyrazit – na cestu! Jak sehnat levné letenky, jak neutratit zbytečně mnoho za ubytování atd. Tahle kniha vám přiblíží spoustu možností, jak cestovat a neomezovat se, jak poznat co nejvíce z míst a zemí, které navštívíte, a to všechno na základě zkušeností mnoha ostřílených cestovatelů. Ať už jste cestovatelé, nebo se na podobná dobrodružství teprve chystáte, Travel bible by vám v knihovně chybět neměla.

Od stejných autorů pak můžete zakoupit i knihu Travel Jobs, která se zaměřuje čistě na vydělávání na cestách. Je pro lidi, kteří touží cestovat neustále a chtějí proměnit cestování ve svůj životní styl. Kniha vám ukáže, že možností jak toho dosáhnout je spousty.

Do obchodu

#3 Jak se bydlí u místních?

Couchsurfing v Íránu

Víte, co je to couchsurfing? Zkoušeli jste tak cestovat? Pokud patříte, stejně jako autor této knihy – Stephan Orth, k lidem, kteří raději než luxusní hotelové pokoje, vyzkouší pohostinnost místních obyvatel, možná by se hodilo tento styl cestování někdy vyzkoušet. Než se do toho pustíte, přečtěte si některou z knih tohoto mladého nadšeného cestovatele.

Couchsurfing v Íránu je sice zakázaný, ale to našeho autora neodradilo. Přes web spojující milovníky couchsurfingu si naplánoval cestu a domluvil si přespávání u různých místních obyvatel. Tak poznal nejen mnoho zajímavých lidí, ale nahlédl i do běžných íránských domácností, jedl stejná jídla jako Íránci, vyzkoušel si jejich způsob bydlení, poznal jejich způsob myšlení. Poznal zkrátka nejen zemi, ale i její lid a kulturu z takové blízkosti, jakou hotely a cestovní kanceláře nikdy nemohou nabídnout.

Do obchodu

#4 Stopem kolem světa, dvakrát a s humorem

Stopařův průvodce zeměkoulí

U couchsurfingu ještě chvíli zůstaneme. Jen k němu přidáme pořádnou dávku stopování, dumpster diving, dobrovolničení a humor Slávka Krále. Slávek obcestoval svět dvakrát kolem dokola auto stopem (stopl si ale třeba i letadlo nebo koňský povoz) a půl roku stopoval po Africe. Přespával kde sa dalo – ve své hamace, v chudinském slumu nebo v kostele. Z cest si jednou také odnesl malárii, jednou štěnice, ale většinou především hromadu zajímavých a vtipných historek, které s vámi nadlehčenou formou sdílí ve své knize Stopařův průvodce zeměkoulí. Dozvíte se i mnoho užitečných informací a tipů, které můžete využít i vy na svých budoucích cestách.

TIP: Přečtěte si náš rozhovor se Slávkem Králem o cestování/stopování s pejskem.

Do obchodu

#5 Škoda Forman v akci

Sabagiro už ne!

Dalším svérázným českým cestopisem je Sabagiro už ne! Jeho autorem je jeden z cestovatelů, Martin Surovec, který vyrazil na cestu třiadvacetiletou Škodou Forman spolu s kamarádem a dalším zcela neznámým nadšencem, kterého objevili na internetu. Protože ve třech se to lépe táhne, že! I když jim české velvyslanectví v Moskvě nedoporučilo na některá místa jezdit, nedali si říct a vyrazili. Vy tak máte možnost přečíst si dobrodružnou a často i nebezpečnou cestu po Rusku, Gruzii, Polsku a mnoha dalších místech, na stránkách tohoto cestopisu. A že to bylo občas hodně napínavé…

Do obchodu

#6 Tereza Voříšková a její dobrodružství

Tereza Ramba – DobroDruhům

Oblíbená česká herečka Tereza Ramba (Voříšková) procestovala za dva roky 20 zemí. Prožila v nich okamžiky zajímavé, napínavé i dobrodružné. V mnoha případech i nečekané. Proto tvrdí, že cestování je zbytečné plánovat na 100 % – vždy vás totiž něco překvapí. O místech, která navštívila i o svých zážitcích se rozepsala na stránkách cestopisu, který vychází pod názvem DobroDruhům a je doplněn spoustou autentických fotografií a ilustrací.

