typicky ceske darky

Typicky české dárky

15 tipů na typicky české dárky, které potěší vaše zahraniční přátele

Vozit si dárečky a suvenýry typické pro vámi navštívenou destinaci je běžná cestovatelská praktika – v budoucnu vám předmět bude připomínat vaše cesty, případně jimi můžete podarovat své blízké jako symbol toho, že na ně myslíte i na dovolené. Když se však dostanete do situace, kdy máte vymyslet typicky český dárek pro někoho ze zahraničí (zahraniční návštěvu, byznys partnera nebo svého hostitele v cizí zemi), spousta z nás často tápe v paměti. Pravděpodobně vás napadne pivo. A co dál? Čím obdarovat zahraniční přátele, aby okusili kus české kultury? Jaké existují typické české výrobky? V dnešním článku přinášíme tipy přímo pro tyto situace.

15 tipů na typicky české dárky pro cizince

1. Pivo

Tak jako většinu z vás, i nás ihned napadlo pivo. A české pivo jako dárek určitě není radno podceňovat, protože právě kvůli (levnému, ale taky skvělému) pivu, k nám do Česka proudí davy turistů. Pár lahví těch nejlepších českých značek (např. Plzeň, Bernard, Zubr), případně menších lokálních pivovarů (např. Lucky Bastard, Rychtář, Rebel), určitě potěší spoustu zahraničních příznivců piva. A pokud si nechcete lámat hlavu s výběrem, můžete zakoupit již předpřipravenou dárkovou sadu.

Dárek však vybírejte úměrně jeho příjemci a pokud víte, že daná osoba alkohol nepije, vyberte radši jiný typicky český dárek.

2. Krteček

Pojďme se ale opět vrátit ke klasice. Krteček je symbolem české kultury, pravděpodobně jej najdete ve spoustě obchodech se suvenýry. Někomu tento dárek může přijít jako klišé, ale pravdou zůstává, že se jedná o dárek ryze český s odkazem na oblíbenou českou pohádku. Plyšový krteček bude navíc ideálním dárkem, pokud chcete obdarovat dítě vaší zahraniční návštěvy.

Hračky s motivem krtečka

3. Becherovka

K alkoholu se ještě vrátíme – ať už se vám to líbí nebo ne, s českou kulturou je neoddělitelně spjatý. A alkohol jako dárek dokáže být velmi vděčný. Určitě proto nezapomeňte na naši českou Becherovku, která potěší jak v dárkovém balení, tak jako malá pozornost v podobě miniaturní flaštičky.

Nabídka Becherovky

4. Český křišťál

Co takhle obdarovat typickým českým výrobkem, jakým je český křišťál? Možná se nehodí vozit do zahraničí obrovské křišťálové sady, ale potěšit můžete třeba křišťálovým náramkem nebo jednoduchým hrníčkem s motivy České republiky. Jen pozor, pokud budete dárek převážet, jedná se o velmi křehké zboží. Na to myslete i pokud zahraniční návštěva přiletí za vámi – bude muset dárek přepravit cestou zpátky.

Nabídka produktů z křišťálu

5. Výběrová káva

Věděli jste, že se Česká republika může pyšnit i kvalitní kávou? Samozřejmě ne jejím pěstováním nebo produkcí, ale především širokou nabídkou lokálních pražíren výběrové kávy. Ve větších městech je poměrně rozšířená kavárenská kultura a spousta kaváren má svou vlastní pražírnu. Není však ojedinělé narazit na dobrou pražírnu i v menších městech či vesničkách. My můžeme doporučit třeba Lázeňskou kávu. Kvalitních pražíren však najdete spoustu i lokálně, třeba přímo ve vašem městě. Můžete obdarovat třeba kávou, kterou praží přímo ve vaší oblíbené kavárně.

Když se řekne Česko, člověk si pravděpodobně ihned nevybaví kávu. Pojďme však našim zahraničním přátelům ukázat, že nejen pivo je tu prvotřídní kvality.

Dárkové balení kávy

6. Lázeňské oplatky

Kdo by neměl rád naše křupavé lázeňské oplatky. Zaručeně udělají radost každému a k tomu dostanou ochutnat kus naší lázeňské kultury. Pár krabic lázeňských oplatků pohodlně převezete autem i letadlem (záleží tedy s jak velkým zavazadlem cestujete). V každém případě vemte alespoň dvoje – jedny pro sebe na cestu a druhé jako český dárek.

Lázeňské oplatky

7. Merch vašeho města

Chcete-li darovat něco, co připomene přímo vaše město nebo kraj, zjistěte zda obec nemá svůj vlastní merch. Často totiž má a bývá i originálně pojatý. Dokonce si můžete vybrat ze spousty zajímavých produktů (nezůstane jen u trička s potiskem). My si nemůžeme vynachválit originální předměty z brněnského obchodu Dárky z Brna. Určitě nezapomeňte prozkoumat možnosti právě ve vašem městě.

