nejlepsi mista na dovolenou v evrope

Nejlepší místa na dovolenou v Evropě

10 tipů na perfektní dovolenou v rámci Evropy

Hledáte místo pro letošní dovolenou? Nechce se vám ale podstupovat dlouhá cesta letadlem a v ideálním případě byste rádi i ušetřili nějakou tu korunku? Pak je dovolená v rámci Evropy pro vaši dovolenou ideální. Perfektní je, že ani nemusíte opustit náš vlastní kontinent a dostane se vám plno krásných destinací, jak pro klasickou dovolenou u moře, tak i třeba pro pobyt v historickém městě nebo v přírodě. Podívejte se na našich 10 žhavých tipů na nejlepší místa na dovolenou v Evropě a nechte se inspirovat.

10 tipů na nejlepší místa na dovolenou v Evropě

Azurová italská jezera

1. Itálie, Lago di Garda

Spousta lidí jezdí na dovolenou do Itálie k moři. Věděli jste však o nádherném Gardském jezeře (Lago di Garda)? Jedná se o největší italské jezero, které nabízí plno aktivit k vyžití. Můžete si sem zajet na pláž (jezeru se v Itálii přezdívá malé moře) a nebo vychutnat okolní alpskou přírodu, která nabízí spoustu příležitostí k turistice či horolezectví. Na místo dojedete pohodlně i autem, takže není problém cestovat s celou rodinkou nebo se u jezera stavit v rámci evropského road tripu.

Délka letu: 4 hodiny (+ možnost cestovat autem)

Zpáteční letenka: v průměru 5000 Kč

Vyžití: koupání v jezeře, skoky do vody, turistika, cyklistika, horolezectví, (v zimě lyžování)

Teplota v létě: 27°C

Teplota v zimě: 9°C

Nabídka zájezdů

Nádherná dovolená u moře

2. Řecko

Pro perfektní dovolenou u moře s nádhernými plážemi určitě doporučujeme Řecko. Je jedno, který ze známých ostrovů navštívíte, vsechny mají své kouzlo. Nejen, že vás čekají nadherné písčité či oblázkové pláže, také na vás dýchne historie antického Řecka.

Řecko navíc nabízí jednu z vyhlášených nejkrásnějších pláží světa. Jedná se o pláž Navagio na řeckém ostrově Zakynthos. Najdete ji v TOP 10 v našem výběru nejhezčích pláží světa.

Délka letu: 2 hodiny

Zpáteční letenka: v průměru 5000 Kč

Vyžití: pláže, turistika, kultura (historická městečka)

Teplota v létě: 30°C

Teplota v zimě: 12°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Dechberoucí příroda

3. Slovinsko, Jezero Bled

Zavítáte-li do Slovinska, rozhodně by vám nemělo uniknout jezero Bled. Zajímavostí zde najdete hned několik. Toto jezero vzniklo táním Bohinjského ledovce a dodnes jej zásobují především podzemní zřídla. Na většině vodní plochy platí zákaz koupání, ale přesto o tento požitek nepřijdete. Stačí se dopravit na místo, kde je to povoleno. Na tomto jezeře s neuvěřitelně nádhernou tyrkysovou barvou si dopřejete zhruba hodinovou jízdu loďkou na Blejski Otok (ostrov) s poutním kostelem Panny Marie. Můžete navštívit kostelík, zazvonit si ve zvonici nebo si dopřát kávu a vynikající zmrzlinu. Za návštěvu stojí i Blejski grad stojící na ostrohu nad jezerem ve výšce 140 m.

Délka letu: 3, 5 hodin (+ možnost cestovat autem)

Zpáteční letenka: v průměru 5000 Kč

Vyžití: koupání v jezeře, turistika, cyklistika, výlet na loďkách na Blejski Otok, Blejski grad

Teplota v létě: 26 °C

Teplota v zimě: – 3 °C

Nabídka zájezdů

Pohádkové výhledy

4. Turecko, Cappadocie

Mezi nejlepší místa na dovolenou v Evropě řadíme i Turecko (i když zde už mírně hranici Evropy překračujeme). Pobyt na tureckém pobřeží si užijí všichni milovníci pláží. Kdo však hledá pro svou dovolenou něco extra, doporučujeme výlet do kouzelné Cappadocie. Ta je známá pro svá nádherná panoramata s horkovzdušnými balóny. Ubytovat se můžete přímo v některém z hotelů s výhledem na balóny. Tato oblast sice neleží u moře, ale určitě stojí za návštěvu.

