nejlepsi exoticka dovolena

Nejlepší exotická dovolená

5 tipů na nejlepší exotické destinace u moře

Chystáte se na dovolenou a chcete dát přednost exotice? Pak pro vás máme článek s tipy na nejlepší exotickou dovolenou, jakou můžete zažít. Najdete zde tipy na země a destinace, kde poznáte krásné pláže, čisté moře, bujnou vegetaci, nádherné hory, pouště i výlety za památkami. Která exotická dovolená bude ta vaše NEJ?

5 tipů na nejlepší exotické destinace

Jednička pro exotickou dovolenou

1. Mexiko

Jednou z nejkrásnějších zemí, které lákají turisty na exotické jídlo, čisté moře i pláže s jemným bílým pískem, je Mexiko. Na první ochutnání vás uchvátí mexická kuchyně, která je dokonce zařazena jako nehmotné dědictví na seznamu UNESCO. Pro milovníky tajemna, památek i pohnuté historie, jsou tu ruiny starých aztéckých staveb, včetně pyramid. Milovníky přírody okouzlí divoká příroda, džungle, pouště i náhorní plošiny nebo sopky. Mexiko je známé i pro svou specifickou kulturu, natolik odlišnou od naší Evropské. Po večerech si tu užijete jejich hudbu i společnost. Mezi nejoblíbenější destinace patří Cancún. Pláže zde jsou jako stvořené pro pasivní odpočinek na lehátku a koupání v moři, stejně jako pro aktivní odpočinek spojený s potápěním nebo vodními sporty.

Délka letu: 12 hodin (+ přestupy)

Zpáteční letenka: cca 12 900 Kč

Mexické speciality – tohle musíte ochutnat: sopa de ajo, ceviche, chilaquiles, empanada, mole poblano, chicharrón nebo pico de gallo

Teplota v létě: od 20 do 30 °C

Teplota v zimě: od 10 °C (na severu) do 25 °C (na jihu)

Nejoblíbenější destinace:

Nabídka zájezdů

Dechberoucí příroda

2. Srí Lanka

Nádherné pláže, fascinující příroda, krásné památky a úchvatné čajové plantáže. To je Srí Lanka, další z míst, které musíme doporučit pro tu nejkrásnější exotickou dovolenou. Co vás na Srí Lance čeká? Pokud milujete tajuplné památky, zkuste např. Skalní Chrám Sigiriya, kde kromě chrámu jsou i skalní převisy a jeskyně, a patří k největším archeologickým nalezištím. Pokud kromě památek hledáte i pasivní odpočinek na pláži, ty na Srí Lance vás naprosto okouzlí. Můžete se opalovat a koupat na jedné z nich, nebo jich během dne obejít hned několik. Na své si tu přijdou i milovníci vodních sportů, hlavně surfaři. Milovníky měst pak nadchne historické město Kandy, které je protkané řadou budhistických památek, včetně Chrámu Buddhova zubu. Můžete se usadit v některé z restaurací nebo čajoven a vychutnat si tu vynikající čaj, stejně jako místní speciality.

Délka letu: 12 hodin 40 minut (s mezipřistáním)

Zpáteční letenka: cca 40.000 Kč

Co musíte ochutnat na Srí Lance: Roti, Kottu roti, Lamprais, Appam, Idiyappam, Pol sambol, Dál kari nebo Ambul polos.

