nejlepsi lyzarska strediska v evrope

Nejlepší lyžařská střediska v Evropě

10 tipů na nejlepší evropské lyžování

Rok se opět chýlí ke konci a spousta z nás už hledá místo pro zimní dovolenou. Jelikož na tom jsme podobně, zaměřili jsme se na nejlepší lyžařská střediska v Evropě a přinášíme vám tipy na deset z nich, která rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu plno užitečných informací, pro jaké lyžaře je středisko vhodné, zda se v něm dobře ubytujete, i různé zajímavosti navíc.

Ve spodní části našeho článku jsme se pak zaměřili na to, jak takové lyžařské středisko pro zimní dovolenou vybrat.

10 tipů na nejlepší lyžařská střediska v Evropě

Lázeňské městečko s romantickou atmosférou

1. Bad Gastein, Vysoké Taury

Gastein není od České republiky nijak daleko, a přitom poskytuje opravdu velkolepou zábavu na sněhu. Nabízí přístup k více než 197 kilometrům sjezdovek a využívat zde můžete lanovky i vleky. Záleží na tom, jakou oblast pro své lyžování zvolíte. Městečko Bad Gastein je lázeňské, takže si tu můžete dopřát i relax v podobě lázeňské kúry a koupání. Najdete tu ale i celou řadu ubytovacích zařízení, od čtyř a pětihvězdičkových hotelů po malé penziony za pár desítek Euro. Jedná se o jeden z nejkrásnějších regionů Salcburska a díky sněhovým dělům a podnebí, které přeje zimním sportům si tu užijete vynikající sjezdovky od podzimu až do jara. Na své si tu přijdou nároční lyžaři i rodiny s dětmi.

 • Země: Rakousko
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 73,90 Eur
 • Počet km sjezdovek: 197 km

Ubytování v okolí

Zábava pro rodinu i freeridery

2. Lech, Alpy

Pokud hledáte luxusní turistické středisko pro svou zimní dovolenou, v Rakousku, ve středisku Lech to bude to pravé. Kolem je rozkládá veliký lyžařský areál Alberg, který má propojené sjezdovky dlouhé dohromady až 300 kilometrů. Faktem je, že místní sjezdovky nejsou právě vhodné pro nezkušené lyžaře nebo rodiny s dětmi. Na své si tu přijdou hlavně milovníci strmých kopců, úzkých sjezdovek apod. Vhodný je pro středně zkušené lyžaře a vyhledávané je toto středisko především freeridery. Zatímco Alberg je spíše pro zdatné lyžaře, Lech nabízí i mírnější sjezdovky. Najdete tady opravdu různorodé terény, od těch jednodušších po členité, točivé tratě, které se mohou i různě křížit. Toto lyžařské středisko je vhodné od podzimu do jara a přes zimu si tu užijete doslova nadýchané sněhové peřiny.

 • Země: Rakousko
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 67 Eur
 • Počet km sjezdovek: 300 km

Ubytování v okolí

Luxusní lyžování pod Matterhornem

3. Zermatt, Alpy

Zermatt je nejznámější a nejjižněji položený švýcarský lyžařský areál, kterému dominuje silueta Matterhornu. Kolem najdete plno Alpských „čtyřtisícovek“. Středisko Matterhorn Glacier Paradise patří mezi nejvýše položená lyžařská střediska a díky tomu sem míří lyžovat lidé i v letních měsících, kdy jsou zde stále dobré podmínky. V zimě je lyžařům k dispozici na 360 kilometrů sjezdovek různých úrovní a skipas vám umožní využívat i více lyžařských areálů najednou. Najdete zde i sjezdovky mírnější, vhodné pro méně pokročilé lyžaře, ale pokud si chcete jízdu na lyžích či snowboardu skutečně užít, bude tohle to pravé místo. Více než 60 % místních sjezdovek je určeno zkušeným lyžařům a jsou poměrně náročné a označení mají červenou barvou. 20 procent sjezdovek je pak černých a je určeno expertům.

