Nomatic Travel Bag – RECENZE

Travel Bag Bundle pro život v pohybu

nomatic travel bag

Hledáte perfektního společníka pro život v pohybu? Potřebujete batoh na míru vašim potřebám? Máte rádi přehled nad svými věcmi ať už se vydáte kamkoliv? V dnešní recenzi se podíváme blíže na Nomatic Travel Bag Bundle 40 l. Jedná se o batoh specielně navržený na míru lidem neustále v pohybu (jak razí moto značky: „life on the move“). Cílem produktů Nomatic je usnadnit vám život na cestách, zpříjemnit časté balení a vybalování a postarat se o snadnou organizaci věcí i plánů. Nomatic Travel Bag zkrátka slibuje méně starostí na úkor zážitků a my se tento nemalý cíl rozhodli otestovat. Testovali jsme Travel Bag Bundle verzi, která kromě samotného batohu nabízí i plno cestovatelských vychytávek.

Update leden 2021: Značka Nomatic v roce 2021 přestala prodávat své zboží v Evropě. Z toho důvodu není momentálně možné batoh jednoduše zakoupit. Nomatic však plánuje spustit nový brand pro Evropu v následujících měsících.

Kapitoly článku

Parametry Nomatic Travel Bag

ZnačkaNomatic
Barevné variacečerná
Velikost22.86 cm x 53.34 cm x 35.56 cm
Objem40 l (30 l)
Váha1550 g
MateriálDuraflex, Tarpaulin
Počet komor1 hlavní + spousty malých kapsiček (viz. Interiér a kapsy)
Boční kapsy
Kapsa na drobné předměty
Kapsa na notebook 13 - 14'' + kapsa na tablet
Bederní pás možnost oddělat
Hrudní pás
Polstrování zad
Spodní plnění
Otvor na sluchátka
Voděodolný
Kabinové zavazadlo
Technologieanti-theft
Vychytávkycestovatelské příslušenství (vaukavý toaletní taštička, vakuová taška,
bederní pásy s kapsou, vak na špinavé prádlo a organizér na košile),
taška a batoh 2 v 1, kapsa pro všechno

Recenze

S testováním batohu nám pomáhal Jarda – digitální nomád a podnikatel, který batoh Nomatic plnohodnotně testoval na své půl roční cestě Jižní Amerikou. Fotografie, které jsme pořídili, jsou foceny až rok a půl po zakoupení batohu, poté co měl již několik cest, včetně Jižní Ameriky, za sebou.

První dojem

Ve znamení minimalismu

Batoh působí velice elegantně a vystihuje trend dnešní doby, kdy v jednoduchosti je krása. Ačkoliv uvnitř batoh skrýva mnoho, zvenčí působí opravdu minimalisticky. Materiál vypadá bytelně – celkově působí na živo jako na fotkách, po prvním rozbalení tedy určitě nebudete zklamáni.

Design

Nomatic Travel Bag je dostupný v černé barvě – u milovníků barevných veselých doplňků pravděpodobně nezaboduje. Počítá se však, že pokud si zakoupíte tento batoh, bude vaším všestranným doplňkem pro více různých outfitů na cestách. Černá zajistí, že vám barevně bude ladit s čímkoliv.

Otázkou vkusu pak zůstává striktní krychlovitý tvar, který na zádech malého člověka působí jako opravdové monstrum – hovoříme o největší 40l variantě. Tvar krychle však zůstává i pro menší 30l batoh. Tvar podtrhuje minimalistický design, především ženy by však mohly preferovat jemnější křivky zavazadla. Pokud nevyžadujete velký objem batohu, můžete sáhnout po Nomatic Backpack variantě, která je méně robustní s jemnějšími křivkami. My si jednoduchý design batohu oblíbili, využili bychom ho však pouze jako batoh pro cestu letadlem, na přesun z jedné destinace do druhé či na několika denní výlet. Jako městský batoh na denní nošení bychom sáhli po jiném.

Přední strana batohu je bez dekorativních elementů či na první pohled viditelných postranních kapes. V zadní části je pak batoh více členitější. Na přední i zadní straně najdeme decentní logo Nomatic.

Velikost, konstrukce a materiál

Krychle, která se vám neušpiní

Námi testovaný Nomatic Travel Bag má 40 l do objemu a 9 x 21 x 14 do rozměru v palcích (22,86 x 53,34 x 35,56 převedeno na cm). U většiny leteckých společností by měl projít jako příruční zavazadlo. Mnohokrát však došlo k obavě, že kvůli jeho robustnosti přes kontrolu na gatu neprojde, nikdy však nakonec nebyl problém – jednou prošel dokonce jako zavazadlo osobní.

