Chystáte se na dovolenou k moři a tápete, co jestě přibalit? Bojíte se, že zapomenete něco důležitého nebo naopak, povezete naprosto zbytečnou věc tam a pak zase zpátky? Ať už jedete s rodinou, partnerem nebo partou kamarádů, existuje řádka věcí, které nesmí chybět na žádném pobytu u moře. Sestavili jsme pro vás odškrtávací seznam věcí na dovolenou, který vám při balení zavazadla rozhodně přijde vhod. Počítáme, že cestujete na dovolenou s kufrem nebo větším batohem. Pokud plánujete cestu pouze s příručním zavazadlem, doporučujeme si přečíst samostatný článek o tom, jak se sbalit do příručního zavazadla.
Seznam věcí na dovolenou
Zde uvádíme tématicky rozdělené seznamy nutných, doporučovaných a pravděpodobně užitečných věcí. Níže v článku naleznete tento seznam ve verzi pro tisk, který můžete využít na odškrtávání. Pod seznamem si jednotlivé položky postupně rozvedeme. K detailním informacím ohledně dané položky se můžete prokliknout i přímo ze seznamu – stačí kliknout na její název.
- Pas (občanský průkaz)
- Cestovní pojištění
- Kartička pojištěnce
- Doklady na cestu (doklady od CK, letenka)
- Řidičák (mezinárodní)
- Offline mapa země (v mobilu)
- Peníze (měna z minulé dovolené?)
- Platební karty
- Mobil + nabíječka + power banka
- Fotoaparát
- Redukce zásuvky
- Klíče od domu
Tip: Hledáte jednoduchý způsob, jak vybrat a sjednat cestovní pojištění? Na TOP POJIŠTĚNÍ to máte na pár kliknutí, za tu nejlepší cenu!
- Plavky
- Kraťasy, šaty, sukně
- Trička, tílka
- Letní bunda s kapucí
- Teplá mikina
- Žabky, sandále
- Tenisky
- Boty k outfitům, které sbalíte
- Spodní prádlo
- Ponožky
- Pyžamo, tričko na spaní
- Pokrývka hlavy
- Kabelka, batůžek, ledivnka
- Léky
- Doplňky stravy
- Náplasti
- Sprchový gel, šampon, kondicioner
- Deodorant
- Parfém
- Kartáček a pasta na zuby
- Balzám na rty
- Tampóny/menstruační kalíšek
- Holení
- Manikúra
- Pinzeta
- Kondomy
- Hřeben, kartáč
- Fén, žehlička, kulma na vlasy
- Gumička do vlasů
- Kostmetika
- Sluneční brýle
- Opalovací krém
- Brýle na potápění (šnorchl?)
- Boty do vody
- Nafukovací lehátko
- Vodní pistol
- Ručník, deka
- Plážová taška
- Cestovní polštářek
- Sluchátka
- Špunty do uší
- Kniha, kindle, časopis
- Baterka
- Multifunkční kapesní nůž (s vývrtkou)
- Společenská hra
- Svačina na cestu
- Papíry a tužka
- Šňůra na prádlo
- Šitíčko
- KPZ (Krabička Poslední Záchrany)
Vytiskněte si seznam věcí na odškrátvání
Podrobnější infromace k položkám ze seznamu
Cestovní pojištění
Ať už vyrážíte kamkoliv, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Není nic jednoduššího než využít srovnávací službu jakou je Top Pojištění nebo Rixo.cz, kde vyplníte základní údaje a datech odjezdu, příjezdu, destinaci, atd… a dostane se vám srovnání všech dostupných možností. Můžete tak jednoduše vybrat to nejlevnější, které splňuje všechny vaše požadavky a nebo naopak to „nejnadupanější“.
Řidičák (mezinárodní)
Je-li třeba jen malá šance, že se vám bude řidičák v zahraničí hodit, určitě si ho neváhejte zřídit. Stojí 50 Kč a lze vyřídit na úřadě na počkání. Pracovníci úřadu vám na základě vaší destinace doporučí, který typ řidičáku je potřeba (existují dvě úmluvy – Vídeňská a Ženevská). Stačí donést jen svou fotografii (klasického průkazového formátu), vyplnit pár formulářů a váš mezinárodní řidičák je na světě.