Do obchodu

#7 Příběh nepálské módy

Mé nepálské lásky

Michaela (Mischa) Gautam je v Čechách známá hlavně díky své značce Thao, která prodává nepálskou módu. Tu šijí lidé, kteří díky Michaele získali nový a lepší způsob obživy. Část z peněz navíc podporuje nepálské děti a poskytuje jim možnost chodit do škol a mít lepší budoucnost. O své cestě do Nepálu, a především za svým snem – vybudovat vlastní firmu, která toto všechno umožní, popsala sympatická cestovatelka v knize Mé nepálské lásky. Je to příběh o velké odvaze, velkém dobrodružství, a především o neskutečné síle a vůli vytrvat a nevzdat se. Díky této knížce poznáte nejen pozadí celého projektu, ale také Nepál ve vší surové realitě, kterou představuje.

Do obchodu

#8 Hory a pouště

Reinhold Messner a jeho knihy

Reinhold Messner je známý tyrolský horolezec a cestovatel. Za svůj život vylezl na více než stovku hor a navštívil velké množství pouští. O svých cestách a dobrodružstvích píše a pravidelně vydává knihy, kterých už vyšlo kolem 40. Jmenujme alespoň některé: K2, Chogori – Velká hora, Lidé z hor. Obrazy a setkání, Gobi. Poušť ve mně, Bouře na Manaslu – Drama na střeše světa.

Do obchodu

#9 Legenda H+Z

Miroslav Zikmund a jeho knihy

Zapomenout nesmíme ani na jednoho z našich prvních největších cestovatelů – Miroslava Zikmunda – spisovatele, publicistu a fotografa. Tento odvážný a nezdolný muž vyrazil na svou první výpravu v padesátých letech minulého století. Parťáka mu dělal Jiří Hanzelka, s nímž vytvořili nerozlučnou dvojici. Cestovali vozem značky Tatra a jejich první cesta byla do Afriky a Jižní Ameriky. Jejich cesty odvysílal dokonce i československý rozhlas.

Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou cestovali ještě dlouho ve stáří. Zikmundovi bylo při posledních cestách dokonce přes 90 let! Své zážitky, poznatky a fotografie publikovali v mnoha knihách, které vycházely a stále vycházejí, a jsou velmi čtivé, hodnotné a oblíbené.

Afrika kolem Tatry

Afrika snů a skutečnosti

Cejlon – Ráj bez andělů

Jižní Amerikou

Modrý Mauritius… a přece Austrálie!

Cestopisy Hanzelky a Zikmunda vychází v posledních letech zcela nově pod názvem Legenda H+Z – První cesta, Druhá cesta atd. u nakladatelství Jota, takže skuteční milovníci cestování si mohou tento „poklad“ pořídit v novém vydání kompletně.

Zjisti aktuální cenu

#10 Další česká legenda

Miloslav Stingl

Také Miloslav Stingl je doslova českou cestovatelskou legendou. Byl autorem mnoha knih literatury faktu, etnografem a nadšeným cestovatelem po indiánské a polynéské oblasti. O svých poznatcích, cestách a dobrodružstvích napsal řadu cenných knih, které v poslední době vydává – stejně jako Legendu H+Z nakladatelství Jota. Miloslav Stigl už bohužel žádnou novou knihu nenapíše, protože letos zemřel. Jeho knihy tady ale budou pořád a neměly by chybět v knihovně žádného nadšeného cestovatele!

Tajemství indiánských pyramid

Očarovaná Hawai

Zapomenuté výpravy

Miloslav Stingl. Biografie cestovatelské legendy

Do obchodu

#11 Cesta kilem?

Velká cesta kilem za Čingischánem

Jana a Daniel Urbanovi jsou manželé a nadšení cestovatelé, kteří vyměnili letadla a autobusy známých cestovek za Škodu 100 z roku 1969. O svých cestách si vedou pečlivý deník, aby žádné dobrodružství a zážitek neupadl v zapomnění. Milovníci cestopisů si tak mohou vše přečíst a bavit se, aniž by riskovali své životy, jako manželé Urbanovi. V tomto cestopise popisují svou cestu z Prahy přes Pamír do Mongolska a zpět.

