Osprey Tempest – RECENZE

Pohodlný a praktický batoh (nejen) pro cyklistky

Osprey Tempest

Firma Osprey se soustředí na výrobu batohů a krosen určených k výletům do hor i na kolo. Jejich řada Osprey Tempest je určena primárně pro ženy, které holdují cyklistice. Tyto batohy jsou k dostání v několika velikostech – od objemu 6 l, což je praktická ledvinka, až po krosnu o objemu 40 l, na kterou se nyní podíváme blíže.

Osprey Tempest 40 je prostorný, voděodolný (ne však vodotěsný), má několik komor včetně možnosti hydrovaku a spoustu praktických kapes, které jsou přístupné i když ho máte právě na zádech. Přesto všechno je lehký a na kole se vám s ním pojede opravdu báječně.

Má nastavitelnou délku zad, která se snadno přizpůsobí ženským tvarům i vaší výšce. Díky nastavitelným popruhům a bedernímu i hrudnímu pásu si Osprey Tempest připnete na tělo opravdu pevně a stabilně. Nestane se, že by se při jízdě na kole na zádech pohnul, nebo vás dokonce převážil.

Kapitoly článku

Parametry Osprey Tempest

ZnačkaOsprey
Barevné variacečerná, modrá, fialová, tyrkysová
Velikost1: 28 × 50 × 27 cm
2: 28 × 57 × 27 cm
3: 30 × 63 × 30 cm
Objem1: 20L
2: 30L
3: 40L
Váha1: 740 g
2: 860 g
3: 1,08 kg
Materiál70x100D Nylon Shadowbrick
420 HD Nylon Packcloth
Počet komor2 horní a spodní vstup do batohu
Boční kapsy
Kapsa na drobné předměty
Bederní pás
Hrudní pás
Polstrování zad
Spodní plnění
Možnost hydrovaku
Pláštěnka
Otvor na sluchátka
Voděodolný
Kabinové zavazadlo pouze 20L
TechnologieAirscape
Vychytávkypoutko na blikačku, poutko na cepín, klips na klíče

Recenze

První dojem

Batoh Osprey Tempest 40 vypadá na první pohled bytelně a kvalitně. Délka zad i u největšího objemu (40 l) se dá nastavit podle velikosti majitelky. Nastavitelné jsou i popruhy, které umožní batoh pohodlně usadit na vaše záda a bederní pás zajistí jeho stabilitu. Díky velkému objemu se vám do něj vejdou věci na několikadenní výlet, včetně vody a trekových holí, jež na něj lze připevnit speciálními popruhy.

Design

Osprey Tempest jsme testovali v praktické černé barvě s šedými designovými prvky. Dostat ho ale můžete i ve veselých barvách, jako je odstín mystic magenta nebo lucent green. Pro konzervativce jsou tu pak odstíny tourmaline green či stormcloud grey.

Batoh nemá žádné kapsy, které by vyčnívaly do prostoru, takže se nemusíte bát, že s nimi o něco zavadíte. Jeho kapsy jsou plně elastické a pevně přiléhají k tělu batohu. Pokud vás čeká cesta vlakem či autobusem s úzkou uličkou, zjistíte, že design bahotu je opravdu praktický.

V menších velikostech oceníte vzhled Osprey Tempest ještě více. Můžete ho nosit do školy i do práce. Svým moderním designem a veselými barvami může snadno konkurovat běžným batohům. Na rozdíl od nich má však speciálně upravený zádový prostor s odvětráváním. Pokud jezdíte do práce na kole, nemusíte se bát, že při příjezdu budete mít propocená mokrá záda.

Velikost, konstrukce a materiál

Batoh přesně podle tvých tělesných proporcí

Osprey Tempest je k dostání v několika velikostech. My jsme testovali největší z nich, objem 40 l. Tento batoh měl 63 cm na výšku, 30 cm na šířku a hloubka byla rovněž 30 cm. Další varianty jsou v objemu 30 l, 20 l a 9 l. Poslední dvě velikosti splňují podmínky příručního zavazadla do letadla. Pokud tedy patříte k cestovatelům, kteří mají raději všechny věci u sebe a nechtějí se zdržovat odbavováním kufrů na letišti, při pořízení batohu Osprey Tempest 20 budete maximálně spokojeni.

Tempest 40 je vyroben z nylonu, konkrétně z materiálů Nylon Shadowbrick a Nylon Packcloth. Na zádech je pak vyplněn speciální pěnou. Odvětrávání zádového systému Airscape zajišťují vzduchové kanálky.

Nylon sice je nepromokavý, nikoliv vodotěsný, ale Osprey batoh disponuje pláštěnkou, která se dá v případě deště přetáhnout. Můžete tak v bezpečí a suchu přepravovat vše, co potřebujete. Velkou výhodou je, že na tomto materiálu neulpívají nečistoty. Jednoduše se opráší, nebo otřou. Krosna tak vydrží ještě více, i když ji tu a tam postavíte do prachu či hlíny, abyste si odpočinuli, nebo z ní něco vyndali.

