zimni dovolena u more

Zimní dovolená u moře

TOP 10 destinací pro dovolenou u moře v zimě

Dovolenou u moře nemusíte nechávat až na letní prázdniny. Na světě je totiž spousta destinací, které pro turisty zůstávají atraktivními po celý rok. Existují dokonce taková místa, která jsou mnohem příjemnější právě mimo sezónu. Ať už hledáte příjemný pobyt na pláži přes svátky a vánoční období nebo si chcete zkrátit čekání na jaro během dlouhých zimních měsíců, jste na správném místě. V dnešním článku se dozvíte, které destinace jsou v zimě nejoblíbenější, a jaká zimní dovolená u moře je zkrátka ta nejlepší.

10 tipů na nejlepší zimní dovolenou u moře

1. Thajsko

Thajsko je ideální destinací, pokud chcete strávit Vánoce na pláži. Na thajských ostrovech jsou k nalezení ty nejhezčí pláže celého světa. Navíc období mezi listopadem a únorem je pro návštěvu Thajska nejpříznivější.

Délka letu: 11 hodin

Průměrná teplota v zimě: 30°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou v Thajsku:

 • Koh Samui – ostrov, bílé pláže, korálové útesy, kouzelné laguny a vodopády, doporučujeme pláž Maenam
 • Phuket – ostrov, nádherné pláže a příroda, ale i pestrý noční život, doporučujeme pláž Kata Noi
 • Krabi – na jihu Thajska, azurově modré moře, laguny, bohatý podmořský svět, doporučujeme pláž Phra Nang Cave

Prohlédnout zájezdy

2. Egypt

Dovolené v Egyptě patří přehledně mezi nejlevnější v sezóně a jinak tomu není ani v zimě. Pokud hledáte cenově příznivou dovolenou u moře s relativně krátkým letem, Egypt bude rozhodně správnou volbou. Připravte se však na to, že oproti sezóně je v Egyptě trochu chladněji a větrněji. Pro některé z nás je však teplota okolo 25°C daleko příjemnější, než tropická horka.

Délka letu: 4 hodiny

Průměrná teplota v zimě: 25°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou v Egyptě:

 • Marsa Alam – oblast s resorty vhodná pro poklidnou dovolenou, např. s dětmi
 • Hurghada – největší turistické centrum, písčité pláže, korálové útesy

Prohlédnout zájezdy

3. Bali

Nejoblíbenější destinací pro zimní dovolenou u moře stále zůstává i tropický ostrov Bali. Teplota je během roku poměrně stabilní (kolem 30°C), jediné čemu se možná budete chtít vyhnout je dešťová sezóna, která vrcholí během prosince a ledna. Bali tedy nedoporučujeme přímo na vánoční dovolenou u moře, ale spíše během podzimních měsíců a na přelomu zimy a jara.

Délka letu: 18 hodin

Průměrná teplota v zimě: 29°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou na Bali:

 • Sanur – pohodové rekreační středisko, písečné pláže, předměstí Denpasaru (hlavního města ostrova)
 • Jimbaran – rušná část ostrova s letovisky, nádherné pláže
 • Canggu – hipsterská oblast plná digitálních nomádů a kavárniček, vhodné spíše pro delší pobyt po vlastní ose, než-li dovolenou přes cestovní kancelář

4. Dominikánská republika

I Karibik je perfektním místem pro zimní dovolenou u moře. Nejoblíbenějším ostrovním státem pro zimní návštěvy je pak jednoznačně Dominikánská republika, která nabídne jak příjemné teploty, tak fotogenické písečné pláže s palmami. A potěší i aktivní jedince, které zabaví šnorchlování, vodní sporty nebo golf.

Délka letu: 18 hodin

Průměrná teplota v zimě: 26°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou v Dominikánské republice:

 • Východní pobřeží – jedna z nejživějších turistickýh zón v Karibiku, ideální místo pro komfortní dovolenou
 • Samana – tropické lesy, dokonalé pláže, pozorování velryb

Prohlédnout zájezdy

5. Kapverdy

Příjemné teploty najdete v zimních měsících i na Kapverdách. Tento ostrovní stát najdete u Afriky a místní pláže vás zde jednoduše dostanou. Destinace je vhodná i pro milovníky jídla a tzv. gastroturisty. Ochutnáte jídlo, které se vám nikde jinde na světě nedostane. Doporučujeme ochutnat národní jídlo – cachupa.