Teplota v létě: 30 – 35 °C

Teplota v zimě: kolem 30 °C, v hornatých oblastech o cca 10 °C méně

Nejoblíbenější destinace:

Nabídka zájezdů

Ostrov bohů

3. Bali

Bali patří mezi nejoblíbenější místa pro exotickou dovolenou, pokud se rozhodnete vydat do Asie. Najdete tady božský klid, ale i ruch, párty a turismus, nádhernou přírodu, romantické skryté pláže, fascinující chrámy a mnoho dalšího. Na své si zde přijdou milovníci divoké přírody, které uchvátí fauna i flora a překrásné vodopády. Za návštěvu stojí kávové plantáže, sopky, malinké ostrůvky i větší ostrovy, zapadlé podniky i sopky. Ubytování se zde pohybuje od levnějších jednopokojových variant až po luxusní komplexy, kde můžete bydlet ve vlastní vile. Za vyzkoušení stojí místní podniky, hipsterské kavárny, restaurace i bary. Zajímavé je, že i když let na Bali nepatří mezi nejlevnější, je zde levněji než u nás v Čechách. Na Bali je však tím nejúžasnějším, že zdejší život nemusíte jen pozorovat jako běžný turista, ale naopak si ho zažijete na vlastní kůži.

Délka letu: 18 hodin (s mezipřistáním)

Zpáteční letenka: od 23.000 Kč

Co musíte ochutnat na Bali: Nasi Goreng či Mie Goreng, Cap cay, smažené nudle s kuřecím masem a plno dalších typických specialit.

Teplota v létě: 28 – 33 °C

Teplota v zimě: kolem 30 °C

Nejoblíbenější destinace:

Nabídka zájezdů

Dovolená nabitá kulturou

4. Thajsko

Thajsko je překrásná země se skvostnými chrámy, bujnou přírodou a dobrosrdečnými lidmi. Vyhlášená je i místní kuchyně, kde převažuje rýže, krevety, kuřecí a vepřové maso, kokosové mléko nebo citronová tráva. Pláže v Thajsku představují naprostý ráj na zemi. Pokud hledáte dovolenou, na které si odpočinete na krásné čisté pláži, vykoupete se v moři a zároveň si užijete výlety po okolí, Thajsko bude ta správná volba. Nejkrásnější pláže najdete na ostrovech Koh Samui, Krabi, Phuket nebo Koh Phan Ngan. Kdo má rád velkoměsta, nesmí si nechat ujít Bangkok. Užijete si zde posezení v čajovně i nákupy na barevných tržištích. A zapomenout nesmíte ani na vyhlášenou thajskou masáž.

Délka letu: od 14 do 18 hodin (záleží na destinaci)

Zpáteční letenka: od 25.000 Kč

Co musíte ochutnat v Thajsku: Národní jídlo Phat Tai nebo hmyz upravený na různé způsoby

Teplota v létě: 26 – 33 °C

Teplota v zimě: kolem 27 °C

Nejoblíbenější destinace:

Nabídka zájezdů

Exotika na africkém kontinentu

5. Zanzibar – Tanzánie

Dokonalou exotickou dovolenou vám poskytne i Zanzibar. Jedná se o souostroví, na kterém vás okouzlí krásné pláže s dokonalou čistou a teplou vodou, korálové útesy a bohatý podmořský svět. Ideální pro šnorchlování nebo pro milovníky potápění. Pro milovníky historie a kultury je zde řada památek a zajímavých míst, na kterých se snoubí indické, africké, perské, arabské i evropské vlivy. Bohatá je zde i fauna a flóra a pro milovníky jídla a nákupů budou okouzlující i místní trhy, kde najdete spoustu místního exotického koření, čerstvých ryb i ovoce. Pokud hledáte klid pro svůj odpočinek, najdete zde spoustu pláží, které jsou téměř liduprázdné, stejně jako ty, kde je lidí spoustu. Záleží jen na vás, zda dáte přednost romantickému útěku do přírody a na osamělé pláže, nebo si budete užívat místní kulturu a společnost.

Délka letu: 7 – 8 hodin

Zpáteční letenka: kolem 30.000 Kč

Co musíte ochutnat v Zanzibaru: Nayna choma, Supu ya kuku, Samakai wa kusonga, boku-boku, žralok na pepři, chléb s datlemi a vanilkou, Pilav

Teplota v létě: 26 °C (duben až listopad – období dešťů)

Teplota v zimě: kolem 30 °C (od ledna do března)

Nejoblíbenější destinace:

Nabídka zájezdů

Jak vybrat exotickou dovolenou?

