ostrovy na dovolenou

Ostrovy na dovolenou

10 tipů na nejlepší ostrovy pro vaši dovolenou

Ať už hledáte dovolenou pro odpočinek na pláži, chystáte se sportovat nebo zdolávat pěší túry a objevovat památky, dovolená na ostrově vás okouzlí, ať si vyberete kterýkoliv z těch, co jsme pro vás připravili v našem článku. Ostrovy mají své osobité kouzlo a často jsou označovány za perly moří, které je obklopují.

Jak vybrat nejlepší dovolenou na ostrově? A které ostrovy na dovolenou jsou nejlepší? Na to se podíváme v dnešním článku, kde pro vás máme zároveň tipy na nejoblíbenější a nejkrásnější ostrovy, které stojí za to navštívit.

10 tipů na ostrovy na dovolenou

Modrobílý ostrov s plážemi různých barev

1. Santorini

Santorini patří mezi nejkrásnější ostrovy světa. Říká se mu „modro-bílý“ ostrov a najdete zde pláže různých barev – bílé, rudé až téměř černé. Uchvátí vás bílé domky s modrými kupolemi, i hornatá příroda s malebnými místy, kam se můžete vypravit na procházku. Na Santorini si užijete jak odpočinek na pláži a skvělou gastronomii, tak případné výlety. V noci to zde žije bujarým nočním životem. A přes den se můžete jít podívat na tržiště a koupit si zde místní pochoutky, ovoce i suvenýry.

 • Orientační cena dovolené: Od 14.000 Kč do 24.000 Kč (záleží na délce pobytu, hotelu a stravování)
 • Délka letu: cca 2,5 hod
 • Dovolená v zimě: ne (příjemné teploty jsou zde od dubna do října)
 • Velikost ostrova: necelých 91 km2

Nabídka zájezdů

Fascinující exotika a tropická příroda

2. Bali

Pokud vás láká exotika, nenajdete krásnější ostrov, než je Bali. Okouzlí vás zde pestrá tropická příroda s malebnými políčky, stovky exotických chrámů, živé kulturní tradice, vynikající exotické jídlo i majestátní vulkán Gunung Agung. Na Bali můžete odpočívat, užívat si krásného počasí a vynikajícího jídla, ale také zde můžete hojně cestovat po památkách, přírodních krásách atd. Za zmínku stojí chrámový komplex Besakih, monument Bajra Sandhi i tradiční vesnice Tenganan.

 • Orientační cena dovolené: 46.000 – 66.000 Kč
 • Délka letu: cca 17 hod (obvykle s mezipřistáním)
 • Dovolená v zimě: ano, ale od prosince do února je zde období dešťů
 • Velikost ostrova: necelých 5 780 km2

Nabídka zájezdů

Nekonečné krásné pláže i vulkanická krajina

3. Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou souostrovím 8 krásných ostrovů, z nichž nejznámější a také nejoblíbenější pro dovolenou jsou Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote. Pro milovníky odpočinku na pláži je nejlepší Fuerteventura. Najdete zde kilometry pláží s bílým pískem, které omývají vody Atlanstkého oceánu (počítejte však místy se silným větrem). Také Gran Canaria má nádherné pláže se zlatým pískem. Zároveň tu ale najdete i fascinující přírodu s vulkány, kam lidé rádi chodí na náročnější i lehčí pěší túry nebo na kolech. Tenerife dokáže oslnit jak milovníky pláží a hor, tak objevitele, kteří chtějí prozkoumat staré vykopávky nebo pyramidy (Güímar). Oproti tomu Lanzarote překvapuje černými plážemi a vnitrozemím připomínajícím měsíční krajinu. Je to dáno jeho vulkanickým původem.

