CabinZero Classic – RECENZE

Příruční zavazadlo k dispozici v jakékoliv barvě

CabinZero Classic

Britský výrobce batohů CabinZero se specializuje výhradně na zavazadla, která vám na cestách rozhodně překážet nebudou. Ba naopak. Batohy CabinZero jsou vyráběny přímo na míru spontánním cestovatelům, digitálním nomádům a zkrátka všem těm, co neradi připlácí za odbavené kufry. Řada CabinZero Classic představuje perfektní řešení vašeho palubního zavazadla (chcete-li příručního nebo kabinového zavazadla). Batohy jsou šitý na míru limitům všech leteckých společností a zároveň pojme všechny vaše důležitosti (i nedůležitosti). Pokud chcete držet krok s minimalistickými trendy a zároveň chcete mít své zavazadlo vždy po ruce na palubě letadla, CabinZero Classic je přesně to, co hledáte. Pojďme se na cestovatelskou klasiku podívat z blízka.

Kapitoly článku

Parametry CabinZero Classic

ZnačkaCabinZero
Barevné variacemnoho + speciální edice
Velikost1: 39 x 29,5 x 20 cm
2: 44 x 30 x 19 cm
3: 55 x 40 x 20 cm
Objem1: 28L
2: 36L
3: 44L
Váha1: 600 g
2: 700 g
3: 760 g
MateriálWaterproof Polyester
Počet komor1
Boční kapsy 1
Kapsa na drobné předměty 2 + síťka
Bederní pás
Hrudní pás
Polstrování zad pouze základní
Spodní plnění
Možnost hydrovaku
Pláštěnka
Otvor na sluchátka
Voděodolný
Kabinové zavazadlo
TechnologieYKK zipy, Global Luggage Tracker
Vychytávky2 madla

Recenze

První dojem

CabinZero Classic na první pohled nepůsobí dojmem cestovního batohu Jeho nejmenší 28L provedení bychom neváhali využívat jako běžný městský batoh. Je stylový a minimalistický a proto se nabízí jako ideální příruční zavazadlo do letadla, které můžete dále hrdě nosit i v cílové destinaci.

Design

Ve znaku barev a minimalismu

Požadujete-li od svého palubního zavazadla, aby bylo i reprezentativním módním doplňkem, CabinZero nemá konkurence. A díky opravdu široké škále různých barevných variací si ten svůj vybere opravdu každý. Od konzervativních tmavých odstínů, přes líbivé syté barvy až po vzory a různé limitované edice (všimněte si např. cestovatelské Flag série). Mezi oblíbené barevné provedení redakce určitě patří Royal Blue odstín (který jsme testovali).

Velikost, konstrukce a materiál

Batoh má vše, co potřebujete a ani gram navíc

CabinZero Classic je k dostání ve 3 různých velikostech o objemech 28L, 36L a 44L. Jelikož velikost zavazadel dnes není jediným limitem leteckých společností pro uznání příručního zavazadla, musíme dbát při balení i na hmotnost celkového obsahu. V ten moment oceníte skoro zanedbatelnou hmotnost (600, 700, 760 g), kterou ostatní příruční zavazadla mohou jen tiše závidět. Odlehčení je dosáhnuto absencí jakéhokoliv materiálu extra. Batoh má vše co potřebujete a ani gram navíc. Z toho důvodu u CabinZero Classic – odlehčených batohů, nenajdeme žádnou konstrukci, jen lehké vyztužení zad a dna – zde šla váha na úkor ergonomie. Na delší trekingové cesty a turistické pochody je proto batoh absolutně nevhodný. Ve své podstatě však na turisty a horaly ani necílí. Naopak jako kabinovému zavazadlu musíme přiznat další plus, a tedy fakt, že CabinZero Classic splňuje rozměry pro příruční zavazadlo i v případě, je-li narvaný k prasknutí.

