Recyklované batohy ReBag – RECENZE

Když se potká design a udržitelná móda

ReBag

Zajímáte se o recyklovanou módu, která využívá materiály, jež by jinak skončily v popelnicích? Hledáte kvalitní, pevné, a přitom stylové batohy a tašky? Pak byste neměli minout značku Rebag. kvalitní, pevné, a přitom stylové batohy a tašky? Pak byste neměli minout značku Rebag. Jedná se o designové kousky vyráběné z materiálů, které už by nikdo jiný nevyužil – staré džíny, košile, bezpečnostní pásy do auta. Jejich koupí a využíváním podpoříte nejen přírodu, ale také hendikepované, kteří tyto batohy šijí. My jsme měli možnost dva batohy Rebag testovat a o výsledek se s vámi rádi podělíme.

Kapitoly článku

Kdo stojí za značkou Rebag

Značku Rebag mají „na svědomí“ dva mladí muži z Brna – Martin Humpolec a Tomáš Průša. Rozhodli se jít proti proudu a začít tvořit výrobky z toho, co by jinak skončilo na smetišti. Jejich batohy a tašky vznikají ze starých džínů, košilí i pásů do aut. Tento nápad je velmi osvěžující, protože jejich produkty jsou naprosto originální, stylové, a navíc spadají do tzv. udržitelné módy, což je dělá pro spoustu lidí ještě atraktivnější.

ReBag

Dalším principem, který tito muži vyznávají, je šance pro sociálně slabé a hendikepované lidi, kteří by jinak neměli šanci na slušnou práci. Batohy Rebag nešijí hladové děti kdesi v Indii, nýbrž potřební lidé v Brně. Pokud tedy žádný batoh nepotřebujete, ale chcete si ho koupit zkrátka jen proto, že se vám líbí, udělejte to! Podpoříte tím dobrou věc.

Parametry batohů ReBag

ZnačkaReBag
Barevné variacečerná, modrá, (vlastní)
Velikost30x10x(40-60) cm
Objem12l - 18l
Materiálrecyklovaná džínovina a autopásy, vnitřek: recyklované košile
Počet komor1 (hlavní + přihrádky)
Boční kapsy
Kapsa na drobné předměty recyklovaná kapsa z džínů (uvnitř)
Bederní pás
Hrudní pás
Polstrování zad
Spodní plnění
Voděodolný
Kabinové zavazadlo
Vychytávkyrecyklované materiály, přizpůsobení objemu, možnost výroby batohu z vlastních materiálů
Záruka2 roky

Recenze

Teď už ale pojďme na recenzi batohů Rebag, které jsme měli možnost testovat. Vyzkoušeli jsme si hned dva exkluzivní kousky, a to batoh ReBlack Triple a batoh ReBlue One. Jak se nám líbily a čím nás překvapily? Pořídili bychom si je znovu?

První dojem a design

Recyklovaná móda do posledního detailu

Rebag nás překvapil hned na začátku. Kdo by totiž čekal brandovou krabici s logem značky, byl by na omylu. Oba Rebag batohy přišly zabaleny do krabice od zeleninového mixu. Na někoho to může působit na první pohled neprofesionálně, ale majitelé značky Rebag se snaží recyklovat za každou cenu. Proč tedy plýtvat materiály (i financemi) na stylové krabice, když ty staré – zrecyklované – poslouží stejně dobře.

Oba batohy vypadají na první pohled velmi moderně. Líbí se nám čistý design, který podtrhuje materiál, z něhož byly vyrobeny – tedy džíny, bezpečnostní pásy z auta a uvnitř je pak podšívka ze staré košile. Mile nás překvapila vnitřní kapsička vytvořená ze staré kapsy džínů. Zkrátka, když recyklace, tak se vším všudy. Design obou batohů si nás naprosto získal! Nejvíce se nám líbí modrý (ReBlue One). Černý se ale zase hodí téměř ke všemu, takže je praktičtější (ReBlack Triple).

Na první pohled – a hlavně na první potěžkání – na nás batohy působily trochu těžší, než jiné batohy podobného objemu a stylu. Nejspíš na tom nesou vinu použité bezpečnostní pásy. Když jsme ale batohy naplnili běžným obsahem, ve kterém nechyběl ani notebook, diář, psací potřeby nebo sluchátka, a nasadili jsme si jej na záda, téměř nic jsme necítili. Váha se výborně ergonomicky rozložila, takže se batoh navzdory prvnímu dojmu nosil jako peříčko.

Velikost, konstrukce a materiál

Jak už jsme zmínili, Rebag je ušitý z recyklovaných materiálů, konkrétně z džínoviny a vnitřek pak ze starých košil. Ramenní popruhy i popruh na přezku je vytvořený ze starých bezpečnostních pásů do auta. Jelikož je vše šito v Brně a oba majitelé firmy Rebag na vše poctivě dohlíží, můžete si být jisti kvalitou a pevností.

Velikost je individuální. Záleží na vás, zda potřebujete velký nebo malý batoh. Rebag se dá zvětšovat a zmenšovat díky stahovací přezce podle svého obsahu. Rozdíl činí až
35 %
. Může být velký 12 l ale i 18. l. Záleží jen na vás, co všechno do jeho útrob schováte.

Interiér a kapsy

Batoh Rebag tvoří jedna hlavní komora uzavíratelná na zip a již zmíněnou stahovací přezku. Uvnitř pak najdete přihrádku na notebook, ovšem nepolstrovanou. Pokud v ní opravdu notebook chcete nosit a neriskovat rozbití přístroje, použijte raději i polstrovaný obal na notebook.