 • Orientační cena dovolené: od 15.000 Kč do 23.000 Kč
 • Délka letu: cca 7 hod
 • Dovolená v zimě: ano (přes den bývá teplo k večeru a ráno chladněji)
 • Velikost ostrova: necelých 7 492 km2

Nabídka zájezdů

Pláže a čistá voda, i fascinující podvodní jeskyně

4. Kapverdy

Kapverdy zahrnují 10 ostrovů v Atlantském oceánu. Najdete zde krásné pláže, na kterých si užijete celoroční sluníčko i čistou vodu. Vychutnáte si zde také spoustu místních specialit, z nichž vám mnohé učarují. Rozhodně byste měli ochutnat specialitu zvanou cachupa. Kapverdy ale mají i nádhernou přírodu včetně přírodních unikátů, jako oblast Buracona obklopenou palmami, jejíž součástí je i slavné Blue Eye, což je uchvacující podvodní jeskyně s otvorem ve stropě.

 • Orientační cena dovolené: od 19.000 Kč
 • Délka letu: cca 7 hod
 • Dovolená v zimě: ano
 • Velikost ostrova: necelých 4 033 km2

Nabídka zájezdů

Pláže, exotika i fascinující chrámy

5. Koh Samui

Bující tropická zeleň, křišťálově čisté moře s korálovými útesy, kokosové palmy, kaučuková pole i dlouhé pláže s bílým pískem. To všechno, a ještě mnohem více najdete na krásném ostrově Koh Samui. Okouzlí vás zde přátelští obyvatelé, vynikající exotická kuchyně i zábava různého druhu. Koh Samui je ostrov, který si užijete s kamarádkou, rodinou i s partnerem. Pro romantickou dovolenou je jako dělaný. Pokud nechcete jen ležet na pláži a pít koktejly, můžete objevovat krásy a pamětihodnosti ostrova. Za návštěvu stojí chrám Wat Kunaram s mumifikovaným mnichem, i Buddhova zahrada.

 • Orientační cena dovolené: od 25.000 Kč
 • Délka letu: cca 18 hod s mezipřistáním
 • Dovolená v zimě: ano
 • Velikost ostrova: necelých 247 km2 (třetí největší ostrov Thajska)

Nabídka zájezdů

Zelená perla Atlantiku

6. Madeira

Madeira je portugalský ostrov, na němž celoročně panuje mírné klima. Najdete zde neuvěřitelné množství kvetoucích rostlin – květin, stromů i keřů. Snad i proto se mu říká „zelená perla Atlantiku“. V létě je na Madeiře kolem 25 °C, v zimě obvykle teplota neklesne pod 17 °C. Najdete zde větší i menší pláže ideální pro odpočinek, ale i spoustu zajímavých stezek a turistických tras různé náročnosti. Vidět zde můžete úchvatnou přírodu, zajímavé památky, vychutnáte si gastronomické speciality a užijete si i spoustu vodních sportů.

 • Orientační cena dovolené: od 16.500 Kč
 • Délka letu: cca 4,35 hod (bez mezipřistání)
 • Dovolená v zimě: ano (ale počasí kolem 18 – 20 °C)
 • Velikost ostrova: necelých 801 km2

Nabídka zájezdů

Ideální ostrov pro aktivní dovolenou

7. Hvar

Hvar je ostrov plný starobylých přímořských měst, jako jsou Hvar, Jelsa nebo Vrboska. Okouzlí vás úzkými uličkami, kostely, kláštery, ale i muzei a dalšími památkami. Odpočinout si zde můžete na upravených plážích, vychutnáte si místní speciality, v útulných hospůdkách i kavárnách na nábřežích a uchvátí vás i nádherná příroda. Hvar je ideální pro aktivní dovolenou, kdy nechcete jen ležet na pláži, ale prozkoumat ostrov křížem krážem. Můžete se vydat do odlehlých zátok, kamenných vesnic ve vnitrozemí, projít vinicemi nebo políčky levandule a vystoupat až na nejvyšší vrcholy, odkud ostrov uvidíte v celé jeho kráse.