Offline mapa země
Určitě se vyplatí stáhnout offline mapu dané země do mobilu. Nehledě na to, zda jedete daleko za exotikou nebo v rámci zemí EU (a tedy vám budou fungovat data vašeho běžného tarifu) – můžete se ocitnout v situaci bez signálu a to přesně v situaci, kdy bude potřeba najít správnou cestu zpátky k hotelu. Pokud svůj telefon budete udržovat nabitý, s offline mapou se nemůžete ztratit. Spousta aplikací ve své offline formě nabízí i vyhledávání trasy s využitím městské hromadné dopravy.
Peníze (měna z minulé dovolené?)
Zamyslete se, zda vám z minulé dovolené nezbyly nějaké mince či bankovky v měně, kterou se platí ve vaší následující destinaci. Obzvlášť pokud máte nějakou oblíbenou zemi, kam se rádi neustále vracíte. Např. Eura pak můžete využít, i pokud nejedete do země s touto měnou – můžete projíždět zemí EU, letět s přestupem v zemi s Eury nebo letět z vídeňského letiště. Na cestách mimo EU se obdobně mohou hodit i dolary – třeba při placení víz.
Platební karty
Většinou je zbytečné měnit všechny peníze dopředu. V některých zemích si vystačíte s platební kartou a v zemích, kde je vítána hotovost, mají bankomaty. Nehledě na to, pokud letíte daleko, pravděpodobně neseženete potřebnou měnu v českých směnárnách. Doporučujeme mít s sebou 2 různé platební karty, ať už od stejného účtu nebo karty dvou různých banek. V situaci, kdy vám bude jedna odcizena, můžete ji s klidem zablokovat a nepřipravíte se o zdroj peněz. Jen pozor, karty nenoste na jednom místě. Ideálně noste jednu s sebou v peněžence a druhou si nechte na bezpečném místě na ubytování spolu s pasem.
Mobil + nabíječka + power banka
Mobil a nabíječka jsou jedny z nejdůležitejších záležitosti dnešní doby. Mobil byste s největší pravděpodobností ani nezapomněli. Nabíječka je pravým opakem, a bývá často zapemnutou položkou ze seznamu (naštěstí zakoupení nabíječky na místě nebo po cestě není problém). Určitě se vám však bude hodit power banka! Na dlouhé cesty v letadle nebo v autě, pro jistotu do každé situace, kdy se budete msuet spolehnout na svůj mobil a ten vám oznámí velmi nízké procento baterie.
Teplejší oblečení
Ano, i pokud letíte k moři, nespoléhejte na to, že bude pořád krásných třicet stupňů. Ideálně si před odletem zjistěte, jaké počasí ve vaší destinaci panuje. Někde je teplo, ale větrno (např. Kanárské ostrovy) jinde jsou tropické teploty, ale časté a vydatné deště (např. Bali v zimní sezóně). Teplou mikinu a bundu berte především, pokud letíte na zimní dovolenou u moře a vylítáte tedy z chladného Česka. Teplá mikina s lehkou bundou vás udrží více méně v teple a nemusíte s sebou tahat zimní bundu, kterou v destinaci nevyužijete. Naopak mikinu nebo lehkou bundu při dešti nebo větrném počasí ano.
Trička a tílka
Pokud nemáte zrovna smůlu na počasí, tak trička a tílka budete u moře potřebovat takřka neustále. Proto je potřeba si jich vzít dostatečné množství. Může se snadno stát, že budete mít spotřebu 2 trička za den. U moře bývá horko, což znamená, že se člověk hodně potí a to bývá nepříjemné. Tento problém mohou řešit trička z prémiové bavlny, na kterých není vidět pot a zároveň minimalizují zápach.
Boty k outfitům, které si sbalíte
Je sice fajn, že si sbalíte žabky a tenisky – zpravidla si s nimi na dovolené bohatě vystačíte. Zamyslete se však, zda s sebou neberete nějaký ourfit, ke kterému se plážové žabky ani ležérní kecky nehodí. V takovém případě, byste tento kousek z šatníku brali zbytečně a když byste si uvědomili, že k němu nemáte padnoucí obuv, asi by zůstal celý pobyt na ramínku. Mohou to být třeba večerní šaty, které si chcete obléknout na romantickou večeři, u pánů se může jednat o košili a kalhoty či obecně jakékoliv slušnější oblečení.