 • Země: Švýcarsko
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 102 CHF
 • Počet km sjezdovek: 360 km

Ubytování v okolí

Luxusní středisko oblíbené Čechy

4. Avoriaz, Alpy

Také Francie má nejlepší lyžařská střediska v Evropě, která stojí za návštěvu. Mezi ta nejoblíbenější patří Avoriaz, které se nachází v severní části Savojských Alp a spadá do lyžařské oblasti Les Portes du Soleil. V této oblasti mezi Ženevským jezerem a horou Mont Blanc se nachází rovnou 12 lyžařských areálů a délka tratí dosahuje úžasných 650 kilometrů. K ubytování zde najdete luxusní hotely, soukromé apartmány i rezidence. Tratě pro lyžaře zde najdete na různých úrovních a nechybí ani zelené a modré pro méně zdatné a středně zdatné lyžaře. Můžete sem proto v klidu vyrazit i na rodinou zimní dovolenou. Na své si ale přijdou i lyžaři zkušení, kteří mohou využít přes 100 červeně označených tras a na 30 černých.

 • Země: Francie
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 62 Eur
 • Počet km sjezdovek: 650 km

Ubytování v okolí

Luxusní lyžování v Dolomitech

5. Alta Badia, Dolomity

Lyžařské středisko Alta Badia najdete v Jižním Tyrolsku, konkrétně v Dolomitech. V oblasti Dolomity Superski nabízí jedny z nejlepších lyžařských podmínek, což také dokazuje jeho oblíbenost a kvalitní recenze. Najdete zde perfektně upravené sjezdovky a skvělou dopravní infrastrukturu, díky které se snadno dostanete přesně na ty sjezdovky, které vás lákají. K dispozici jsou sjezdové i běžkařské trasy, vleky i lanovky. 130 kilometrů je délka lyžařské trasy pro méně zdatné a středně zdatné lyžaře. Modré sjezdovky pak dosazují 70 kilometrů a červené, pro zkušené lyžaře 52 kilometrů. Nechybí ani sjezdovka pro lyžařské experty a jedna pro snowboardisty. Ubytovat se tu můžete v řadě luxusních apartmánů i ve čtyřhvězdičkových hotelech.

 • Země: Itálie
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 74 Eur
 • Počet km sjezdovek: 260 km

Ubytování v okolí

Největší lyžařská aréna ve Švýcarsku

6. Verbier, Alpy

O Verbieru se říká, že je to největší lyžařská aréna ve Švýcarsku, a navíc Mekka freeridingu. Toto lyžařské středisko najdete v západní části kantonu Wallis. Terény jsou rozlehlé a bez lesního porostu a samotné městečko Verbier se se svým vzhledem a službami může řadit k nejluxusnějším střediskům, jako jsou Chamonix nebo Zermatt. Ducha městečka podtrhují mohutné dřevěné stavby, ale najdete tu i plno obchodů s tím nejluxusnějším lyžařským vybavením. Je zde celá řada červených sjezdovek, které jsou dokonale upravené, mají sportovní sklon a dokonalou přehlednost. Jsou tak vhodné pro zkušené lyžaře, ale mohou si je vyzkoušet i ti středně zdatní. Na vrcholcích lyžařských tras si užijete i nádherné pohledy na okolní hory. Např. z Mont Fortu dohlédnete na švýcarské, italské i francouzské Alpy. Své si tu užijí i milovníci freeridingu.

 • Země: Švýcarsko
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 72 CHF
 • Počet km sjezdovek: 412 km

Ubytování v okolí

Přehledné sjezdovky v nejluxusnějším lyžařském středisku v Evropě

7. Chamonix, Alpy

Středisko Chamonix patří mezi ty nejlepší a nejluxusnější v Evropě. Najdete ho v Horním Savojsku ve Francii, a kromě perfektně upravených sjezdovek se můžete těšit i na uchvacující pohled na přírodní kulisu v podobě Mont Blancu. Chamonix má dlouhou historii, která sahá až k počátkům lyžování a horolezectví. Na své si tady přijdou dokonce i freerideři. Nejvíce sjezdovek zde najdete v červené barvě. Vhodné jsou ale i sjezdovky pro středně zdatné lyžaře, v barvě modré, kterých tu najdete 34 %. Některé sjezdovky jsou také zelené a experti v lyžování využijí i sjezdovky černé. V Chamonix najdete krásné, přehledné a dokonale upravené sjezdovky, ale také kvalitní ubytování v různých zařízeních, od hotelů po apartmány. Dopravní dostupnost je na výborné úrovni a věřte, že si zde užijete nejen sport, ale i výhledy na nádhernou přírodu a hory.