 • Orientační cena dovolené: od 14.000 Kč (letecky) nebo od 2000 Kč (vlastní dopravou)
 • Délka letu: cca 5, 25 hod (s mezipřistáním)
 • Dovolená v zimě: ne
 • Velikost ostrova: necelých 298 km2

Nabídka zájezdů

Oblázkové zátoky, písečné pláže a antické památky

8. Korfu

Korfu patří mezi nejkrásnější řecké ostrovy, a tak není divu, že patří mezi také mezi nejoblíbenější. Uchvacuje návštěvníky překrásnými plážemi, které omývá Jónské moře, nekonečnými háji olivovníků, krásnou flórou, která mnohdy provoní celý ostrov i západy slunce, které berou dech. Na Korfu si vychutnáte řecké speciality a vynechat byste neměli ani sladký likér kum kuat. Pobřeží ostrova měří přes 200 metrů a najdete tu oblázkové zátoky i široké pláže se zlatavým pískem. Pobřeží lemuje zlatavý pískovec a fascinující útesy. Na své si zde přijdou i milovníci památek a umění. Navštívit můžete palác Achilleion, muzea i zahrady plné antických soch.

 • Orientační cena dovolené: od 12.500 Kč
 • Délka letu: cca 5, 45 hod (s mezipřistáním)
 • Dovolená v zimě: ne (v zimě je zde kolem 15 °C)
 • Velikost ostrova: necelých 586 km2

Nabídka zájezdů

Klenot Indického oceánu

9. Mauricius

Klenot Indického oceánu, to je ostrov Mauricius. Místo pro ideální dovolenou pro zamilované páry, novomanžele, ale i rodiny s dětmi. Dostatek zábavy poskytne i vášnivým golfistům. Uchvátí vás překrásnými zahradami, plážemi s bílým pískem, a především tyrkysovými zátokami. Mauricius, to jsou božské pláže, exotické rostliny, vůně a chutě ovoce i dalších místních specialit a mnoho dalšího. Nudit se tu nebudou děti ani dospělí. Hlavní sezóna na Mauriciu je od září do května, ale pro aktivní jedince, kteří rádi kombinují výlety s plážovým relaxem, jsou skvělé i měsíce od června do srpna.

 • Orientační cena dovolené: od 54.000 Kč
 • Délka letu: cca 12 hod (s mezipřistáním)
 • Dovolená v zimě: ano
 • Velikost ostrova necelých 2 40 km2

Nabídka zájezdů

Smaragd středomoří s historickými městy

10. Sardinie

Smaragd Středomoří nebo evropský Karibik. Tak je nazývána úchvatná Sardinie. Ostrov, který poskytne pasivní i aktivní odpočinek, sport i zábavu pro milovníky památek a turistiky. Písčité pláže Sardinie lemuje tyrkysově zbarvené moře a poskytne tak dokonalý odpočinek na pláži. Okouzlí vás ale i skalnaté hory vyzývající k procházkách i náročnější pěší turistice. Milovníci památek by neměli minout historická města Alghero a Cagliari. Za návštěvu ale stojí i tisíce let staré nuraghské osídlení, které zanechalo kamenné věže.

 • Orientační cena dovolené: od 27.000 Kč (letecky) nebo od 14.500 Kč (vlastní dopravou)
 • Délka letu: cca 9, 15 hod (s mezipřistáním)
 • Dovolená v zimě: ano (průměrná roční teplota 16 až 22 °C)
 • Velikost ostrova necelých 24 090 km2

Nabídka zájezdů

Jak vybrat dovolenou na ostrově

Stále ještě váháte, který z ostrovů vybrat? Zaujalo vás hned několik z nich, nebo dokonce všechny? Pak se pojďme podívat, jak vybírat ostrovy na dovolenou, abyste si ji užili skutečně podle svých představ.

Aktivní či pasivní dovolená?

I když většina ostrovů nabízí možnost jak odpočinku na pláži s koktejlem v ruce, tak procházky či turistické výšlapy po okolí, je lepší si předem upřesnit, co od své dovolené na ostrově očekáváte. Některé mají především nádherné pláže a nabízí řadu vodních sportů, jako např. surfování na vlnách. Jiné disponují i zajímavou přírodou a horami, kam se můžete vypravit na lehčí i náročnější výšlap. Milovníci památek by se zase měli zaměřit na takové ostrovy na dovolenou, které nabídnou i zpestření v podobě výletů za poznáním, návštěvy různých památek, muzeí, starých staveb, kostelů atd.