Nomatic dále nabízí stejný batoh ve 30l verzi. Námi testovaný Travel Bag Bundle je celá sada obsahující batoh Nomatic Travel Bag a další cestovatelské vychytávky (které si dále představíme). Je možnost však batoh zakoupit i samotný bez doplňků za nižší cenu. Dále je k dostní malý 24l batoh, který jsme již zmiňovali v předchozím odstavci.

Batoh se na zádech nosí pohodlně, ačkoliv je sám o sobě těžší než většina batohů v této kategorii. I s věcmi o váze asi 18 kg se relativně pohodlně přenášel. Váhu nám vynahrazuje (a z části i způsobuje) kvalita materiálu. Batoh je z většiny vyroben z voděodlného materiálu, který vydrží opravdu cokoliv. Na dotek bychom materiál popsali jako takovou „ohebnou gumu“. Mimo nepromokavost je výhodou, že se nešpiní a pokud přece ano, je velmi jednoduše omyvatelný. Nemusíte se tak bát ho na letišti nebo ve městě postavit na zem.

Nutno podotknout, že nepormokavý materiál nepokrývá celý batoh, ale pouze jeho většinu. Zadní část není z nepromokavého materiálu. V situaci kdy máme batoh na zádech a čelíme podmínkám silného deště, jsou naše věci chráněny hezky v suchu. Dávejte však pozor, abyste batoh nepoložili omylem promokavou stranou do kaluže – obsah batohu by pak jednoduše nasákl.

Interiér a kapsy

Kapsy a jednotlivé kompartmenty jsou výsadou batohů Nomatic. Myslí opravdu na všechno a každá věc zde má své místo! Pojďme si je postupně všechny projít.

Nejvíce si ceníme nepromokavé horní kapsy na cennosti a drobnou elektroniku, Na horní části batohu jsou k nalezení celkem 2 kapsičky, jedna z nich (ta větší) je nepromokavá, nejen tedy zvenčí, ale celá kapsa je z nepromokavého materiálu. Nemusíte ji použít pouze pro doklady a cennosti, můžete do ní dát např. sprchový gel a mít jistotu, že vám neudělá v batohu neplechu. Na bocích jsou pak k dispozici kapsy na různou elektroniku.

Velmi praktická je kapsa na boty ve spodní části batohu. Oceníte ji především, pokud si boty na cestách ušpiníte – můžete je tak jednoduše oddělit od zbytku obsahu. Do kapsy můžete vložit v podstatě cokoliv, co nechcete umisťovat do hlavní části batohu, ať už jde o špinavé boty nebo navlhlý ručník.

Pro pohyb na letišti je cennou vychytávkou kapsa umístěná na popruzích – vložíte do ní pas s letenkou a uvolnís e vám tak ruce a nemusíte kvůli tomu pokaždé sudávat batoh ze zad, když potřebujete předložit potřebné dokumenty letištním kontrolám. Kapsa je výhodná i třeba pro mobil nebo peněženku. Pokud se vám popruhy nehodí a naopak myslíte, že by vám mohly překážet, jednoduše je lze odepnout.

Hlavní přístup do batohu je inspirován anti-theft batohy (protikrádežními batohy). Do hlavní části batohu se dostanete za pomoci zipu, jež lemuje zádovou část batohu. Nestane se tak, že by vám šikonvý kapsář na rušném místě rozepnul kapsu a rychle odcizil libovolný předmět. Pokud by se někdo snažil otevřít hlavní kapsu, ucítili byste to. Samozřejmě pokud mobil, peněžeknu a jiné cennosti nosíte v příslušných postranních kapsičkách, je pravděpodobně hlavní obsah batohu ta méně cenná část.

Pokud však využíváte kapsu na notebook či tablet, jistě dávku bezpečnosti navíc oceníte. Na svoje věci si však dávejte pozor, ať už máte vychytaný anti-theft batoh nebo ne. Ani nejšikovnější zapínání neodradí kapsáře od nehlídaného batohu v letištní hale. Nám spolu s batohem přišel i TSA zámeček, ale oficiálně v příslušenství Travel Bag Bundle není uvedený, proto v případě, že zámeček a batohem neobdržíte, a chcete předcházet nemilým situacím, zvažte pořízení zámečku samostatně.