 • Země: Francie
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 76 Eur
 • Počet km sjezdovek: 169 km

Ubytování v okolí

Božské lyžování v Sierra Nevada – Lyžařská Mekka Španělska

8. Pradollano, Sierra Nevada

Také Španělsko má jedno z nejkrásnějších lyžařských středisek v Evropě, které se jmenuje Pradollano, ale spíše ho budete znát pod názvem Sierra Nevada Resort. Nachází se nedaleko Středozemního moře, uprostřed Andalusie a je označováno jakou lyžařská Mekka Španělska. Najdete zde plno svahů s hlubokým sněhem, který vypadá jako z pohádky, ale především spoustu kvalitních a perfektně upravených sjezdovek. Na své si tu přijdou jak méně zdatní lyžaři, tak experti v lyžování. Areál se nachází v poměrně vysoké poloze, takže je tu sněhu dostatek. A pokud by náhodou nebylo, doplní sníh sněhová děla. Sjezdovky tu dosahují celkové délky 87 kilometrů, což sice není oproti jiným střediskům tolik, ale na skvělou zimní dovolenou jsou dostačující. Pradollano je vhodné i pro rodiny s dětmi a ubytování tu najdete v modernizovaných zařízeních různého typu. Nechybí ani obchody a možnosti k občerstvení. Zkrátka najdete tu vše pro nádhernou dovolenou.

 • Země: Španělsko
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 57 Eur
 • Počet km sjezdovek: 87 km

Ubytování v okolí

Klidné lyžování bez velkých davů

9. Cortina D´Ampezzo, Dolomity

Cortina D´Ampezzo je olympijské městečko, které nabízí krásné sjezdovky, i když poněkud roztroušené na svazích. Dostat se k nim a přejíždět mezi nimi však můžete skibusem. Najdete tady řadu hotelů a jiných možností k ubytování, stejně jako luxusní butiky.

Nejoblíbenějším lyžařským areálem je olympijský areál pod Tofanou. Zde najdete řadu červených sjezdovek, výše pak i černých pro experty v lyžování. Na své si ale přijdou i středně zdatní lyžaři – v nižších částech jsou pak sjezdovky modré. Na vrcholky sjezdovek se dopravíte vleky i lanovkami. Toto lyžařské středisko se nachází v Dolomitech, které poskytují dechberoucí kulisy i pohledy do dálky, na zasněžené vrcholky „čtyřtisícovek“. Lyžovat tu můžete na loukách, ve skalách i v lese, takže se nemusíte nechat omezovat počasím, mlhou nebo větrem. Mírnou nevýhodou Cortiny je, že některé lanovky nebo ubytování mohou působit poněkud omšele. Postupně jsou však i ty starší nahrazovány luxusními moderními zařízeními, takže si tu svou dovolenou jistě užijete na maximum.

 • Země: Itálie
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 62 Eur
 • Počet km sjezdovek: 120 km

Ubytování v okolí

Lyžařské trasy na špičkové úrovni

10. Davos Klosters

Také lyžařské středisko Davos Klosters Mountains patří se svými 270 kilometry sjezdovek mezi naprostou špičku. Vybrat si můžete z pěti lyžařských areálů a řady sjezdovek na různé úrovni. K dopravě na vrcholky využijete celkem 36 lanovek i vleků. Sníh je zde k dispozici od podzimu až do dubna a ve spojení s kvalitními, přehlednými a upravenými sjezdovkami vám poskytne nevšední zážitek a perfektní zimní dovolenou. Sjezdovky jsou zde vhodné nejen pro profesionální a vysoce zdatné lyžaře, ale také tu najdete takové, které ocení i rodiny s malými dětmi – např. sjezdovky a cvičné svahy Rinerhorn. V tomto areálu najdete i běžkařské trasy a snowparky a ubytovat se v okolí můžete v hotelech různých úrovní a cenových relací. Ve všech však budete spokojeni s přístupem i kvalitou ubytování.

