nejlepsi dovolena u more

Nejlepší dovolená u moře

TOP 10: Srovnali jsme nejlepší destinace pro vaši dovolenou

Jaká je bezpečně nejlepší destinace pro dovolenou u moře? To bohužel nejde určit zcela jednoznačně – každý z nás má jiné preference. A proto jsme takových nejlepších dovolenkových destinací vybrali rovnou 10! Věříme, že si zde každý vybere tu svou ideální. Zohlednili jsme důležitá kritéria pro výběr dovolené (naše hodnotící kritéria najdete níže) a podle nich sestavili náš žebříček TOP 10. Jaká je podle nás nejlepší dovolená u moře v tomto roce?

Nejlepší dovolená u moře – SROVNÁNÍ

Pro více informací o konkrétních destinacích, a proč jsme je zvolili do TOP 10 pro nejlepší dovolenou, pokračujte dále ve čtení článku.

Kritéria pro výběr dovolené

  • Vzdálenost – hodnotili jsme čas, za který se do destinace dostaneme. Čím blíže je destinace – kratší čas letu, tím vyšší má skóre v našem hodnocení. Bonusem je i to, zda se lze dopravit po souši (auto/autobus).
  • Cena – cena dovolené dohromady, cena dopravy, ubytování + ceny potravin a služeb v destinaci. Čím levnější náklady za dovolenou v dané zemi, tím vyšší skóre v našem žebříčku.
  • Pláže – jak hezké a nepřelidněné jsou v destinaci pláže? Mají pozvolný přístup do vody? Čím hezčí a čím méně turistické pláže, tím lépe.
  • Počasí – jak často prší? Fouká vítr? Je destinace vhodná i pro zimní dovolenou? Čím více příznivější podmínky, tím lépe jsme destinaci hodnotili.
  • Okolí – je možné podnikat i výlety po okolí, poznávat místní kulturu nebo se jedná o velký hotelový komplex postavený pro turisty? Bonusovými body hodnotíme destinace, které nefungují pouze jako uzavřené resorty.

TOP 10: Náš žebříček nejlepších destinací pro dovolenou u moře

Po vyhodnocení zadaných kritétií nám vyšel aktuální žebříček TOP 10 destinací. Je možné, že pro vás některé z kritérií není důležité a v takovém případě doporučujeme přečíst poslední část našeho článku – Jak vybrat nejlepší dovolenou u moře?, kde se věnujeme každému kritériu výběru zvlášť. Pokud však hledáne nejlepší dovolenou u moře za nejlepší poměr peněz, času a kvality, pak je vám náš výběr šitý na míru.

Vítěz žebříčku

1. Itálie

Nejlepší a nejvýhodnější je podle nás dovolená u moře v Itálii. Dostanete se tam rychle, za rozumnou cenu. Pokud se bojíte létat, vždy je možnost jet autem nebo autobusem. Draho není ani přímo v destinaci a pláže, které v Itálii najdete jsou krásné, písčité a s pozvolným vstupem. Navíc pokud vás omrzí moře, můžete se vydat na výlet do hor nebo do centra nejbližšího historického městečka.

Délka letu: 2 hodiny (+ možnost cestovat autem)

Zpáteční letenka: v průměru 2000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 35 Kč

Teplota v létě: 27°C

Teplota v zimě: 9°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Výhodný poměr ceny a nádherných pláží

2. Řecko

Řecko vás svými rozmanitými ostrůvky zkrátka dostane. Vybrat si zde můžete od velmi oblíbených a turistických destinací až po ty méně známé. Na to, že je Řecko letecky poměrně blízko, nabízí jedny z nejnádhernějších pláží světa. Pláž Navagio na řeckém ostrově Zakynthos se dokonce umístila do TOP 10 v našem výběru nejhezčích pláží světa.

Délka letu: 2 hodiny

Zpáteční letenka: v průměru 5000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 50 Kč

Teplota v létě: 30°C

Teplota v zimě: 12°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Průzračné moře a horkovzdušné balóny

3. Turecko

Mezi nejlepší dovolené u moře řadíme i dovolenou v Turecku. Pobyt na tureckém pobřeží si užijí jak milovníci pláží s průzračnou vodou, tak výletů do přírody a historických památek. Oblíbenou turistickou destinací turecka je i Cappadocia, která je známá pro svá nádherná panoramata s horkovzdušnými balony. Tato oblast sice nelží u moře, ale určitě stojí za výlet.