Léky
V první řadě určitě přibalte preventivní vybavení složené z ibuprofenu, živočišného uhlí a lékům proti průjmu. Někteří potřebují na cestu Kidneryl či léky proti alergii. Zamyslete se také, s jakými nemocemi a jinými nepřijemnostmi jste se za poslední 2 roky potýkali. Obzvlášť pokud se jedná nepříjemné záněty, angíny apod. které léčíte antibiotiky. Poraďte se s vaším lékařem, jistě vám vydá na předpis jedno balení projistotu. Spoustu z nás také trpí na opary pro které může být intenzivní vliv sluníčka dokonalým spouštěčem – náplasti či mastičky s sebou! Každý z nás si je pravděpodobně vědom léků, které by měl mít projistotu u sebe. S největší pravděpodobností je ani nepoužijete, ale myslete na to, že hledání doktora či lékárny je to poslední, s čím se na dovolené chcete potýkat.
Doplňky stravy
Suplementujete denně některé vitamíny nebo minerály? Určitě si s sebou přibalte zásobu toho, na co je vaše tělo zvyklé. Co pak stojí za zvážení přibalit i nad rámec vašich běžných suplementů jsou rozhodně probiotika (kvůli prevenci střevních potíží) a vitamin C, jehož spotřeba je úměrná energii, kterou tělo vydá. Přesuny letadlem (obzvlášť na velké vzdálenosti) jsou pro lidský organismus náročné a vitamin C vám může pomoci se vyvarovat některým projevům jet lagu.
Kartáček a pasta na zuby
Jedete-li do hotelu s více hvězdičkami, je dost možné, že kartáček a pastu budete mít k dispozici v koupelně spolu s malými lahvičkami sprchového gelu a ručníkem. Vlastní kartáček se však hodí mít v i tomto případě. V první řadě, nikdy nemáte jistotu, že na místě hotelový kartáček doopravdy bude. Za druhé, svěží dech a čistý chrup se hodí i na cestě. Při dlouhých cestách letadlem se vám váš ještě ráno svěží dech může proměnit v naprostou katastrofu pro spolusedícího (kor pokud si pár hodin pospíte). Kartáček a nebo alespoň žvýkačky pak na přestupních letištích oceníte.
Balzám na rty
Cestujete-li letadlem a nebo obecně trpíte na suché rty, balzám na rty nebo hydratační krém nesmí chybět ve vašem příručním zavazadle. Po vzlétnutí do vzduchu mají náklonnost praskat i jinak zdravě hydratované rty a kůže. Místo balzámu tedy můžete vzít např. bambucké máslo, které je perfektní jak na rty, tak na pokožku.
Opalovací krém
Nezapomeňte, že do tropických destinací kolem rovníku nestačí 20 SPF. Berte to nejvyšší číslo, které v obchodě najdete – ušetří vám zbytečné spálení a loupání kůže. Můžete jej koupit přímo v destinaci, ale počítejte, že tam cena může být poněkud dražší. Na druhou stranu, v tropických destinacích jsou vyšší SPF (100 a více) běžněji k dostání. Svůj opalovací krém rozhodně nenechávejte doma ani když cestujete do hor.
TIP: Mohl by vás také zajímat článek Nejlepší opalovací krémy pro děti.
Společenská hra či jiná zábava
Zbožňujete-li deskové či karetní hry, váš seznam věcí na dovolenou by měl alesoň jednu obsahovat. Malý balíček karet se vleze všude, co ale taková desková hra? Na trhu existuje plno cestovních verzí znamých a méńě známých her. Rozsáhlý výběr můžete najít například na eshopu Knihy Dobrovský.
Cestujete-li s dětmi, dovolená u moře je zpravidla sama o sobě velmi zábavná. Moře zkrátka nabízí spoustu vyžití. Vždy však přijdou chvíle, kdy moře nestačí nebo v danou chvíli prostě není po ruce. Proto je potřeba být připraven v takových chvílích děti zaujmout. Doporučujeme tedy vzít dětem jejich oblíbené hračky, které je dokáží zabavit
Nejdůležitější jsou na cestách zážitky, ne věci
Doufáme, že vám náš seznam věcí na dovolenou pomohl. V případě, že jsme vynechali nějakou položku, která v žádném případě nesmí chybět na vašem seznamu, budeme rádi, když nám dáte vědět do komentářů.
A až sbalíte svůj kufr a přijde na vás cestovní horečka – budete se sami sebe dokola ptát, mám všechno? Nezapomeňte, že většina věcí ze seznamu vůbec není důležitá. Pokud si některou z nich zapomenete, dají se dost pravděpodobně koupit na místě. Nejdůležitější je, že máte pas (případně víza), mobilní telefon a platební karty. Máte? Tak už se nestresujte a těšte se na svou slunnou dovolenou u moře.
TIP: Pokud svou dovolenou u moře teprve vybíráte, mohlo by vás také zajímat naše velké srovnání cestovních kanceláří.