Délka letu: 7 hodin

Průměrná teplota v zimě: 26°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou na Kapverdách:

 • Sal – nejnavštěvovanější ostrov v rámci Cape Verde, perfektní pro plážovou dovolenou

Prohlédnout zájezdy

6. Madeira

Madeira je známá jako země věčného jara. Teplota během roku kolísá mírně nad a mírně pod 20°C. Tropické teploty zde nepotkáte ani v létě, ani během zimy. Pokud vám horka a teploty kolem třicítky nesvědčí a daleko spíše si užijete jarní počasí, příjemný chládek a nádhernou až dechberoucí přírodu. pak je Madeira destinace na míru pro vás. V zimě se můžete letět ohřát a v létě zase schladit.

Délka letu: 5 hodin

Průměrná teplota v zimě: 20°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou na Madeiře:

 • Funchal – výhodná oblast k ubytování, možnost výletů po celém ostrově

Prohlédnout zájezdy

7. Mauricius

Mauricius je velmi oblíbenou destinací pro zimní nebo přímo vánoční dovolenou. Není divu! Čeká zde na vás průzračný oceán, nádherné pláže a všudypřítomná zeleň. Je to dokonalé místo pro luxusní dovolenou v resortu kombinovanou výlety po ostrově.

Délka letu: 12 hodin

Průměrná teplota v zimě: 25°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou na Mauriciu:

 • Balaclava – nejlepší oblast pro ubytování, nejhezčí veřejná pláž, možnost výletů po celém ostrově (cca za hodinu přejedete celý ostrov)

Prohlédnout zájezdy

8. Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou stále v rozumné vzdálenosti, do 6 hodin doletíte z ČR (nebo Vídně) přímým spojem. Teplota je na Kanárech příznivá během celého roku, jen v zimě je trochu chladněji, přesto se však i během února dočkáte dní, kdy jde teplota spíše ke třicítce. Na ostrovech poměrně dost fouká, někde více, někde méně. Pro zimní dovolenou u moře se proto doporučujeme vyhnout ostrovu Fuerteventura a vybírat spíše mezi Tenerife a ostrovem Gran Canaria.

Délka letu: 6 hodin

Průměrná teplota v zimě: 21°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou na Kanárských ostrovech:

 • Tenerife – příznivé teploty, pláže s černým lávovým pískem, sopka Pico del Teide
 • Las Palmas – skvělá oblast pro delší pobyt, jste ve městě, vše je dostupné a přitom i blízko písčité pláže
 • Maspalomas – výrazně hezčí a stabilnější počasí než na severu ostrova, rozlehlé písečné duny u pláže, spousta hotelů a resortů, oblast soustředěná na turisty

Prohlédnout zájezdy

9. Mexiko

Mexiko je taktéž oblíbenou destinací pro zimní pobyty. Při výběru však myslete na to, že Mexiko zasahuje do více podnebních pásů. V lednu tak můžete letět na jih, kde vás přivítá příjmených 25 °C, ale na severozápadě by vás 10 °C možná překvapilo. Nakonec, pokud hledáte dovolenou přes cestovní kancelář z jejich katalogu zimní sezóny u moře, máte zaručené, že skončíte v příjemné a bezpečné oblasti.

Délka letu: 17 hodin

Průměrná teplota v zimě: 25°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou v Mexiku:

 • Cancún – velkoměsto na okraji poloostrova YucatánCarmen, Tulum a Cozumel
 • Akumal – půvabné turistické středisko s překrásnými plážemi
 • Playa del Carmen – turistické městečko s plno obchody a nočním životem, vhodné i pro digitální nomády
 • Tulum – nádherné pláže nádechem mayské historie

Prohlédnout zájezdy

10. Zanzibar

Pro ty opravdu tropické teploty si i v půlce ledna můžete doletět třeba na Zanzibar. Scenérie tohoto tanzánského ostrova je jak vystřižená z katalogu na dokonalou dovolenou. Zářivě bílé pláže, dokonalé hotely, kde můžete z bazénu vyhlížet na moře a všudypřítomné palmy. Zanzibar je obecně destinace vhodná spíše na klidnou dovolenou. Pestrý noční život zde nečekejte.