Vybírat exotickou dovolenou není nijak složité. Podstatné je vědět, jaký máte rozpočet a co byste rádi viděli. Také je dobré vědět, zda chcete raději odpočívat na pláži, nebo cestovat po památkách. Ty nejlepší exotické destinace naštěstí spojují často všechno dohromady a záleží jen na vás, jak si svou dovolenou rozvrhnete. Přesto pro vás máme pár tipů, jak si exotickou dovolenou vybrat co nejlépe, aby odpovídala vašim představám.

Rozpočet – finance

Nejlepší exotická dovolená může být jakákoliv, jen musí být podle vašich představ. Než si začněte plnit sny, doporučujeme zhodnotit vaše finance a rozpočet, který jste ochotní do takové cesty investovat. Od toho se nejspíš bude odvíjet i výběr místa a následně i destinace. Výhodou exotických dovolených je, že i když jsou třeba letenky drahé, na místě může být naopak velmi levno. Proto se vám může finanční záležitost vyrovnat. Neznamená to, že když si zaplatíte drahý resort a drahé ubytování, nebudete si už moci na místě nic koupit.

Délka letu

Pro někoho může hrát roli i délka letu. Pokud jste omezeni zdravotním stavem a nemůžete letět moc dlouho v kuse, zjistěte si předem, jak dlouho let trvá a zda je možné nějaké mezipřistání, které by vám cestu umožnilo, i když by se tím vaše cesta prodloužila. Exotické destinace obvykle bývají daleko a let do nich trvá od 8 do 18 hodin.

Lokalita

Máte vysněnou zemi nebo lokalitu, kam se chcete podívat? Pak zkuste nejprve vyhledat zájezdy či lety a ubytování, které se v takovém místě nachází. Až pak můžete řešit výše uvedená kritéria – délku letu a cenu exotické dovolené. Mezi nejlepší exotické dovolené patří místa v Thajsku, Mexiku, na Bali nebo na Srí Lance. My jsme uvedli i další nádherné země a místa, kam se vyplatí vyrazit a které vám poskytnou dokonalý odpočinek i řadu zážitků.

Aktivní/pasívní dovolená

Už máte vybranou zemi a hledáte nejlepší exotické destinace a ubytování? Doporučujeme nejprve promyslet, zda chcete pasivní dovolenou, kdy si budete užívat krásné pláže, sluníčko a koupání v moři, nebo chcete zkusit potápění, šnorchlování a další vodní sporty. Druhou variantou pak jsou zájezdy do exotiky, které nabízí odpočinek aktivní. Takové zájezdy jsou plné výletů po památkách, krásách vybrané země – příroda, hory, pouště, sopky atd. Ta nejlepší exotická dovolená vám pak umožní spojit obojí dohromady. Můžete pak střídat dny, kdy odpočíváte na pláži, s aktivními dny, kdy budete objevovat historii i krásy země.

Klid nebo ruch velkoměsta

Poslední, co byste si měli promyslet, je, zda hledáte klidnou oblast s minimem turistů a bez nočního ruchu a zábav, nebo naopak dáváte přednost večírkům na plážích a v okolí hotelů až do ranních hodin. Rozdíl je také v tom, zda dáte přednost poklidnému pobřeží, nebo vyrazíte do velkoměsta plného ruchu, hromadné dopravy, obchodů a tržišť, restaurací, barů atd.

Při výběru dovolené doporučujeme projít i naše velké srovnání destinací pro dovolenou u moře. V tomto výběru srovnáváme nejen exotické destinace a přihlížíme více na cenu.

Ať už zvolíte jakoukoliv destinaci, věříme, že s našimi tipy si užijete tu nejlepší exotickou dovolenou a vyberete skutečně takovou, na kterou budete dlouho v dobrém vzpomínat.