Délka letu: 6 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 9000 Kč

Vyžití: restaurace a kavárny s výhledy, u pobřeží krásné pláže

Teplota v létě: 30°C

Teplota v zimě: 6°C

Nabídka zájezdů

Pro milovníky architektury a umění

5. Holandsko, Amsterdam

Kdo jede do Holandska, neměl by minout Amsterdam. Je nejen hlavním městem Nizozemska, ale také jeho kulturním a finančním centrem. Na první pohled vás okouzlí svou specifickou architekturou – domy s úzkými průčelími nalepenými těsně na sobě, ale také kanály, přes které vede nespočet mostů. Amsterdam je typický i pro oblibu jízdy na kole. Pokud si ho chcete užít po svém, můžete si půjčit kolo a projet si ho sami, bez průvodce. Vyzkoušet byste měli i plavbu lodí, protože díky ní uvidíte toto krásné město ze zcela jiného úhlu. Nezapomeňte navštívit muzeum Van Gogha a Rijksmuzeum s Rembrandtovými díly. Za návštěvu stojí i Dům Anny Frankové.

Délka letu: 1 hod 30 min (bez přestupu)

Zpáteční letenka: v průměru 3500 Kč

Vyžití: zajímavé památky, turistika, muzea, Dům Anny Frankové, kavárny a restaurace, plavba po kanálech

Teplota v létě: 28 °C

Teplota v zimě: – 2 °C

Nabídka zájezdů

Dostupná dovolená pro každou rodinu

6. Chorvatsko

Chorvatsko nemůžeme v našem výčtu vynechat. Je to oblíbená letní destinace pro většinu českých turistů. A není divu! Jedná se o naši nejbližší možnost letní dovolené u moře. A pláže má Chorvatsko nádherné! Musíte si však vybrat správně destinaci v rámci země. Samozřejmě v Chorvatsku najdete plno turisticky přeplněných míst s menší betonovou pláží, které nejsou nijak fotogenické, ani příjemné ke koupání (často se však jedná o cenově dostupnější varianty dovolené). Také však narazíte na absolutní přírodní skvosty – a nejen přímo u moře. Působivá jsou např. Plitvická jezera, která najdete ve vnitrozemí v oblasti Lika.

Krásné pláže a výhledy na moře najdete např. na ostrově Pag nebo více na jihu – v Dubrovniku.

Délka letu: 2 hodina (+ možnost cestovat autem)

Zpáteční letenka: v průměru 5000 Kč

Vyžití: pláže, turistika, kultura (historická městečka)

Teplota v létě: 27°C

Teplota v zimě: 7°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Na dovolenou k sousedům

7. Slovensko, Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou doslova slovenským rájem. Nabízí nádhernou přírodu, kterou si užijí jak milovníci zimních sportů, tak ti, kteří dávají přednost horské turistice a navštíví je mimo zimní sezónu. Snad nejkrásnějším místem je Štrbské pleso s řadou turistických cest a stezek. Vypravit se odtud můžete vodopád Skok nebo na vrchol Soliska. Vlakem se odtud dostanete pohodlně i do okolí. Za návštěvu stojí např. Poprad s kostelem sv. Egídia a zvonicí nebo Podtatranským muzeem. Ne nadarmo je označován jako brána Vysokých Tater. V okolí Štrbského plesa můžete chodit pěšky nebo s nordic walking holemi, jezdit na kole, nebo se vypravit na nějakou náročnější trasu přímo do hor. V hotelech kolem plesa pak můžete využívat četné wellness a plavecké bazény.

TIP: Zajímají vás wellness pobyty v rámci Česka a Slovenska? Pak by vám neměl uniknout náš článek s tipy na ty nejlepší wellness pobyty pro dva.