Vnější látka i plno dalších prvků je z bytelného voděodolného materiálu. Námi testovaný model byl rok a půl intenzivně využíván jako kabinové zavazadlo a několikrát jako zavazadlo k odbavení a to s využitím jeho plné kapacity obsahu. Většinu času naložený notebookem a jinou drobnou elektronikou a spoustou dalších drobností až k prasknutí. Látka stále drží jako nová, bez jakéhokoliv náznaku prasknutí nebo odření. Kvalitou materiálu tedy tento designový společník na cesty rozhodně neurazí a speciální YKK zipy (jedny z nejlepších na trhu) jeho životnost ještě prodlužují (co si budeme povídat, u nekvalitních batohů se prvně rozbije zip, ne látka – to naštěstí u CabinZero Classic nehrozí).

A co voděodolnost? V první řadě je nutné ujasnit terminologii. Nejedná se o batoh vodotěsný, pouze voděodolný – tedy obsah batohu před vodou do jisté míry ochrání a nemusíte mít strach, pokud s batohem zmoknete nebo si sbalené zavazadlo trochu polijete vodou. Budete-li však batoh testovat a záměrně polévat větším množstvím tekutiny po nějakou dobu, vaše věci suché nezůstanou. Slabinou voděodolnosti jsou především zipy, které pod tlakem proudu vody propustí poměrně rychle.

Interiér a kapsy

Jedna velká kapsa – výhoda nebo nevýhoda?

Veliký jednokomorový vnitřní prostor pojme mnoho a zároveň se nemusíte bát zabalit i větší kousky, jako laptop nebo fotografickou výbavu. V CabinZero Classic bohužel nenaleznete dedikovanou kapsu na notebook. Jako alternativu můžete použít vnitřní kapsu s gumou, která je dostatečně velká, ale bez jakéhokoliv polstrování a my ji v praxi na notebook nikdy nevyužili. Raději jsme bezpečnou pozici počítače zajistili vlastní organizací obsahu a spoléhali na samostatný ochranný obal na notebook.

K přehlednější organizaci vám vypomůže mimo zmíněnou velkou vnitřní kapsu na gumu, ještě jedna na zip a malá síťka, do které můžete dát nezbytnosti, co chcete mít hned po otevření zavazadla k dispozici. Ze přední strany CabinZero Classic se potom nachází velká “boční” kapsa, vhodná např. na složku s cestovními dokumenty, které tak můžete mít vždy po ruce.

Díky tvaru, celistvému vnitřnímu prostoru a otevírání po celém obvodu, nabývá CabinZero oproti běžným batohům příjemné výhody – balit se do něj můžete jako do kufru. Odepnete celé “víko”, poskládáte si své věci do úhledných komínků, zapnete a nasadíte na záda jako běžný batoh. Ačkoliv nemůžeme naivně očekávat, že oblečení zůstane v úhledných komínkách po celu dobu cesty, alespoň značně pomůžou obsah kufru upevnit 4 boční stahovací popruhy. Ty pak přijdou vhod právě v situacích, kdy celý batoh nenaplníte. Zafixují vaše věci na místě a ještě k tomu stáhnou rozměry příručního zavazadla na minimum.

V jednom velkém celistvém prostoru vidíme výhodu a zároveň nevýhodu. Jednotlivce, vyžadující přehledně zorganizovaný systém balení, kde každá věc má své místo, kapsičku či přihrádku, musíme zklamat, protože takovou míru organizace CabinZero Classic zkrátka neumožní.

Ergonomie a využití v praxi

Je libo kufr nebo batoh?

Na první pohled ne příliš zřetelnou, ale v praxi velmi příjemnou vychytávkou, jsou dvě různé rukojeti. Jedna nahoře, jako u klasického batohu, druhá z boční strany, která vám umožňuje zavazadlo opravdu nosit jako kufr. Jedná se o maličkost, která při častém pobíhání po letišti a manipulaci se zavazadlem přijde vhod.