Ramenní popruhy a bederní pás z materiálu BioStretch umožňují nastavit si batoh přesně podle svých tělesných proporcí. Díky tomu je Osprey Tempest maximálně pohodlný, zamezuje bolesti zad a nebezpečnému vychýlení při pohybu či jízdě na kole. Použitý materiál navíc zajišťuje nízkou hmotnost výrobku – váží pouhý 1,08 kg.

Interiér a kapsy

Vnitřek krosny je velmi prostorný, plnitelný vrchem i spodem. Vršek jednoduše stáhnete šňůrkou podle naplnění. Aby se jeho obsah nepřemisťoval, stáhnete ho venkovním kompresním systémem InsideOut. Popruhy můžete vést vně postranních kapes, ale i uvnitř. Do pružných postranních kapes se vám pak vejdou další nezbytnosti. Osprey Tempest má i praktickou horní kapsu, jejíž velikost opět nastavujete pomocí popruhů podle toho, jak je zaplněná. Touto kapsou na přezku uzavíráte vstup do vnitřní části. Do pružné přední kapsy se vám vejde plno dalších věcí, třeba i náhradní boty, nebo mokrá bunda.

Vedle těchto kapes oceníte jistě i malé kapsičky z obou stran bederního pásu, do kterých se vejde RAW tyčinka, ale i mobil nebo MP3. Nevýhodou je chybějící otvor na sluchátka, takže v případě tohoto využití musíte nechat zip lehce pootevřený.

V zadní části má také velmi praktickou kapsu na hydrovak, díky kterému si můžete vzít na cestu dostatek tekutin, aniž byste se zdržovali vytahováním láhve s vodou, nebo řešili, do které kapsy ji umístit.

Ergonomie a využití v praxi

Batohy Osprey Tempest jsou určeny především ženám. Nemají pevnou zádovou konstrukci, nýbrž nastavitelnou délku zad. Díky tomu si každá žena upraví velikost přesně podle svých potřeb a získá tak pohodlnou a praktickou krosnu, kterou na zádech téměř neucítí. K vyvážení a správnému upevnění pomůžou i strečové popruhy a bederní i hrudní pás.

Technologie a vychytávky

Ať už bude Osprey Tempest využit pro cyklistiku nebo horské túry, oceníte odvětrávací zádový systém Airscape. Ten poskytuje pohodlí a odvětrání pomocí vzduchových kanálků překrytých prodyšnou síťkou.

Pokud patříte k příznivcům vícedenních treků do přírody, chůze po horách či dokonce šplhání, oceníte popruhy k připevnění trekingových holí Stow-on-the-Go a poutko na cepín. Na kole se vám bude hodit poutko na nezbytnou blikačku, stejně jako odrazové prvky na těle krosny.

Osprey Tempest využijete k cyklistice i na horské túry. Budete při tom maximálně spokojeni jeho funkčností, pohodlím i lehkou váhou.

Pro koho je Osprey Tempest určený?

Cílovou skupinou řady Tempest jsou ženy. Zatímco jiné batohy a krosny mají pevný zádový systém, který nemusí drobnější ženské postavě vyhovovat, batohy Tempest umožňují délku zad nastavit podle velikosti. Při veškerém plně funkčním vybavení jsou velmi lehké. Nosnost při tom mají až 18 kg (velikost 40 l).

Osprey Tempest je vytvořen primárně pro cyklistiku, díky svým funkcím však bude plně využitelný i při dalších sportech. V menších variantách ho pak můžete využít i při cestování letadlem, kde snadno nahradí příruční zavazadlo.

Cena vs kvalita

Cena batohu je srovnatelná s ostatními produkty ve stejné kategorii. I když se někomu může zdát vyšší než u běžných batohů, tady platíte za kvalitu. Podle spokojenosti a vysokého hodnocení uživatelek se nákup batohu Osprey Tempest 40 rozhodně vyplatí.

Alternativy

Batohy a krosny Osprey Tempest jsou jednoznačně velmi kvalitní a praktické. My jsme se zaměřili na největší objem – 40 l. Pokud však cestujete na kratší vzdálenosti, nižší počet dnů, hledáte příruční zavazadlo do letadla a na kratší výlety, nebo dokonce šikovný batoh na cestu do práce, určitě stojí za pozornost menší rozměry této řady – 30, 20 a 9 l.

Shrnutí

Ideální společník pro ženy menší postavy

Osprey Tempest 40 je ideální společník na horské túry i cyklistické výlety. Potěší především ženy menší postavy, které si mohou nastavit výšku zad i rozměry ramenních popruhů. Získají praktické a prostorné zavazadlo, které unese až 18 kg věcí, ale při tom bude samo vážit pouhý kilogram.

Co se nám líbilo?

Možnost přizpůsobení ženskému tělu a velikosti
Odvětrávání zad systémem Airscape
Nastavitelné ramenní popruhy a praktický bederní pás
Plnění horem i spodem
Možnost vložení hydrovaku
Způsob upevnění trekových holí

Co se nám nelíbilo?

Chybějící otvor na sluchátka

Do obchodu

Design
Rozložení interiéru
Ergonomie
Odolnost
Cena
4.5