Samostatná kapsa na notebook a tablet se nachazí na odklopném víku, takže jsou zcela oddělené od ostatního obsahu batohu a dá se kdykoli rychle vytáhnout což oceníte např. při skládání věcí na pás při letištní kontrole (notebook musíte ze svého zavazadla vždy vytáhnout a nechat zkontrolovat samostatně). Při manipulaci s batohem v přepravných prostorech měl náš tester o notebook trochu obavy. Je nutno dávat pozor, abyste batoh nepoložili (např. v zazavadlové části autobusu) „notebookovou“ stranou nahoru. Pro váš notebook by nemuselo být ideální, pokud by si na váš batoh další cestující položil třeba lyže. V zásadě však předpokládáme, že v podobných situacích si notebook vezmete raději s sebou třeba v ochranném pouzdře, případně celý batoh Nomatic necháte u sebe.

Kapsa na notebook pohodlně pojme 13“ – 14“ notebooky. My jsme kapsu testovali pro MacBook Pro 13“, který sedí perfektně, a pro Asus ZenBook 15“, který se do kapsy sice bez problému vlez, zavírání na suchý zip jsme však už nebyli schopni perfektně dopnout. Pokud tedy chcete převážet klasický 15,6“ notebook, tuto dedikovanou kapsu bohužel nevyužijete.

Nomatic notebook 15''

Ergonomie a využití v praxi

Nomatic Travel Bag je praktický a pohodlný batoh, do kterého se vejde opravdu velké množství věcí (objem 40 l), a navíc se dají rozmístit tak, aby byly uloženy přehledně a bezpečně. Díky svým rozměrům 22,86 x 53,34 x 35,56 cm odpovídá normám pro příruční zavazadlo, takže si jej můžete bez starostí vzít na palubu letadla a mít vše po ruce. Svým robustním vzhledem může sice na první pohled vzbudit obavy, že jen tak na letišti „neprojde“, ale během mnoha cest, na kterých byl testovaný, „prošel“ kontrolou v naprostém pořádku.

Členitost kapes a celkové rozvržení batohu (uvnitř i vně) je skutečně ideální pro cestovatele, kteří potřebují uložit velké množství různých věcí (prádlo, obuv, kosmetika, knihy, notebook, foťák atd.). Každá věc má své místo, je uložena bezpečně a cestovatel vždy ví, kam pro co sáhnout. Odpadá tak zoufalé prohrabávání hlubin batohu a hledání jedné ztracené věci, která by byla zaručeně až na samém dně.

Nomatic Travel Bag Inside

Anti-theft systém je ideální jak na cestování letadlem, stání ve frontách a velkých davech, tak pro přejíždění metrem a jinou hromadnou dopravou. V hromadné dopravě jistě oceníte i možnost nosit Nomatic Travel Bag i jako sportovní tašku do ruky.

Velkou výhodou je nepromokavý materiál, ze kterého je vyrobena větší část batohu. Až na zádovou část je obsah vašeho batohu chráněn před deštěm a vlhkostí. Předpokládá se, že když jej máte na zádech, jsou vaše věci dostatečně chráněny.

Nevýhodou při jeho velikosti a váze je zádová část, která není příliš ergonomicky přizpůsobená postavě. Není zde žádné speciální polstrování ani odvětrávání zad. Pokud tedy budete chtít vyrazit na větší túru, tento batoh nechte raději doma. Polstrování najdete alespoň na ramenních popruzích, které pohodlnost při nošení lehce vyváží. A nechybí ani hrudní pás, kterým si batoh připevníte na tělo, aby lépe držel, nepřevažoval se nebo neposkakoval.

Technologie a vychytávky

Bezpečný vnitřní prostor

Velkou výhodou batohu Nomatic Travel Bag je hlavní kapsa uzavřená krytem s popruhy. Případný zloděj se do ní hned tak nedostane a pokud máte navíc svůj notebook či tablet uložený ve vnitřní kapse, můžete být klidní, že je v bezpečí.

Doplňková sada

Jak už jsme zmínili, k batohu Nomatic Travel si můžete pořídit i různé příslušenství v rámci Travel Bag Bundle. Že se vyplatí, to si náš digitální nomád Jarda ověřil dokonale. Sadu vaků si nemůže vynachválit a využíval ji opravdu hojně. Patří k ní toaletní taštička, vakuová taška, bederní pásy s kapsou, vak na špinavé prádlo a organizér na košile.

Nejvíc si Jarda chválí vakuovou tašku, do které se dá uložit např. spodní prádlo, nebo cokoliv u čeho nevadí, že se pomuchlá. Vak se naplní, zapne a vzduch z něj zcela vyženete. Jeho objem se tak mnohonásobně zmenší a vám se do batohu vejde o mnohem více věcí, než kdybyste vakuovou tašku neměli. Na zpáteční cestě do ní můžete pro změnu uložit použité prádlo. Výhodou vaku je také nepropustnost pachů.