Délka letu: 6 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 9000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 30 Kč

Teplota v létě: 30°C

Teplota v zimě: 6°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Velkoměsto i pláže v jednom

4. Dubaj

Čím dál oblíbenější destinací pro dovolenou u moře se poslední dobou stává Dubaj. Ta je pro své horké podnebí ideální i pro dovolenou v zimě – ba dokonce, pokud nesnášíte dobře vysoké teploty, je pro vás lednová dovolená v Dubaji ideální (příjmených 23°C). Díky tomu, že je Dubajské letiště důležitou leteckou dopravní křižovatkou, přímý let z Česka seženete snáze a relativně levně.

Délka letu: 6 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 7000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 55 Kč

Teplota v létě: 40°C

Teplota v zimě: 23°C

Nabídka zájezdů

Vzdálená exotická destinace

5. Dominikánská republika

Mezi destinacemi z našeho žebříčku TOP 10 nejdéle (a také nejdráže) poletíte do Dominikánské republiky. Místní pláže však stojí za to a potěší přdevším v zimním období, kdy můžete z Česka utéct před největšími mrazy. Teplota se na ostrově pohybuje konstantně napříč rokem kolem 30°C.

Délka letu: 10 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 18000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 50 Kč

Teplota v létě: 30°C

Teplota v zimě: 27°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Dostupná dovolená pro každou rodinu

6. Chorvatsko

Kdyby byla jediným kritériem hodnocení dostupnost (a také cena), Chorvatsko by bylo jednoznačně nejlepší dovolená u moře v žebříčku. Jedná se totiž o nejbližší mořské pobřeží, které stojí za návštěvu v létě a lze se jednoduše dopravit autem nebo autobusem i z Česka. Většina pláží je sice kamenitá (nebo dokonce z betonu), uvnitř Chorvatska však najdete i jiné krásy, historická městečka a přírodní úkazy (např. Plitvická jezera). Navíc, čím více na jih pojedete, tím krásnější pláže na vás čekají.

Délka letu: 2 hodina (+ možnost cestovat autem)

Zpáteční letenka: v průměru 5000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 40 Kč

Teplota v létě: 27°C

Teplota v zimě: 7°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Dovolená v resortu za příznivou cenu

7. Egypt

I přesto, že je Egypt mimoevropskou destinací, cenově se vyplatí. Obzvlášť ubytování v resortech byste za danou cenu v jiných destinacích jen těžko hledali. Letní teplá sezona je navíc o něco delší a vy si tak hezkou dovolenou můžete vychutnat i začátkem října. Berte však na vědomí, že dovolená v Egyptě bude ve skutečnosti dovolená v egyptském resortu. Moc výletů po okolí a proninkutí do místní kultury nečekejte.

Délka letu: 4 hodiny

Zpáteční letenka: v průměru 10000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 25 Kč

Teplota v létě: 34°C

Teplota v zimě: 19°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Nejlepší počasí na světě

8. Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy patří mezi jednu z těch destinací, kde je pořád krásně. Když přiletíte v zimě, čeká vás krásné, mirně větrné, jarní počasí. V létě a na podzim zase čekejte klasické letní teploty, a tropická horka – obzvlášť v září. Další výhodou je, že si zaletíte mimo pevninskou Evropu, ale zároveň čerpáte všech výhod EU – nepotřebujte víza, pas, ale zato vám platí tarif vašeho operátora.

Délka letu: 5 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 7000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 60 Kč

Teplota v létě: 27°C

Teplota v zimě: 21°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Dovolená v africe

9. Zanzibar

Zanzibar je skvělou destinací, pokud hledáte nejlepší dovolenou u moře v zimním období. Během zimních měsíců je tam totiž úplně nejlepleji. Scenérie tohoto tanzánského ostrova je jak vystřižená z katalogu na dokonalou dovolenou. Jedná se navíc o vskutku exotickou destinaci – ne každý létá na dovolenou do Tanzánie. Čekejte, že po návratu bude celé vaše okolí zajímat, jak jste se na dovolené měli.

Délka letu: 9 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 20000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 50 Kč

Teplota v létě: 26°C

Teplota v zimě: 29°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Orientální dovolená u moře

10. Tunisko

I Tunisko se dostalo do naší TOP 10! Pro turisty je velmi atraktivní především díky relativně nízkým cenám (v našem žebříčku však najdete i levnější dovolené). Tunisko nadchne také nádhernými plážemi, písčitými dunami a orientální atmosférou.

Délka letu: 6 hodin

Zpáteční letenka: v průměru 6000 Kč

Cena cappuccina: v průměru 45 Kč

Teplota v létě: 32°C

Teplota v zimě: 15°C

Nejoblíbenější destinace u moře:

Nabídka zájezdů

Jak vybrat dovolenou u moře?

Každý z nás má však jiné priority při výběru té nejlepší dovolené. Někomu záleží, aby se dostal do té nejvíce exotické destinace a poznal tamní kulturu, jiní koukají především na cenu a třeba na vhodnost pro rodiny s dětmi. Proto si všechna kritéria výběru nyní projdeme postupně.