Délka letu: 11 hodin

Průměrná teplota v zimě: 31°C

Oblíbené destinace pro zimní dovolenou na Zanzibaru:

 • Nungwi – nejoblíbenější rekreační středisko Zanzibaru
 • Kiwengwa – klidné letovisko, nádherné pláže

Prohlédnout zájezdy

Jak vybrat zimní dovolenou u moře?

Rozhodli jste se, že poletíte v zimě k moři, ale žádná destinace z našich tipů vás neoslovila? Žádný problém! Skvělých destinací pro pohodovou zimní dovolenou u moře, je mnohem více, než jen deset. Budete-li hledat dále, doporučujeme zvážit následující kritéria.

Tip: Nevíte co sbalit? Přečtěte si náš praktický seznam věcí na dovolenou k moři. A pokud hledáte jednoduchý způsob, jak vybrat a sjednat cestovní pojištění, na Rixo.cz to máte na pár kliknutí, za tu nejlepší cenu!

Vhodnost sezóny

Zvolit si destinaci, která je dostatečně na jihu, vždy úplně nestačí k výběru té pravé zimní dovolené u moře. V jiných zemích, jiných podnebních pásech a jiných geologických a kulturních podmínkách, vznikají různé jiné sezóny, které budou mít vliv na prožitek z vaší dovolené.

V tropickém podnebním pásmu se rok dělí na období dešťů a období sucha a pokud chcete mít dovolenou bez mráčku, období sucha je perfektní. Na druhou stranu, v mnoha oblastech období dešťů není tak intenzivní, jak se může zdát. Neprší neustále, jen občas, takže zimní dovolená u moře se dá užít i během této sezóny.

Jsou tady ale i různá jiná specifická období, jako například. tzv. burning season v Thajsku a okolních státech. Koncem února zde kvůli množství požáru, klesne kvalita vzduchu na minimum. Bez roušky se zde neobejdete (situace se však týká spíš vnitrozemí, nežli pobřeží a ostrovů).

Určitě se o vámi vybrané destinaci informujte dopředu, a zjistěte zda jsou pro vás podmínky v danou dobu ideální.

TIP: Podívejte se i na naše srovnání nejlepších dovolených u moře. Najdete zde ty nejlepší destinace především pro letní sezónu, ale některé jsou vhodné právě i pro tu zimní.

Vzdálenost

U zimní dovolené u moře je bohužel více než jasné, že váš let nepotrvá hodinku, ani dvě. Pokud se chcete dostat na opravdu vyhlášená místa s tropickým podnebím, je potřeba cestovat letadlem více hodin a mnohdy i s několika přestupy.

Pokud však ty opravdu dlouhé lety nesnášíte úplně dobře nebo plánujete dovolenou u moře s malým dítětem, vybírejte takové destinace, které nejsou ani příliš daleko, ani příliš blízko. Mezi takové patří třeba Madeira (), Kanárské ostrovy (5 hodin) nebo Egypt (4 hodiny). Mnohem náročnější bude cesta do Mexika (), na Bali (18 hodin) nebo do Thajska ().

Vánoční dovolená u moře

Vybíráte destinaci, kde strávíte a oslavíte vánoční svátky? Pak výběr ubytování určitě neberte na lehkou váhu. Dopředu si ověřte, že hotel nabízí vše co potřebujete. Bude v hotelu vánoční stromeček? Je možné mít stromeček na pokoji? Je možné objednat si slavnostní večeři na pokoj?

Chcete-li zažít opravdové tropické kouzlo Vánoc, pak zvolte zemi, kde lidé Vánoce doopravdy slaví. Nepochodíte např. na Bali či v Egyptě, kde místní lidé Vánoce z náboženských důvodů vůbec nemají. V profláklých turistických destinacích však budou na Vánoce připraveni i v zemích, kde se originálně neslaví.

zimni dovolena u more

Výhody dovolené u moře v zimě

 • Méně turistů oproti letní sezóně
 • Příznivější ceny (můžete ušetřit jak na letenkách, ceně zájezdu, ale i přímo v destinaci)
 • Na chvíli uniknete dlouhé české zimě
 • Některé destinace jsou v zimě příznivější (např. během léta mohou být teploty až příliš vysoké nebo naopak během naší zimy jsou v destinaci nejteplejší měsíce)
 • Můžete si udělat tropické svátky a uniknout tak předvánočnímu shonu v Česku a nakonec oslavit Silvestra v zahraničí