Jak už jsme nastínili v sekci “Velikost, konstrukce a materiál” – nejedná se o absolutní špičku v kategorii ergonomie. Ať už zmíněné minimální polstrování zad, tak absence bederních a hrudních popruhů, nedělá z řady Classic ergonomickou špičku. Pokud jste schopni připlatit pár korun navíc, můžete sáhnout po modelu Military od stejného výrobce (CabinZero Military), který lepší vyztužené a bederní i hrudní popruhy má.
U modelu CabinZero Classic se musíme spokojit s polstrovanými ramenními popruhy, které však u batohů s vyššími objemy považujeme za samozřejmost.

Technologie a vychytávky

Globální systém ztrát a nálezů pro vaše CabinZero

Pokud jste se již stali obětí ztráty či odcizení zavazadla na letišti nebo jste ho ztratili vlastním dočiněním (i to se stává), určitě budete nadšeni z jedinečného bezpečnostního opatření – integrovaného systému Global Luggage Tracker (globální trekovací systém zavazadel) od společnosti Okoban. Oč se jedná? Jde o bezpečnostní prvek s unikátním kódem, který si po koupi batohu registrujete na adrese okoban.com. Zavazadlo je pak dohledatelné i v případě, že je letištěm dávno ztracené. Funguje na principu nálezů a ztrát a v případě úspěšného nálezu vás systém informuje ihned pomocí SMS.

Systém ztrát a nálezů se samozřejmě nevyrovná malému GPS lokátoru, který si v případě obav při přepravě cenností můžete pořídit. Pokud však nad ztrátou zavazadla dopředu neuvažujete jako většina pasažérů, Okoban vám může pomoci, jako už mohým ostatním.

Při přepravě cenností také oceníte možnost uzamknutí zipů – zámeček bohužel není součástí. Pokud chcete své zavazadlo na cesty zamykat, musíte si zámek dokoupit. TIP: Bohatě stačí jednoduchý číselný zámeček, např. Combi Lock od LifeVenture, který stojí pár korun a funguje skvěle.

Třešničkou nakonec je 10ti letá záruka, kterou pouhým lajkem na Facebooku (FB: CabinZero) můžete prodloužit na celých 25 let. A to, ruku na srdce, vydrží celý “cestovatelský život” jednoho člověka.

Pro koho je CabinZero Classic určený?

Cílovou skupinou jsou převážně mladí lidé, kteří často cestují nízkonákladovými aerolinkami. Další silnou kategorií jsou online pracující jedinci, kteří svou lokační nezávislost plně využívají k cestování. CabinZero Classic je dobrou volbou i v případě, že letadlem cestujete jednou, dvakrát do roka, ale nechcete si zavazadlo splňující palubní limit neustále půjčovat od kamarádů. Shrnuto podtrženo, dobrá volba pro kohokoliv, kdo hledá kvalitní, ne příliš drahé, příruční zavazadlo na cesty i do letadla.

Cena vs kvalita

Z předchozího textu je více než jasné, že se jedná o kvalitní kousek. Pokud přihlédneme k nízké pořizovací ceně, vychází z toho CabinZero Classic jako perfektní kandidát na vítěze v kategorii vyvážený poměr cena/kvalita

Alternativy

Za zvážení stojí určitě i ostatní batohy od výrobce, jako zmíněná řada Military, která přes značně vyšší cenu disponuje více výhodami, jako třeba bederní a hrudní pásy.

Shrnutí

Co se nám líbilo?

přesně splňuje rozměry palubního zavazadla

velmi nízká hmotnost

široká nabídka barev

pohodlně se nosí v ruce (jako kufr) i na zádech (jako batoh)

integrovaný bezpečnostní systém při ztrátě zavazadla

záruka 10 – 25 let

Co se nám nelíbilo?

nedostatečné polstrování zad

absence bederních a hrudních pásů

celistvá hlavní komora nevhodná pro přehlednou organizaci

Design
Rozložení interiéru
Ergonomie
Odolnost
Cena
Celkové hodnocení
4.3