Vzdálenost

Málokdo z nás má rád dlouhé lety nebo cestování obecně. Pár hodin v letadle může být i příjemným dobrodružstvím a příjemně stráveným časem nad knihou nebo hrou na tabletu. Nikdo se ale pravděpodobně netěší na dvaceti hodinový let s dvěma přestupy. Přesto jsou tu destinace, pro které se vyplatí spoustu hodin v letadle prosedět.

Pokud hledáte destinaci pro týdenní dovolenou nebo dokonce na prodloužený víkend, určitě preferujete destinace dostupné v rámci několika hodin. Nemá cenu létat dvacet hodin tam, přetrpět jet lag, vykoupat se v moři a letět dvacet hodin zpátky s další várkou pásmové nemoci. Stále však máte na výběr slušnou řádku evropských destinací, které jsou všechny dostupné letadlem v rámci pár hodin. Skvělé je Chorvatsko, Itáliie Slovinsko, Řecko, Španělsko, Portugalsko, jih Francie nebo v letních měsích dokonce Polsko. Určitě doporučujeme také náš článek s tipy na nejlepší místa pro dovolenou v Evropě.

Máte-li na dovolenou vyhrazeno více času – alespoň dva týdny nebo ideálně měsíc, otevírá se vám velké množstí možností mimo Evropu. Na více týdenní dovolenou se již vyplatí vydržet onen dlouhý let, protože pak máte spoustu času se z něj vzpamatovat a zároveň se během pobytu i zrelaxovat. Můžete si tak pohodlně zaletět do Karibiku (Dominikánská republika, Mexiko, Bahamy…), jihovýchodní Asie (Bali, Thajsko…) nebo Afriky (Zanzibar, Egypt, Tunisko…) a vychutnat panoramata, která v Evropě nejsou k nalezení.

Na vzdálenosti destinace závisí i variabilita dopravy. Do Chorvatska, Itálie nebo Polska můžete pohodlně cestovat autem, autobusem nebo dokonce vlakem. Jsou to tedy ideální destinace pro cestovatele, kteří se bojí (nebo ze zdravotních důvodů nemohou) létat.

Cena

Cena je určitě rozhodujícím parametrem pro většinu cestujících. Ať už je váš rozpočet nastaven na jakoukoliv částku, každý ocení maximum komfortu za co nejméně financí. Pro finální rozhodnutí je důležité porovnávat jak cenu letenky, ubytování, tak ceny potravin a služeb v destinaci.

Najdete destinace (např. Bali, Thajsko, Vietnam), kde je rozpočet na život i cena ubytování nižší než v Česku. Na delší dovolené tím pádem můžete velmi uštřit. Letenka do takto vzdálené destinace je však mnohem dražší, než do evropských zemí.

Naopak ani v sousední zemi nemusíte ve výsledku uštřit. Letenku sice seženete téměř za babku, v destinaci však může být poměrně draho (např. Francie, Španělsko).

Je-li pro vás cena hlavním kritériem, hledejte destinace, kde vyjde výhodně cena jak za letenku, tak ubytování a život obecně, My v našem srovnání porovnáváme průměrnou cenu zpáteční letenky a průměrnou cenu cappuccina v destinaci (je to sice velmi zjednodušené pojetí ceny, ale udává alespoň základí představu pro srovnání). Za cenově výhodné destinace u moře považujeme např. Chorvatsko, Itálii, Bulharsko, Turecko, Egypt nebo Albánii.

Pláže

Pokud plánujete dovolenou u moře, stav pláží pro vás také bude rozhodujícím kritériem. Asi nikdo není rád, pokud je pláž špinavá nebo příliš přelidněná. A k tomu lze přidat další, spíše subjektivní požadavky. Někdo rpeferuje písčitou pláž, někdo oblázkovou. Někdo vyžaduje pozvolný vstup do moře, někdo hluboké vody na skoky z útesu. Pro děti nebo pohodové plavání je lepší klidné moře bez vln, pro surfování nebo řádění ve vlnách zase divoká voda. Někdo může vyhledávat nudapláže, někdo turistické pláže s atrakcemi a animačním programem. Požadavků na pláž můžete mít vskutku požehnaně.

V každé tursitické destinaci existují zpravidla jedna dvě pláže, které jsou známé, hezké, ale v sezóně se zde davům lidí nevyhnete. Pokud vás přeplněné pláže nelákají, doporučujeme hledat pláže vzdálenější, mimo hlavní turistikou oblast. Často můžete najít hotové skvosty. Nejlépe je najdete, pokud se zeptáte místních.

TIP: Přečtěte si náš článek s tipy na nejhezčí pláže světa.