Zjisti aktuální cenu

Knihy na cestách?

Knihy na cestách je název, který má poměrně široké pojetí. Cestovat můžete nejen s cestopisy a turistickými průvodci, ale i s beletrií. My si teď ukážeme, že i vášniví knihomolové mohou vyrazit na cesty, aniž by si strhali záda množstvím knih, které by táhli v batohu. A to i v případě, že nemohou být ani den bez knihy, nebo neusnou alespoň bez jedné přečtené kapitoly.

Audioknihy

audioknihy

Cestovat s klasickou knihou není moc praktické. V dopravním prostředku se vám při čtení může dělat špatně (obzvlášť v některých zemích, kde místo autobusů jezdí spíše popelnice na kolečkách) a číst za chůze je poněkud nepraktické (i když uznáváme, nikoli nemožné!)

Praktickým způsobem, jak si neodepírat zážitek z literatury, a přitom prošlapat pohorky, jsou audioknihy, tedy knihy načtené různými interprety – většinou známými herci.

Čtení ušima je dnes velmi populární, a to především proto, že můžete přečíst i knihy, na které byste jinak neměli čas – třeba při práci, jogingu, v autě nebo na nějakém tom výletu. Stačí si stáhnout do mobilu některou z aplikací – Audiolibrix nebo Audiotéku pro české knihy a zahraniční knihy v češtině/slovenštině, nebo Audible pro knihy zahraniční (v cizích jazycích), nakoupit a stáhnout si audioknihy, které vás zajímají a začít poslouchat.

E-booky a čtečky

Pro ty, co přece jen dávají přednost psanému slovu a špatně se jim příběh vnímá, když jim ho někdo vypráví, jsou ideální e-knihy, neboli e-booky. Nakoupí se v elektronické podobě, stáhnou se do mobilu, tabletu, čtečky nebo klidně i do notebooku a dají se číst kdykoli si vzpomenete.

kindle

Velkou výhodou e-knih je, že si jich můžete stáhnout obrovské množství a váš batoh to nijak nezatíží. Číst pak můžete to, na co máte zrovna chuť a ne to, co jste si přibalili do batohu. Při nočním čtení nemusíte hledat baterku, protože mobil, tablet i některé čtečky světlo nepotřebují.

Mnoho cestovatelů /knihomolů je pak vybaveno právě nejoblíbenější čtečkou – Kindle, která je v její nejvnovější verzi plnohodnoutnou náhradou reálné knihy s technologickýma vychytávkama navíc.

A pokud byste si přece jen nějakou knihu rádi poslechli, ale není ve formě audioknihy, zkuste si stáhnout některou z aplikací, které předčítají e-knihy. Je to sice poněkud strojené a monotónní, ale dá se na to zvyknout.

TIP: Jaká je nejlepší čtečka knih porádí portál Testado.cz.

Pošli to dál

Ne, nemáme na mysli známý film z roku 2000, ani stejnojmennou knihu, ale projekt, který je velmi sympatický a oblíbený jak mezi cestovateli, tak mezi knihomoly. Stačí, když v dané destinaci zakoupíte knihu, kterou přečtete, a předáte ji dál. Neuklidíte si ji do své knihovničky, ale necháte ji někomu dalšímu třeba v kavárně, knihobudce, na nádraží atd. A vy si v nové destinaci koupíte zase knihu novou – nebo vám třeba někdo daruje tu svou.

poulicni knihovna brno

Je to velmi zajímavý projekt, který se šíří čím dál víc. Díky němu rostou na mnoha místech poličky, knihovničky i celé kniho-budky, v níž lidé odkládají knihy, které už přečetli a za to si vezmou jiné, které tam dal někdo před nimi.

Velmi zajímavé je to právě v místech dopravních prostředků – na vlakových a autobusových nádražích. V Praze si půjčíte z cestovní knihovničky knížku, během cesty do Brna ji přečtete a v tamní knihovničce ji necháte někomu dalšímu. Je to zábava i příjemné sdílení knih, které jim dává další život. Jen v současné koronavirové krizi dávejte pozor a buďte obezřetní. Pokud si knihu v takové cestovní knihovně půjčíte, raději ji hned nečtěte, ale odložte ji na pár dní do „karantény“.