Vedle kapsy na notebook uvnitř najdete ještě malou kapsičku na drobnosti, která je vyrobena ze zadní kapsy džínů, a ještě jednu menší přihrádku. Hodila by se ještě větší vnitřní přihrádka na zip – třeba na láhev s vodou, peněženku atd. Zkrátka to, pro co saháme do batohu nejčastěji a ve volném prostoru hlavní komory to pak lovíme třeba i několik minut. Bylo by fajn vědět, že se hledané předměty nachází pevně uzavřené v jedné konkrétní kapse či přihrádce.

Batohy Rebag nemají žádnou vnější kapsu, do které byste vložili peněženku, mobil nebo klíče. Kdo dává přednost batohům s vnějšími kapsami a rychlým přístupem k těmto věcem, Rebag mu nejspíš vyhovovat nebude. Na druhou stranu díky dvojitému zapínání hlavní komory (zip a pevná přezka), je to skvělý batoh do městské džungle (MHD, davy v metru, fronty atd.), který svou bezpečností odradí leckteré zloděje.

My bychom určitě uvítali alespoň jednu vnější kapsu na zip. Při cestě vlakem, autobusem nebo při čekání na nádraží, kde je špinavá podlaha a není možnost, kam batoh před sebe položit, abychom se dostali přes zip a přezku do hlavní komory, je dost náročné dostat se k peněžence nebo třeba láhvi s vodou.

Ergonomie a využití v praxi

Oba námi testované batohy Rebag jsou určeny především do města. Jedná se o designové kousky v urban stylu kladoucí důraz na čistou linii a praktičnost v městských podmínkách. Proto budou ideální do práce, do školy nebo případně na kratší výlet. Na dlouhé výlety a túry se ale nehodí. Není tomu přizpůsobená jejich ergonomie. Nechme se ale překvapit. Třeba se časem majitelé dopracují i ke speciálním batohům pro cestovatele a digitální nomády.

Technologie a vychytávky

Je libo vlastní recyklovaný batoh?

Staré bezpečností pásy z auta jsou pevné i po letech využívání ke svému původnímu účelu. Tvoří hlavní designový tahák těchto recyklovaných batohů, a jsou pěkné i praktické. Na druhou stranu přezky na nich jsou dost natěsno a délka ramenních popruhů tak nejde upravit posunutím přezky tak rychle, jako třeba u sportovních batohů. Vzhledem k použitým materiálům a celkově recy-stylu se to dá přehlédnout.

Bezpečnostní pásy jsou využity nejen na ramenní popruhy, ale i na pás držící hlavní zapínací přezku, případně jako designové prvky. Spolu s džínovinou, ze které jsou batohy ušité, tvoří designový solitér mezi batohy.

Přestože batohy Rebag nemají odvětrávání na zádech, nestalo se, že by se nám záda zpotila. Nejspíš je to v použitých kvalitních materiálech.

Pokud chcete mít svůj originální batůžek a máte vlastní materiály k recyklaci (staré džíny, které už vám nesedí nebo jinou pevnější látku), je možnost nechat si ušít batoh z nich! Perfektní nabídka pro ty z vás, kteří neradi potkávají na ulici lidi se stejnými módními kousky. Tento batoh bude jedinečný a jenom váš.

Mimo batohy, nabízí značka třeba i ledvinky a peněženky. Kdo by tedy zrovna nepotřeboval batoh, ale rád by podpořil dobrou věc, peněženka může být např. skvělým dárkem.

Pro koho jsou batohy ReBag určeny?

Jak už jsme zmínili, jedná se o designové kousky v urban stylu, které se hodí především do města. Tedy do práce či školy, ale i na různé party nebo festivaly, kde potřebujete bezpečný batoh přizpůsobitelný svému obsahu. Rebag ocení ale i ti, kteří mají rádi udržitelnou módu, recy-věci apod.

Cena vs kvalita

Pokud bychom měli hodnotit cenu vzhledem ke kvalitě, musíme tleskat. Možná si řeknete, že se jedná o recyklované materiály, tak by mohl být batoh levnější. Jenže tady neplatíte světovým značkám zato, že dřou z kůže sociálně slabé a děti v rozvojových státech, ale platíte za poctivou českou práci. Batohy Rebag jsou vyrobeny kvalitně, jsou pevné a navíc originální. I proto se nám zdá cena za batoh naprosto adekvátní.

Shrnutí

Proč koupit batoh ReBag?

slow fashion za skvělou cenu

recyklované batohy originálního vzhledu

jsou pevné a kvalitní

vyrobené v Česku

koupí podpoříte sociálně slabé a hendikepované

velikost se přizpůsobí obsahu

bezpečný batoh do MHD i na festival

možnost recyklovat vlastní látky

Proč nekoupit batoh ReBag?

přihrádka na notebook není polstrovaná

absence alespoň jedné vnější kapsy na zip

ramenní popruhy se povolují ztuha

Do obchodu

Závěr

Recyklované batohy Rebag patří mezi nejlepší kousky vycházející ze slow fashion, které se nám zatím dostaly do rukou. Jsou stylově vymazlené, mají pořádnou výdrž a nosí se dobře. I když působí na první dojem, že budou těžké, naplněné a pevně usazené na zádech je skoro necítíte. Přesto nejsou vhodné na dlouhé túry, ale do města, kam je předurčil jejich design, materiál i konstrukce. Oba námi testované batohy Rebag nás nadchly, a i přes některé nedostatky, nad kterými jsme přivřeli oko, se staly našimi oblíbenci.

Design
Rozložení interiéru
Ergonomie
Odolnost
Udržitelnost
Cena
4.4