Solo nebo s rodinou

Při výběru ostrova na dovolenou bude hrát roli i fakt, zda se chystáte cestovat sami a budete si zcela nezávisle řídit svůj čas a aktivity, nebo jedete s celou rodinou. Ve chvíli, kdy s sebou berete děti, je potřeba brát na ně ohledy a vybrat takovou lokalitu a ubytování, které je pro ně vhodné. V úvahu pak berte i délku letu. Delší lety mohou děti snášet hůře, tak ať jim to neděláte příliš náročné.

TIP: Hledáte vhodné místo na dovolenou s dětmi? Pak doporučujeme článek s tipy na konkrétní destinace – Nejlepší dovolená s dětmi u moře.

Lokalita

Máte vysněnou lokalitu, kam byste se chtěli podívat? Ostrovy na dovolenou najdete po celém světě. Pro někoho je ale oblíbenou destinací Thajsko, pro jiného Itálie, Španělsko nebo Řecko. Podle toho pak můžete svůj vysněný ostrov hledat. Stejně tak ale můžete vsadit na zcela novou oblast, kterou zatím neznáte a prozkoumat ostrov během dovolené křížem krážem.

Roční období

Roční období je více než důležité. Některé ostrovy na dovolenou jsou vhodné celoročně, jiné naopak zimní období ani nenabízí. Na některých místech se v létě „upečete“ a je lepší vyrazit naopak v zimních měsících. Výběr ročního období může hodně ovlivnit i vaše aktivita, kterou se chystáte na ostrově provozovat. Pokud chcete jen odpočívat na pláži, užívat si vodu, sluníčko a dobré jídlo, jsou lepší měsíce, kdy je na ostrově skutečně teplo. Pro aktivní dovolenou, kdy hodláte poznávat nová místa, památky a kulturu, jsou pak vhodnější měsíce, kdy je spíše kolem 18 – 20 °C. V našich tipech jsme proto zmínili i tuto možnost – které ostrovy na dovolenou jsou vhodné celoročně a které jen v určitém období.

Délka letu

Na některý ostrov doletíte za 5 hodin, na jiný to trvá i 18 hodin. Záleží na tom, jakou zvolíte lokalitu a vzdálenost. Pro někoho nemusí délka letu hrát roli. Pokud ale máte nějaký zdravotní problém, který vám brání v delším letu, dobře si předem zjistěte, jak dlouho let trvá. Např. kardiaci by neměli letět déle než 4 hodiny v kuse. To může být značně omezující.

Cenová relace

Důležitá je při výběru ostrova na dovolenou i cena, kterou můžete, nebo chcete investovat. Někdo hledá levnější lokalitu, kam může vyrazit s celou rodinou, jiný dá přednost dražším, časově delším a náročnějším místům, za které si neváhá zaplatit i přes 50.000 Kč. Záleží tedy skutečně na každém z vás a na vašich finančních možnostech.

Výhody dovolené na ostrově

Důvody, proč navštívit ten či ten ostrov, jsou většinou velmi individuální. A to nejen proto, že každý z vás má určité požadavky a představy, ale i proto, že každý ostrov dokáže nabídnout něco jiného. Je tu však pár důvodů, proč si lidé vybírají za svou dovolenkovou destinaci právě ostrovy.

 • Mnoho ostrovů je vhodných pro celoroční dovolenou
 • Krásné pláže, větší klid a pohoda, než v některých destinacích na pevnině
 • Úchvatná příroda a kulinářské speciality
 • Přátelští obyvatelé, kteří vás rádi vidí a dobře se o vás postarají
 • Zajímavé památky, které jinde neuvidíte
 • Ostrovy mají mnohdy specifickou přírodu, hory, zátoky atd.
 • Menší ostrovy snadno procestujete během jednoho kratšího pobytu
 • Doprava za výlety bývá jednoduchá a rychlá (čím menší ostrov, tím rychleji se dostanete na jeho druhý konec)

Už jste vybrali ostrov, na který se vypravíte o své dovolené? Věříme, že vám naše tipy pomohou najít ten nejkrásnější a užít si svou dovolenou snů. Dovolená na ostrově je totiž naprosto jedinečný a fascinující zážitek, ať už si vyberete jakýkoliv.