Počasí

Počasí je v každé destinaci jiné a někdy vás může i zaskočit, pokud si neuděláte průzkum předem. V rámci Evropy je počasí zpravidla jasné – v létě teplo, v zimě zima. Existují však výjimky. Třeba Kanárské ostrovy jsou svou teplotou perfektní po celý rok, jen přes zimu počítejte s větrnějšími podmínkami (rozlítané letní šaty nejsou ideálním outfitem, pokud nechcete náseledovat styl Marylin Monroe).

Tropické destinace nemají klasická roční období jak je známe. Rok se dělí na období dešťů a období sucha. Hlavní sezóně období dešťu se doporučujeme vyhnout, ale ne v každé destinaci jsou deště tak vydatné a časté. Např. na Bali si užijete hezkou dovolenou i v období dešťu. Ačkoliv může pršet často, zpravidla se tak děje jen večer a ne každý den. A protože období dešťu je na Bali během naší zimy, vždy se tak dostanete do slunečnějších podmínek, než jsou u nás v Česku.

V každém případě doporučujeme si počasí a podnební podmínky zjistit před odletem a uzpůsobit tomu oblečení, které si s sebou sbalíte.

Okolí

Někdo letí na válecí dovolenou u moře, někdo potřebuje i zkoumat okolí, vychutnávat místní kulturu a jezdit na výlety po zemi. Pokud patříte spíše do druhé skupiny, vyhněte se typickým resortovým destinacím jako je Egypt nebo Tunisko. V konkrétních zemích se vyhýbejte hotelovým městečkům, kde nic jiného než hotely a předražené restaurace neobjevíte (např. pokud plánujete Kanárské ostrovy, místo turistického Maspalomas na jihu se raději ubytujte u pláže v hlaním městě Las Palmas na severu).

Účastníci

To jakou dovolenou si zvolíte, jasně ovlivňuje i skupina lidí, s kterou cestujete. Pro rodinnou dovolenou s dětmi jistě zvolíte jinou destinaci a ubytování, než pro romantickou dovolenou ve dvou.

S dětmi budete volit více zařízené ubytování nebo hotely all inclusive, abyste neměli extra starosti se sháněním jídla nebo jiným zařizováním. V různých hotelech nabízí animační programy, bazény a hřiště, tak aby se děti zabavily i samy. V hotelových restauracích může být i dětský koutek a pláž. Zároveň je vhodné aby pláž byla bezpečná, bez vylkých vln, útesů, ideálně s jemným pískem nebo malými oblázky. S malými dětmi je navíc pohodlnější létat spíše na kratší vzdálenosti, takže je ptořeba podřídit výběr i tomu (někter= děti samozřejmě zvládnou i delší lety, to je samozřejmě na vašem úsudku. Pokud cestujete s dětmi doporučujeme přečíst i článek Dovolená s dětmi u moře.

Pro pobyty ve dvou naopak existují i speciální hotely, kam děti nesmí. Není to diskriminace rodičů – naopak! Především rodiče, pokud dostnou příležitost letět na dovolenou sami, ocení pobyt bez dětského křiku s maximálním komfortem a vybavením pro dospělé. V takových hotelech najdete zpravidla wellness, luxusní restauraci s překrásným vybavením a nejlepší výběr alkoholu. Žádná dětská hudba u koupaliště, žádný bezpečnostní nýbytek s oblými rohy a hlavně žádný řev.

S partou přátel na dovolené zase oceníte ubytování, kde se všichni pohodlně ubytujete a zároveň se vám dostane sociálního vyžití. Bary, kavárny a restaurace v okolí jsou důležitou součástí. Nabízí se pronájem sourkomého aparmánového domu v přímořském městečku nebo třeba i ubytování v domcích v autokempu, kde je často spousta zábavy a služeb na jendom místě.

Oblíbené jsou tzv. multigenerční dovolené, kdy cestujete nejen se svými dětmi, ale třeba i rodiči či dokonce prarodiči. Pro někoho může být tato sestava na dovolené noční můrou, ale pro většinu rodičů s malými dětmi je to perfektní způsob, jak si užít dovolenou na chvíli i bez dětí. Prarodiče si užijí čas s vnoučaty a vy stihnete alespoň jednu romantickou večeři o samotě.

A pokud se považujete spíše za dobrodruha, než za turistu a cestujete sami nebo s podobně laděnými parťáky, doporučujeme buďto poznávací zájezdy, kdy mimo pláž objevíte mnoho dalších zajimavých míst v zemi nebo rovnou cestování na vlastní pěst bez cestovní kanceláře, kde si sami naplánujete ubytování, dopravu i místa, která navštívíte.

Doufáme, že vám naše srovnání dovolených u moře pomohlo s výběrem. Přejeme šťastnou cestu a slunečný pobyt u moře.

Video k článku