Dárky z Brna

8. Česká čokoláda

Ačkoliv Česko není známé výrobou čokolády (pro kvalitní tabulku čokolády byste si pravděpodobně zajeli spíše do Belgie), není na škodu poukázat na čokoládovou kvalitu, kterou v Česku máme. Poctivou a domácí čokoládu, která získala mnoho světových ocenění, najdete pod značkou Míšina čokoláda. Nejvyšší ocenění z prestižní gurmánské soutěže Great Taste Awards 2020 získala její Sametová čokoláda, která se vyloženě nabízí jako typický český dárek – oslavuje Sametovou revoluci a v tomto designu je i její obal. Jako dar můžete zvolit i něktrou z dobrot z dárkové sekce nebo datle v čokoládě. Nám se jako český dárek líbí také čokolády s českými borůvkami nebo jahodami. Oceňujeme, že na obalu čokolády máte jak český tak anglický nápis. Váš azhraniční kamarád se tak ihned dozví, že dostal čokoládu „with Czech Blueberries„.

Nabídka české čokolády

9. Tvarůžky (olomoucké syrečky)

Bavíme-li se o českých výrobcích, nesmíme zapomenout na tvarůžky. Někteří z nás je milují, jiní nenávidí, faktem však zůstává, že jejich darováním, darujete českou zážitkovou gastronomii svého druhu. Pokud tvarůžky vaše návštěva degustuje před vámi, můžete s napětím očekávat, zda se obdarovaný zašklebí a se strnulým úsměvem ze slušenosti prohlásí že „dobrý“ nebo si je na místě zamiluje.

TIP: Tvarůžky jsou skvěle k pivu! Můžete tak váš typicky český dárek nakombinovat s tvarůžků a různých značek piva.

Nabídka tvarůžků

10. České knihy v anglickém jazyce

Nápadití můžete být darkem ve formě české literatury. Spousta české klasiky i novodobé tvroby je totiž přeloženo do angličtiny. Víte-li, že obdarováváte knihomola (a umí anglicky), můžete sáhnout právě po významné české knize. Pokud je dárek míněn pro zahraničního kamaráda, který plánuje v ČR strávit nějaký čas, vtipným dárkem může být i český slovník.

Nabídka knih

11. České sladkosti

S typickým českým dárkem si můžeme poradit i velmi nízkonákladově a zahrnout obdarovávaného výběrem českých sladkostí. A když myslíme české sladkosti, tak opravdu ty nestárnoucí klasiky, jako jsou Hašlerky, Fidorky, Hořické trubičky, Pardubický perník nebo Tatranky. Takový nákup zvládnete udělat v jakémkoliv supermarketu cestou na letiště (a nebo dokonce přímo na letišti) a tak se tato varianta hodí i jako dárek na poslední chvíli.

Výběr českých sladkostí

12. Dřevěná hra české výroby

Hledáte-li něco originálního, co pobaví a nebude pouze na okrasu (nebo k snědku), zkuste pořídit dřevěnou společenskou hru české výroby. Nás přímo nadchly dřevěné hry Maty Moves, které jsou doladěné do posledního detailu a nikde jinde je nenajdete.

Nabídka her Maty Moves

13. Česká přírodní kosmetika

Praktickým dárkem české výroby, může být dárková přírodní kosmetika. Potěší obzvlášť ženy, ale vhodné dárky v této kategorii najdete i pro muže. Za povedenou českou přírodní kosmetiku považujeme značky jako Nobilis Tilia, Klara Rott nebo Almara Soap. Z kosmetických lahviček lze poskládat krásná dárková balení (případně zakoupit již hotová).

Nabídka české přírodní kosmetiky

14. Klasické české suvenýry

Nezavrhujme ani cestovatelskou klasiku, jakou jsou klasické upomínkové předměty, které najdete v každé prodejně se suvenýry. I magnetka s panoramatem Prahy, otvírák na pivo s Českou vlajkou nebo prostá pohlednice, může ukázat, že na obdarovaného myslíte. Mnoho lidí turistické magnetky dokonce sbírá a má jimi posetou lednici – pro takové je magnetka Prahy (nebo i jiného českého města) jasnou volbou.

Nabídka suvenýrů

15. Domácí slivovice

Alkoholem jsme začali, alkoholem skončíme. Určitě však nesmíme zapomenout na domácí slivovici (nebo meruňkovici) z moravy. Ta je vděčným dárkem v každé situaci a je možné, že ji zrovna máte doma (pokud některý váš rodinný příslušník pálí svou vlastní, což je v Česku poměrně časté). A pokud nemáte přístup k domácí, nezoufejte. I taková kvalitní „domácí“ slivovice se dá koupit. Jen pečlivě vybírejte výrobce a nekupujte to nejlevnější, co najdete v supermarketu. Koupit můžete i naprosto prémiové pálenky ze švestek.

Nabídka slivovice

Doufáme, že vám naše tipy s výběrem vhodného českého dárku pomohly. Českých výrobků je přece jen slušná řádka a skvělým dárkem mohou být jak ty typické české, tak originální produkty lokální výroby.