Délka letu: 1 hod 15 min (+ možnost cestovat autem)

Zpáteční letenka: od 1500 Kč

Vyžití: lehká i náročná turistika, cyklistika, horolezectví, v zimě lyžování, běžky, wellness, plavecké bazény

Teplota v létě: do 25 °C

Teplota v zimě: – 10 °C

Nabídka zájezdů

Neotřelá městská dovolená

8. Irsko, Dublin

Pokud se chcete vypravit do Irska, neměli byste opomenout Dublin. Toto město dokáže nabídnout opravdu mnohé zajímavosti, od ulic, kterými se procházeli ti největší literáti, jako Bram Stocker nebo Oscar Wilde, přes středověké hrady, irské puby s typickou irskou atmosférou a dobrosrdečnými Dubliňany, až po pitoreskní přístavy a písečné pláže na okraji města. Navštívit můžete i některé z rybářských vesnic či měst kolem Dublinu. Uvnitř města pak doporučujeme návštěvu pivovaru Guiness a Dublinského hradu, který byl kdysi královským sídlem i vojenskou pevností a dodnes je vládou využíván k různým reprezentačním účelům.

Délka letu: kolem 2 hod 30 min bez přestupu

Zpáteční letenka: v průměru 3000 Kč

Vyžití: turistika, památky, návštěva pivovaru, muzeí i hradu, irské puby, procházky po pláži na okrajích města

Teplota v létě: 20 °C

Teplota v zimě: 8 °C

Nabídka zájezdů

Kus historie nebo letní festival

9. Anglie, Glastonbury

Anglie nabízí kromě známých královských sídel a nádherného Londýna i místa, která na vás dýchnou středověkou a místy až mystickou atmosférou. Takové je Glastonbury. Starobylé město v anglickém hrabství Somerset, které je dnes široké veřejnosti známé svým letním hudebním festivalem. V Glastonbury není jen fascinující příroda a až mystická atmosféra, ale také ruiny středověkého kláštera, který vznikl v roce 712, a kostel sv. Jana Křtitele z 15. století. Glastonbury je spojeno se jménem bájného krále Artuše a jeho rytířů. Můžete zde hledat historické zajímavosti, čerpat energii nebo navštívit středověké památky. A pokud máte rádi hudbu, navštivte toto místo poslední červnový víkend, kdy se zde koná již od roku 1970 zmíněný hudební festival.

Délka letu: 2 hodiny (do Londýna)

Zpáteční letenka: v průměru 2000 Kč

Vyžití: turistika, památky, duchovní rozjímání, hudební festival

Teplota v létě: 23 °C

Teplota v zimě: 9 °C

Nabídka zájezdů

Živé město i písčitá pláž

10. Španělsko, Barcelona

Patříte mezi milovníky měst, kde to žije? Chcete na jednom místě zažít krásnou architekturu, velké množství památek a zároveň si užívat v četných barech, kavárnách a restauracích? Pak navštivte krásné katalánské město Barcelonu. To, co vás okouzlí na první pohled a zanechá ve vás obrovský zážitek, je neobyčejná architektura Antoni Gaudího. Navštivte „jeho“ chrám Sagrada Familia nebo další jeho stavby a propadněte se na chvíli do snů a pohádky. Okouzlí vás ale i tradiční katalánské čtvrtě, restaurace s nepřeberným množstvím jídel, jež zanechají gurmánský prožitek, i přístav plný lodí a slunce. Užít si můžete i rozlehlé nákupní třídy. Do Barcelony lze zavítat na romantický víkend ve dvou, stejně jako na rodinnou dovolenou s dětmi. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Barcelona navíc nabízí i krásnou písčitou městskou pláž (Barceloneta), případně lze udělat výlet na některou z odlehlejších mimoměstských pláží. Můžete tak jednoduše skloubit městskou dovolenou s dovolenou na pláži.

Délka letu: 2 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 2500 Kč

Vyžití: turistika, nakupování, nádherné památky a další zajímavosti, návštěvy přístavu, bary, restaurace atd.

Teplota v létě: 30 °C

Teplota v zimě: 10 °C

Nabídka zájezdů

Hledáte-li nejlepší místa na dovolenou v Evropě, nebo ta nejzajímavější místa, která ve vás zanechají hluboký dojem, jistě s našimi tipy nešlápnete vedle. Takových míst je na světě samozřejmě mnoho a za pozornost jich stojí rozhodně ještě mnohem více. My jsme doporučili především ta, která máme osobně vyzkoušená a kde se nám natolik líbilo, že se tam rádi vracíme. Věříme, že až je navštívíte i vy, dáte nám za pravdu.