K doplňkovému příslušenství patří i nepromokavá toaletní taštička, která se dá pověsit a kterou náš nomád využíval nejvíce. Organizér na košile ocení především businessmani, kteří často cestují za prací a potřebují své košile nepomačkané a připravené k okamžitému využití. Poslední vychytávkou je vak na špinavé prádlo, který je možné pověsit třeba na kliku. Pokud máte v hotelu samostatnou koupelnu, můžete si tam nechat batoh zavěšený a uklidit ho až když odjíždíte. Vaše prádlo tak nemusí ležet vlhké někde v igelitovém pytli.

Batoh nebo duffle bag?

Další šikovnou vychytávkou Nomatic Travel Bag jsou popruhy. Lze jej nosit klasicky na zádech, jako batoh, nebo je možné popruhy spojit k sobě a nosit jej v ruce jako sportovní tašku. Tohle oceníte ve chvíli, kdy je na letišti spoustu kontrol, nebo přestupujete v městské hromadné dopravě a musíte batoh ze zad neustále sundávat. Vzít tašku do ruky je prostě jednodušší.

Pro koho je Nomatic Travel Bag určený?

Nomatic Travel Bag je zavazadlo ideální pro cestovatele, kteří chtějí mít veškeré věci v batohu dobře organizované a rozmístěné, a kteří je chtějí mít vždy při sobě, nebo se nechtějí zdržovat s odbavováním velkého zavazadla. Díky svým rozměrům odpovídá normám pro palubní zavazadlo a cestovatel tak má o starost méně a jeho přemisťování je rychlejší a flexibilnější.

Pokud však chcete vyrazit na cesty s tím, že budete své zavazadlo nosit většinou na zádech, raději na něj zapomeňte. Nomatic Travel Bag k tomu nemá ergonomicky uzpůsobenou zádovou část ani ramenní popruhy. Ty jsou sice polstrované a mají hrudní popruh, ale to je pro dlouhé túry málo.

Cena vs kvalita

Nomatic Travel Bag je zatím k dispozici pouze na zahraničním trhu. I když si ho mohou objednat i čeští zákazníci, jeho cena se pro ně může pohybovat ve vyšších rovinách, než jsou u našeho trhu zvyklí. Na druhou stranu za vyšší cenu dostanou opravdu vysokou kvalitu. U tohoto batohu nenajdete jediný chybný šev či nepřesnost, materiál je skutečně kvalitní, zipy jsou z tvrdého kovu, takže se nemusíte obávat, že po zapnutí plného batohu prasknou nebo se „rozjedou“ atd. Zkrátka investovat do Nomatic Travel Bag se vyplatí a kdo požaduje skutečnou kvalitu, ten investovaných peněz rozhodně litovat nebude.

Shrnutí

Nomatic Travel Bag je zavazadlo vhodné na kratší i delší cesty, kdy převážíte značnou část věcí, hlavně oblečení, obuv atd. a chcete mít vše bezpečně a prakticky uložené. Žádné zmuchlané prádlo, žádná rozlitá kosmetika apod. Vždy víte, kam pro co sáhnout, nemusíte se v batohu dlouho přehrabovat a hledat. Hlavní komora batohu je navíc chráněna bezpečnostním zapínáním. Toto zavazadlo oceníte při kratších obchodních cestách i při dlouhodobém cestování, avšak spíše na převážení – přenášení věcí. Na dlouhodobé nošení na zádech vhodné není, a to především kvůli své váze a zádové části. Ta není na dlouhé nošení ergonomicky přizpůsobena.

Náš digitální nomád Jarda, který batoh testoval, si ho nemohl vynachválit. Na otázku, zda by si ho koupil znovu, odpověděl okamžitě kladně. Vyhovoval mu hlavně díky členitému prostoru, mnoha kapsám a organizérům, a líbil se mu i minimalistický vzhled batohu a možnost nosit jej na zádech i v ruce.

Co se nám líbilo?

Velké množství kapes a organizérů
Hlavní komora i zadní část jsou chráněny před zloději
Nepromokavý materiál
Lze nosit jako batoh nebo sportovní tašku do ruky
Můžete si jej vzít do letadla jako příruční zavazadlo
Užitečné cestovní příslušenství
I při větším nákladu je je ho nošení pohodlné

Co se nám nelíbilo?

Velikost (ne vždy je velikost batohu vítána)
Zadní část batohu není z nepromokavého materiálu
Zádová část není ergonomicky tvarována a není uzpůsobena na dlouhé nošení

Do obchodu

Design
Rozložení interiéru
Ergonomie
Odolnost
Cena
4.2