 • Země: Švýcarsko
 • Cena skipasu (1 den dospělý): 64 CHF
 • Počet km sjezdovek: 211 km

Ubytování v okolí

Jak vybírat lyžařské středisko pro zimní dovolenou?

Lyžařská střediska v Evropě patří mezi nejvyhledávanější především u středně zdatných a zkušených lyžařů, kteří si chtějí užít nejen neopakovatelný zážitek ze sportu, ale také nádhernou přírodu a kvalitní služby kolem. Vybrat ji však nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. I když vám kolega v práci doporučí určité středisko, může lyžovat úplně jinak než vy, a tudíž vám jeho typ vůbec nemusí vyhovovat. Pojďme se tedy podívat, jak lyžařská střediska v Evropě vybírat a jak najít to nejlepší právě pro vás.

Lokalita – země

Při svém výběru můžete začít klidně lokalitou, která vás zaujala. Milujete Itálii, Francii, nebo dokonce Španělsko? Obvykle jsou téměř v každé zemi vhodné pro zimní dovolenou taková lyžařská střediska, která dokážou splnit požadavky zdatných i méně zdatných lyžařů. Proto klidně začněte výběrem oblíbené země. Zaměřit se můžete také na vzdálenost od domova. Pokud nechcete jezdit příliš daleko, volte místa, jako jsou Rakousko nebo Itálie. Pokud vám nevadí projet se dále, zkuste Švýcarsko, Francii nebo rovnou Španělsko.

Na jaké úrovni je vaše lyžování

Pokud už víte, do jaké země zamíříte, podívejte se, jaká lyžařská střediska nabízí, a především jaké jsou v nich k dispozici sjezdovky. Ty by měly odpovídat vašim lyžařským dovednostem a zkušenostem. Pokud jedete s celou rodinou, myslete také na ně. Vám možná budou červené a černé sjezdovky vyhovovat, ale manželka s malými dětmi jistě ocení trasy pro nezkušené lyžaře a cvičné trasy. Každé středisko vždy uvádí, jaké lyžařské trasy u nich najdete – i kolik kilometrů měří. Obvykle se méně náročné sjezdovky nachází v nižších polohách a ty nejnáročnější pak v polohách nejvyšších.

Terén a úprava sjezdovek

My jsme se při našem výběru středisek pro nejlepší lyžování v Evropě zaměřili i na kvalitu sjezdovek a terén. Někde najdete rozlehlé louky s perfektně upraveným sněhem, přehledné, bez jediného porostu či skály. Jinde můžete lyžovat i v lese nebo mezi skalami. Některé jsou rovné a široké, jiné úzké a samá zákruta. I to berte v úvahu, když si chcete dobře zalyžovat. Vždy přemýšlejte, zda sjezdovku skutečně zvládnete vy i váš doprovod.

Vleky a lanovky

Lyžařská střediska v Evropě mají obvykle na vysoké úrovni i možnost dopravy, a to nejen do míst lyžařských areálů – skibusy apod., ale i mezi nimi. Některá totiž mají sjezdovky vzájemné propojené a můžete bez problémů přejet z jedné do druhé, jiné mohou být naopak roztroušeny po svazích a budete se muset přepravit skibusem.

Druhou záležitostí jsou lanovky a vleky. Většinou najdete v nejznámějších střediscích kvalitní nová zařízení, ale některá z nich, např. v Itálii, mohou působit poněkud zastarale a omšele. My jsme tyto informace uvedli i v našem výběru, takže pokud si chcete užít maximální luxus se vším všudy a nechcete trávit čas na rozvrzaném vleku či lanovce, podívejte se, kde na to dát pozor.

Ubytování a obchody

Pokud vyrazíte na zimní dovolenou, budete hledat samozřejmě i ubytování. Lyžařská střediska v Evropě nabízí celou řadu ubytovacích možností. Obvykle v každém z nich najdete hotely o třech, čtyřech i pěti hvězdičkách. Někde jsou k dispozici soukromé apartmány nebo penziony pro menší počet hostů. Zde se tedy zaměřte na své finanční možnosti a podle toho vybírejte, jaké ubytování vám bude vyhovovat.